ÇOCUKLARA KORONA VİRÜS NASIL ANLATILMALI

ÇOCUKLARA KORONA VİRÜS NASIL ANLATILMALI

Çocuklara koronavirüs nasıl anlatılmalı?
 
Toplumsal olayları çocuklar ile paylaşırken öncelikle yaş faktörüne dikkat edilmelidir. Okul öncesi dönem olarak adlandırılan 7 yaş öncesinde henüz zihinsel olarak çocuklar bu tür olayları sağlıklı değerlendiremezler. Dolayısıyla bu durumlardan onları mümkün olduğunca uzak tutmak, size sormadığı takdirde gereksiz ayrıntılar paylaşmamak doğru olacaktır.
Küçük çocuklar kaygıyı ebeveynlerinden alırlar. Sizin sakin kalmanız ve doğal bir olay olduğu şeklindeki tavrınız onlar için rahatlatıcı olacaktır. Olayın gündemde olması ile farkında olmadan verilen tepkiler çocuklarda yoğun stres ve kaygıya neden olabilir. Örneğin bundan birkaç ay önce gündemimizde olan deprem şuan bizler için uzak bir konu. Ancak bazı çocuklar için travmatik etkilerinin hala sürdüğünü bilmelisiniz.
Virüsün ne olduğunu basit bir şekilde açıklayabilirsiniz.
Bu yaş grubu çocukların gelecekle ilgili güven verici cümlelerinize ihtiyacı var. “Bazı insanlar şuan hasta ama biz kendimize dikkat ediyoruz, iyi olacağız” gibi bir açıklama yeterli olacaktır. Bununla birlikte kendimize nasıl bakmamız gerektiğini paylaşmalı ve bizim koronavirüs ile baş edebilecek güce sahip olduğumuzu onlara hissettirmeliyiz.  Koronovirüs ve diğer hastalıklar için yapılması gereken şeylerin el yıkamak, güzel beslenmek, elleri ağız ve yüz bölgesine götürmemek, hasta insanlarla temas etmemek olduğunu açıklayabilirsiniz.
Virüsün ne olduğunu basit bir şekilde anlatabilirsiniz. Soru sorması için onu cesaretlendirerek yanlış anladığı ya da kaygı duyduğu konuları detaylı konuşabilirsiniz. Görsellik onlar için daha açıklayıcı olacaktır. Sizin izlediğiniz güvenli kaynaklardan bulacağınız animasyon ve videoları birlikte izleyebilirsiniz.
Bu yaş grubu çocuklar benmerkezci özelliğe sahiptir ve tüm olayların kendileri ile ilgili olduğu sonucuna varabilirler. Dolayısıyla gizli konuşmalar onların hayal dünyasında korkutucu senaryolara dönüşebilir.
Ergen çocuklara sahip ebeveynlerde ise durum daha farklıdır. Onlar aile ortamından çok sosyal ortamların etkisi altındadırlar. Dolayısıyla sizin onlara güven vermeye yönelik cümlelerinizin gerçekliğini daha fazla sorgulayacak ve size olan güvenleri etkilenebilecektir. Gençleri yanlış bilgilerinden dolayı yargılamaktan ya da onlara güven vermeye çalışmaktan çok dinlemek üzerine kurulu bir iletişim daha doğru olacaktır.
Koronavirüs çocuk psikolojisini nasıl etkiliyor?
Sadece ülkemiz için değil, tüm dünyada etkili olan koronavirüs (COVİD-19) salgını ve bu salgının insanlar üzerindeki etkilerinin neler olabileceği, tüm yönleriyle araştırılıyor. Sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerinin riskler içermesi ve virüsün çok hızlı yayılması nedeniyle, alınabilecek önlemlerin de olabildiğince hızlı ve koruyucu olması amaçlanıyor. Hayatımıza bu şekilde hızlı ve öngörülemez bir şekilde giren koronavirüs salgını için, başta tıbbi ve koruyucu önlemler olmak üzere her türlü risk için hazırlanmış bilgilendirme spotları, başta görsel ve yazılı basın, sosyal medya olmak üzere tüm iletişim kanallarından aktarılıyor. Kısa bir süre içinde bu derece yoğun bilgi akışına maruz kalmak, hayatımızın bir anda kısıtlanması, öngörülemezlik ve ölüm haberleri gibi olağan dışı gelişmeler karşısındaki tehlike algısı bizi, kaygı ve paniğe sürükleyebilir.
“Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir”
Hayatımızda olağan dışı olaylar oluyorsa, olağan dışı tepkiler vermek bir dereceye kadar normal tanımlanabilir. Beklenmedik durum karşısında, hiç kaygı yaşanmıyorsa ya da diğer uçta aşırı tepkiler gösteriliyorsa; her ikisi de içinde bulunulan durumun üstesinden gelmeye engel olacaktır. Koronavirüs salgını ile ilgili algılanan tehlike karşısında, bir miktar endişe beraberinde önlem almayı sağlayacağından bu kaygı gerekli ve işlevseldir. Ancak, tehlikenin gerçekte olduğundan daha fazla algılanması ve baş edebilme gücünün ise gerçekte olduğundan az olduğu inancı, kişiyi kaygı ve paniğe sürükler. “Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir”
Çocuklar yetişkin tepkilerini örnek alıyor!
Peki ya çocuklar nasıl etkileniyor? Çocuklar anlamlandıramadıkları durumlar karşısında nasıl tepki vereceklerini yetişkinleri gözlemleyerek karar veriyor, yetişkin tepkilerini model alıyorlar. Bu nedenle anne babalar öncelikle, kendi tepkilerini gözden geçirmelidir. Anne babalar aşırı kaygılıysa, kaygı ile baş etmekte zorluk yaşıyorsa, alınması gereken koruyucu tedbirleri abartılı bir şekilde uyguluyorsa, çocukların sakin ve güvende hissetmelerine yardımcı olamazlar. İletişim kanalları aracılığıyla, doğruluğu kanıtlanmadan paylaşılan her türlü bilgi panik ve kaygının artmasına neden olur. Anne babalar, çocuklarının gelişimlerine uygun olmayan, gereğinden fazla haber ve bildirime maruz kalmalarına engel olmalıdır. Bununla birlikte yaşanılan gelişmelerden tamamen uzaklaşıp, hiçbir şey olmamış gibi davranmak da sakıncalıdır.
Yaşam “an”lardan oluşuyor
Etkileri belki de, çok uzun yıllar devam edecek olan koronavirüs salgını; tüm bireylerde olduğu gibi çocukların da hayatlarının bir dönemine damgasını vuruyor. Yaşam, içinde bulunduğumuz “an”lardan oluşuyor. Çocukların, sağlıklı bir şekilde “an”a tanıklık etmelerine olanak sağlanmalıdır.
Çocuklar koronavirüs salgını hakkında bilgilendirilmelidir!
“Koronavirüs, bize nasıl zarar verebilir?”, “Hangi yollarla ve ne şekilde bulaşır?”, “Hangi tedbirler alınmalıdır?” gibi merak edilen ve kaygıya neden olan tüm olası durumlar, çocukların gelişim seviyelerine uygun biçimde konuşulmalı ve soruları cevaplandırılmaya çalışılmalıdır. Çocuğa gerekli önlemler alındığı, güvende olduğu ve durumun kontrol edilebilir olduğu mesajı verilmelidir.
 
