ERZURUM’DA GÖĞÜS KAFESİ AÇILMADAN ROBOTLA  KALP AMELİYATI

ERZURUM’DA GÖĞÜS KAFESİ AÇILMADAN ROBOTLA KALP AMELİYATI

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde Robotla Kalp Cerrahisi yapıldı.
Dünya’da  ilk defa 1980 yılında geliştirilen  Robotla Kalp Cerrahi işlemi başlatılarak özellikle savaşlarda yaralanan askerlerin daha çabuk iyileşmeleri için düşünülen bu yöntem ,Ülkemizde 1994 yılında başladı.
Türkiye’de Robotla Cerrahi yöntemi 31 Kalp Merkezinde yapılmaya başlanmış 32.merkez olarak 1 Kasım itibari ile Kalp Hastası olan 41 Yaşındaki Zeynep Kotan isimli hasta ile Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başladı.
Conjectal High Sinsulis Halsulis hastalık tanısı ile Bölge Eğitim ve Araştırma hastanesinde Prof.Dr.Mehmet Ali Kaygın VE Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp Cerrahi Prof.Dr.Cengiz Bolca Bölge Eğitim  Hastanesi Kalp Cerrahı  Doç.Dr. Özgür  Dağ ve Bölüm ekibinde görevli Doktırlar tarafından Robotla Cerrahi Tedavisi uygulandı.
Bölüm Başkanı Kaygın, Ameliyat sonrası yapmış olduğu açıklamada:
Zeynep Kotan isimli hastamızın kendilerine 2 ay önce müracaat ettiğini kendisine daha hızlı iyileşebileceği Robotla Cerrahi Ameliyatına çok yakın bir zamanda başlayacaklarını eğer beklerseniz sizi bu yöntemle ameliyat eder daha çabuk iyileşmenizi sağlarız dedik ve kendisi kabul etti.
Bizde Kardiyoloji Bölüm ekibi olarak Hastamızı 1 kasım da yatışını yaparak 2 kasımda Robotla Kalp Cerrahi Ameliyatın gerçekleştirdik.
Normal Kalp cerrahi ameliyatlarından daha hızlı ve daha çabuk iyileşme olan bu yöntem başarılı geçti. Kendisi ni Cuma günü hastaneye yattığını bir gün sonra yapılan ameliyattan 2 gün sonra servise çıkarıldığını ve ameliyatla ilgili herhangi bir enfeksiyon riski taşımadığını söyledi.
Kalp rahatsızlıklarına cerrahi ile müdahale edilen tanı larda hastanın iyileşme süresi en az 10 gün olmakta ve hatta hastada başka rahatsızların olması durumunda daha geç iyileşme süresi oluyor.
Özellikle Kadın hastalarımızda Kemik erimesi rahatsızlıkları olma durumunda cerrahı müdahale sırasında göğüs kafesi 20 cm açıldığı için hasta çok geç iyileşiyor dedi.
Bölüm başkanı konuşmasının devamında: Zeynep Kotan hastamıza Robot Cerrahi Yöntemi ile yapılan müdahelede göğüs altından müdahale yapıldığı için Kozmetik olarak yara izi olmayacağını kısa sürede iyileşebileceğini,Doku sinirlerinde Kas ve damarlarında kesinlikle zarar görmediği için çok çabuk bir şekilde 6 gün de taburcu olacağını ve en son hasta üzerinde yapılan kontrolde hızla iyileştiği için en geç Perşembe veya Cuma günün taburcu olabileceğini söyledi.

Google+ WhatsApp