ERZURUM'UN EKONOMİSİNE BTK DAN BÜYÜK DESTEK

ERZURUM'UN EKONOMİSİNE BTK DAN BÜYÜK DESTEK

Erzurum'da 2018-2019 Eğitim ve Öğretim döneminde Devlet destekli  ücretsiz olarak eğitime başlayan BTK,
Erzurum'da açılması planlanan başta,Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin, doğal kaynakları enerjiye dönüştürmek amacıyla hazırladığı Güneş Enerjisi Santralleri Projesi (GES) için eleman yetiştiriyor.
 
Erzurum  Aziziye ilçesinde 2,4 MW ve Yakutiye ilçesi 2,5 MW olmak üzere toplam 4.9 MW kurulu gücü olan tesislerin aylık ortalama elektrik üretimi 700 MW, yıllık üretimi de 8.400 MW olduğu için, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tüm hızıyla projenin tamamlanması için büyük gayret sarf ediyor.
Erzurum'da  Güneş santraller projesi tamamlandığında şehrin Genelinin tüketim yaptığı elektriği mevcut en temiz enerji üretim teknolojisi ve doğa dostu olan güneş enerji santralleri üretilmeye başlandıktan sonra Bilim  Teknik ve İnovasyon Kolejinde bu konuda eğitim gören öğrenciler tarafından yeni projelerle Erzurum ekonomisine hızlı bir şekilde katkı sağlayacak.
 
Edinilen bilgilere göre ,Erzurum İl ve İlçelerinde Üretilecek güneş  enerjisi projesinin mimarı Mehmet Sekmen Başkanlığındaki Erzurum Büyük Şehir Belediyesinin  bütçesine katkısı 500.000,00 TL yıllık ise 6.000.000,00 TL olarak gerçekleşecek olması büyük bir sevinç kaynağı olduğu öğrenildi.
Erzurum İnovasyon Kolejinin Yenilenebilir Enerji Bölümünde ,Güneş Enerjisinden  kurulumu yapılarak  faydalanma konularının anlatıldığı  Yenilenebilir Enerji Dersi  Haftada 12 saat olarak öğrencilere ders anlatılıyor.
 
Kolejde enerjiden faydalanma derslerini branşlarında başarılı olan bir Fizik Mühendisi ve bir Elektrik ve Elektronik Mühendisleri tarafından eğitim veriliyor.
 Doğal kaynaklardan enerji elde edilmesi ve yenilenebilir enerjinin Erzurum'un Güneş enerjisinde  önemli bir altyapı ve potansiyele sahip olması Erzurumu ekonomik yönden cok rahatlatacağı bu konuda uzman olarak yetişen Kolej öğrencilerini iş bulma imkanlarını çok fazla artı olarak etkileyecek olması Şehrin işsizlik sorununu büyük ölçüde etkileyerek azaltılacağı öğrenildi.
Valilik Makamının ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının destekleri ile, Erzurum'da 2020 yılında faaliyete geçmesi planlanan 5 Fabrikaya uzman eleman yetiştirmek gayesi ile faaliyetine, Bilim Teknik ve İnovasyon Koleji olarak, Yenilenebilir Enerji bölümünün haricinde ayrıcalıklı  bölümleri olan Elektrik ve Elektronik ,Kimya ve Gıda Mühendisliklerine hazırlık derslerinin verildiği Eğitim ile Erzurum Ekonomisin gelişmesine büyük destek sağlayacağı dillerden düşmüyor,Teşekkürler BTK

Google+ WhatsApp