ERZURUM'A ŞÜKÜR KEŞKE DİĞER İLLERDE DE OLMASAYDI

ERZURUM'A ŞÜKÜR KEŞKE DİĞER İLLERDE DE OLMASAYDI

Korona virüs hastalığının uzun bir zamandır vaka sayısının olmadığı İllerde yaşayan insanların  gevşemeye başlamaları yüzünden vaka sayısında beklenmeyen artış görülmesi tedirginliğe yol açtı.
 Erzurum'da Mart ayı itibari ile  54 olan koronavirüslü hasta sayısının, Kars'tan  Horasan Kırkgözeler köyüne giden kadının 9 kişiye virüs bulaştırmasıyla 63'e yükselmişti.
Erzurum Valisi Okay Memiş'in talimatları ile Köy karantina altına alınmış 6 gün önce Tüm şehirde  maskesiz sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.
Vali Memiş, pandemi süresince kentte 325 kişinin tedavi görüp taburcu edildiğini, halen yoğun bakımdaki hasta sayısının 6, entübe edilen hasta sayısının 3 olduğunu anlatarak, 11 vatandaşın hayatını kaybettiğini,Vali Okay Memiş bu duruma dikkat çekerek ,Maskesiz dışarı çıkılmaması kararını  çok sert bir şekilde uygulayacağız" demişti.
Bu sorumsuz  gevşemeyle birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, Kars, Artvin, Elâzığ ve Bingöl'de haftalar sonra yeni koronavirüs vakaları tespit edildiği. Antalya'nın Serik ilçesinde Covid-19 sebebiyle karantina altına alınan bölgede yapılan yeni testlerle birlikte pozitif vaka sayısının  31'e çıktı öğrenildi. Artvin'de de Nisan ayında Covid-19 vakası görülmediği  yeni vakalar tespit edildiği öğrenilen diğer bilgiler arasında.
Türkiye'de il il corona virüs yoğunluğu haritası Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulamasıyla öğrenilebildiği için  İllerdeki   Vefat ve vaka sayılarıyla ilgili bilgiler düzenli şekilde paylaşılmadı.Sadece  10 Nisan’da  . İl il vaka sayısında,Ankara: 2032,Bursa: 1545,Konya: 1690,Sakarya: 1014,Kocaeli: 1702,Isparta: 602,İstanbul: 28014,İzmir: 2884,Yalova: 491,Zonguldak: 463 olduğu ve artış yaşandığı için tüm halkımızın kurallara riayet etmelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hergün TV ekranlarında  istediler.
HABER:Nilüfer H.Çifçi Şahinoğulları

Google+ WhatsApp