65 YAŞ VE ÜZERİNE MÜJDE

65 YAŞ VE ÜZERİNE MÜJDE

65 Yaş ve üzeri vatandaşlar Seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerlerine gidebilecekler.
65 Yaş üzeri kişiler yanlarında bir refakatçi bulundurabilirler.
Seyahat izin belgesi almak üzere elektronik ortamda  i-Devlet ,İçişleri bakanlığı E-Başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü saat:09:00 itibaren başvuru yapabilecekler.
Başvuru sırasında Covit-19 evde izalasyon sorgusunun yapılacağı ve bunun yanında Belirtilen hastalıkların olup olmadığı sistem  tarafından sorgulama yapılacak.
Seyahat izin belgesi almak için Herhangi bir sağlık kuruluşuna veya Valilik ve Kaymakamlıklara gitmelerine gerek olmayacak başvurular otomatik olarak değerlendirilecek.
İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı alınabilecek.
65 yaş üzeri kişilerin en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları gerek fakat seyahat için kendisine refakat eden kişinin 72 saat içinde geri dönebilecek.
Gittikleri yerleşim biriminde bulunan İl Valiliklerine ile kayıtlı olduğu aile hekimliklerine sistem otomatik olarak bildire yapacak bu sebepten dolayı Kayıtlı oldukları Aile Hekimleri tarafından gerekli takipler yapılacak.
Ve 65 yaş üzeri olan kişilerin gidecekleri yerlerde 22 Mart’da Sokağa çıkış kısıtlamasının talimatı ile yayınlanan genelge kapsamında Sokağa çıkış kısıtlamalarına tabi olacaklar.

Google+ WhatsApp