TÜRKİYENİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK PROJE; TANAP

TÜRKİYENİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK PROJE; TANAP

TÜRKİYENİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK PROJE; TANAP
Türkiye ve Azerbaycan, bugüne kadar başarı ile yürüttükleri çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek dünya enerji piyasalarında ses getirecek dev bir projeye imza atıyor. Bu proje: Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP).
 Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan'ın Posof ilçesi Türkgözü köyünde başlatılarak, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçerek Türkiye-Yunanistan sınırında sona eriyor.
İki kardeş ülke, Türkiye ve Azerbaycan’ın iş birliğiyle ortaya çıkan bu dev proje ile Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanmasını hedefinde,
Önceliği insan, çevre, iş sağlığı ve güvenliği olan proje, Türkiye’nin gücüne güç katarak konumuna katkıda bulunmak.
Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) Avrupa bağlantısı, Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azeri mevkidaşı İlham Aliyev'in katılımıyla, Yunanistan sınırındaki İpsala ilçesinde düzenlenen törenle açıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TANAP Avrupa Bağlantısı açılış konuşmasında:
Her aşaması sabırla,dirayetle Türkiye,Azerbeycan ve Gürcistan'ın ortak gayretleri ile örülen 7.5 senelik uzun ve meşakatli bir süreci başaruyla taçlandırmanın haklı gurunu yaşıyoruz.
İçerde ve dışarda atlattığımız onca badireye,bölgesel gerilime,hatta sıcak çatişmalara varan istikrarsızlıklara rağmen TANAP'planlandığı şekilde ilerlettik.
ENERJİ'NİN İPEK YOLU!olarak görülen bu muhteşem projenin belirlenen takvime,Hedeflerimize ve taaahhütlerimize uygun bir şekilde Ülkelerimizle ilgili kısmını bugün itibarıyla tamamlamış oluyoruz.
Bu Proje Ülkemizin barışcıl vizyonunun en somut nişanesidir.Dünya gündemini ticaret savaşlarıyla terörle,Sokak olaylarıyla istikrarsızlıklarla meşgul olduğu bir dönemde,Biz bugün Avrupa ile Asya'yı TANAP ile bir kez daha birbirine bağlıyoruz.
Türkiye'yi Üç kıtanın enerji ticaret merkezine dönüştürme yolunda yeni bir adım daha atmış oluyoruz dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan:- Şu an son teknolojiye sahip iki sondaj gemimiz, Fatih ve Yavuz ile iki sismik araştırma gemimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Biz bunların bağırmaları çağırmaları ile gemilerimizi çekmeyiz. Görevlerini yapıyorlar ve yapmaya da devam edecekler. dedi.

Google+ WhatsApp