NİHAYET YASAKLANDI ERZURUMDA’DA KULLANILMIŞTI

NİHAYET YASAKLANDI ERZURUMDA’DA KULLANILMIŞTI

NİHAYET YASAKLANDI ERZURUMDA’DA KULLANILMIŞTI
 
Ülkemizde meydana gelen kasten öldürme intihar ve intihara teşebbü olaylarında siyanür maddesinin kullanımında artış başlamıştı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 29/11/2019 tarih ve 30963 Sayılı Resmi Gazetesinde yayımlanan kimyasalların Kaydı,değerlendirmesi ,izin ve kısıtlanması hakkında yönetmelikte değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik ile siyanür maddesinin halka satış amacıyla piyasa da bulundurulması yasaklandı.
Siyanür maddesinin İntermet veya başka herhangi bir elektronik ortamda halka satılamayacağı satışı yapılan kişilere kullanıcı beyannemesi doldurma zorunluluğu getirildi.
Son günlerde İstanbul,Antalya ,Erzurum başta olmak üzere birçok il de siyanür ile intihar ve kasten yaralamalı olaylarda kullanılan Siyanür’ün çok geç de olsa yasaklanması  sevindirdi.
Edinilen bilgilere göre Siyanür ile ilgili alınan karar değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihten 1 ay sonra geçerli olacak.
Kasım ayında Antalya’da Selim Sultan Şimşek çifti ile çocukları Ceren ve Ali’nin cenazeleri memleketleri Erzurum’a getirilerek Toprağa verilmiş,
Erzurum’da Ailevi sorunları nedeni ile İbrahim A.isimli şahıs ve ona yardım etmeye çalışan 17 Kişi ile birlikte Erzurum Bölge Egitim Araştırma Hastanesine götürülerek tedavi gördüklere hastane kliniği karantina altına alınmıştı.
Artık bu tür olayların ölümlerin ve yaralanmaların önüne geçmek için alınan siyanür ile ilgili tedbirin işe yarayıp yaramayacağı ileriki günlerde belli olacak.

Google+ WhatsApp