VELİLERİN DİKKATİNE!

VELİLERİN DİKKATİNE!

Yeni normalleşme süreci öğrencilere nasıl anlatılmalı?

Koronavirüs salgını, günlük yaşamda büyük aksamalara neden oldu ve çocuklar da bu değişiklikleri derinden hissediyor. Pek çok öğrenci okula dönüşü memnuniyetle ve heyecanla karşılayacak olsa da, diğerleri endişe veya korku yaşayabilir. Size çocuklarınız okula dönerken deneyimleyebilecekleri karmaşık duygular arasında yönlerini bulmalarına yardımcı olacak bazı ipuçlarını sunuyoruz.
Çocuğum okula geri dönmekten korkuyor. Onu nasıl rahatlatabilirim?
Okula başlamak veya yeni bir okul yılına başlamak, küresel bir salgını bir yana bırakın, en iyi zamanlarda bile stres yaratabilir. Onu endişelendiren şeyin ne olduğu ile ilgili açıkça konuşarak ve endişeli hissetmenin doğal olduğunu bilmesini sağlayarak onu rahatlatabilirsiniz.
Çocuklar, özellikle aylardır evde eğitimlerine devam ediyorlarsa, okula geri dönme konusunda gergin veya isteksiz hissedebilirler. Bu konuda dürüst olun. Örneğin, okulda maske takmak gibi bazı değişiklikler yaşayabileceklerini anlatın. Ayrıca okuldayken arkadaşlarından ve öğretmenlerinden fiziksel olarak uzak durmak çocuklara zor gelebilir. Bu durum onları daha farklı bağ ve iletişim kurma yolları hakkında düşünmeye teşvik edebilirsiniz.
Öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlıklarını korumak için uygulanan güvenlik önlemleri konusunda çocukların şüphelerini giderin ve çocuklara ellerini sabunla yıkayarak ve dirsek içlerine öksürerek veya hapşırarak mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceklerini hatırlatın.
Çocuklara okula dönüşün olumlu tarafları hatırlatın. Arkadaşlarını ve öğretmenlerini (fiziksel olarak sınıfa dönüyorlarsa) görebileceklerini ve yeni şeyler öğrenmeye devam edebileceklerini anlatın.
Çocuğumun okulu, koruyucu giysi giyilmesini tavsiye ediyor ve bu, çocuğumu daha çok geriyor. Ona ne söylemeliyim?
Empati ile yaklaşarak koronavirüs hakkında endişeli olduğunu bildiğinizi, ancak endişelerimiz ve duygularımız hakkında konuşmanın sağlıklı olduğunu söyleyin. Çocuklara, özellikle koşarken veya oynarken maske takmak zor gelebilir ve bu durum onları üzülebilir veya sinirlendirebilir. Ailenizin güvenliğini sağlamak için birçok yetişkinin çok çalıştığını söyleyerek çocuklarınızı rahatlatabilirsiniz. Bununla birlikte toplumumuzun daha savunmasız üyelerini korumak için hepimizin önerilen tedbirlere uymamız gerektiğini vurgulayın.
Çocuğumu telaşlandırmadan okuldaki önlemlere (sık sık el yıkama, fiziksel mesafe vb.) uymaya nasıl teşvik edebilirim?
Çocukları COVID-19 ve diğer hastalıklardan korumak için en iyi yollardan biri, düzenli olarak ellerini yıkamaya teşvik etmektir. Bu konuda çocuğunuzu korkutup telaşlandıracak bir konuşma yapmanız gerekmez. Birlikte en sevdikleri şarkıyı söyleyerek veya dans ederek eğlenceli bir öğrenme ortamı yaratabilirsiniz. Mikropların görünmez olmasına rağmen halen etrafta olabileceklerini mutlaka anlamalarını sağlayın. Çocuklar neden ellerini yıkamaları gerektiğini anladıklarında, muhtemelen bu uygulamaya devam edeceklerdir.
Çocuklara öksürürken veya hapşırırken dirseklerinin içini kullanarak ağızlarını nasıl kapatacaklarını gösterebilir ve ateş, öksürük veya nefes darlığı hissetmeye başladıklarında durumu sizinle paylaşmalarını söyleyebilirsiniz.
Çocuğum okula dönen yakın arkadaşlarıyla aynı grupta değil ve bu ona kendini daha da yalnız hissettiriyor. Sınıfa ve arkadaşlarına nasıl daha fazla bağlanabilir?
Çocuğunuzun okulu kademeli olarak açılmaya başlarsa, çocuğunuzu arkadaşlarından ayrılacağı fikri endişelendirebilir. Okullar güvenli olduğunda herkes için tekrar açılacağını söyleyerek çocuğunuzu rahatlatın. Okulların resmi olarak yeniden açılacağı duyurulduğunda, bunun ne zaman ve nasıl olacağı hakkında bilgileri onunla paylaşarak okula dönmeye hazırlanmasına yardımcı olun.
Çocuklarınızla, okulların tekrar kapanması gerekebileceğini önceden paylaşmak, ilerideki uyum sürecine hazırlıklı olmalarına yardımcı olacaktır. Onlara, her yerde, okulda ve evde öğrenebileceklerini ve aynı zamanda çevrimiçi platformlarda arkadaşlarıyla iletişim kurabileceklerini ve birbirlerini destekleyebileceklerini hatırlatmaya devam edebilirsiniz.
Çevrimiçi oyunların, sosyal medya ve görüntülü sohbet programlarının güvenli bir şekilde ve takip edilerek kullanılması, evdeyken çocukların arkadaşlarıyla, ebeveynleriyle ve akrabalarıyla bağlantı kurmaları, öğrenmeleri ve oyun oynamaları için harika fırsatlar sağlayabilir. Ayrıca, çocuklarınızı bu kriz sırasında görüşlerini paylaşmak ve ihtiyacı olanları desteklemek için seslerini çevrimiçi olarak duyurmaları yönünde teşvik edebilirsiniz.
Çocuklarınızı, çevrimiçi egzersiz videoları ve fiziksel hareket gerektiren video oyunları gibi onları ayağa kaldıran ve hareket ettiren dijital araçlardan yararlanmaya teşvik edebilirsiniz. Çevrimiçi eğlenceyi, mümkünse dışarıdaki zaman da dahil olmak üzere çevrimdışı etkinliklerle dengelemeyi unutmayın.
KAYNAK; UNİCEF

Google+ WhatsApp