ERZURUM HALKININ KORKULU RÜYASI ARTIK BİTİYOR

ERZURUM HALKININ KORKULU RÜYASI ARTIK BİTİYOR

Erzurum’da bir dönemler Aziziye Araştırma Hastanesi adıyla hizmet veren ve 10 yıldan fazla bir süredir de atıl halde bulunan devasa yapının yıkım çalışmaları sürerken, binanın adeta yılan hikâyesine dönüşen yıkım sürecini başlatarak yeni  bir güzel mimarı konumunda bulunmasına sebep olacak ,Erzurumu çok yakın bir zamanda Türkiye de en modern kentlerden biri olma yolunda gecesini gündüzüne katarak çalışan  Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen oldu. 
 Erzurum İli, Palandöken ilçesi Yenişehir Semtinin girişinde , Yukarı Köşk Mahallesinde bulunan , 192 ada, 480 parseldeki 111.044,09 m2 alana sahip ve Yıllar önce boşaltılan ve süreç içerisinde bina içerisinde çok rahatsız edici olayların olması  çevre sakinlerini büyük ölçüde rahatsız ediyordu.
Başkan Sekmen kendisine iletilen bu durum karşısında üzüntüsünü hemen değerlendirmeye alarak Özelleştirme Daire Başkanlığıyla temasa geçerek Atıl durumda bulunan devasa binanın yıkım kararını aldırdı.
Modern Kent Erzurumun mimarı olan Başkan Sekmen’in yoğun temas ve girişimleri sonucunda yıkım ihalesi geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen hastane binasında söküm çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor.
 Binanın Mülkiyeti tamamen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait olan binadaki yıkım çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Mehmet Sekmen, Binanın yıkımı ile ilgili yapmış olduğu açıklamada:“Depreme dayanıklılık testinden geçemediği ve taşıyıcı kolonları çürüdüğü için yıllar önce boşaltılan bu bina, şehirde artık rahatsızlık verici bir hüviyete bürünmüştü. Binayla ilgili nasıl bir tasarrufta bulunulacağı bir türlü netlik kazanmadığı gibi, yapıda cereyan eden olumsuz bir takım hadiseler de, vatandaşlarımızı tedirgin eder bir boyuta ulaşmıştı. Biz de bu süreçte Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile sıkı bir temas halinde kaldık ve bu yapının bir an önce yıkılması gerektiğine vurgu yaptık. Süreç sonunda şehrimiz hem yıllardır süregelen bir görüntü kirliliğinden kurtulmuş olacak, hem de o bölgede yaşayan vatandaşlarımız rahat bir nefes almış olacak” ifadelerini kullandı.
Binanın yıkımı sonlandırıldıktan sonra Şehir merkezinin en güzel yerinde olan bu alana umuyoruz ki yine Başkan Sekmen sayesinde güzel bir yapı veya yapılar yerini alacaktır.

Google+ WhatsApp