Çocuğunuza bu şekilde bilgilendirmeler yapabilirsiniz!
Çocuğun soru sormasına izin verilmeli, soruları geçiştirilmemeli, dikkate alınmalıdır.
Çocuğun soru sormasına izin verilmeli, soruları geçiştirilmemeli, dikkate alınmalıdır.
Çocuğun içinde bulunduğu durum hakkında ne düşündüğü ve nasıl hissettiği hakkında konuşmak önemlidir.
Korku, kaygı ve endişe yaşıyorsa duyguları hakkında konuşmak, ifade edebilmesine olanak sağlamak gerekir.
Bilgilendirme için koronavirüs resmi çizilip görselleştirilebilir, şekli veya virüsün neye benzediği hakkında konuşulabilir.
Görselleştirme için kukla veya oyuncaklar da kullanılabilir. Bu şekilde somutlaştırıldığında üzerinde konuşmak daha kolay ve eğlenceli olacaktır.
Çocuklar için hazırlanmış video ve görseller araştırılarak uygun içerikli ve bilgilendirici olanlardan faydalanılabilir.
Gazete veya dergilerden resimler kesip koronavirüs albümü hazırlayarak, özellikleri, ne şekilde bulaştığı, korunma yöntemleri gibi merak ettiği tüm bilgiler eğlenceli bir şekilde çocuğa aktarılabilir.

Google+ WhatsApp