A.Ü. ARAŞTIRMA  HASTANESİNİN BU HAKSIZ UYGULAMASI SAĞLIK BAKANLIĞININ RANDEVU SİSTEMİNDEN KAYNAKLI

248

Sağlık Bakanlığı, MR ve tomografinin devlete maliyetinin 1 milyar lirayı aşması sonucu harekete geçerek Geliştirilen yazılım ile hastaların tüm tetkikleri Tele tıp sistemine aktarılmıştı.Tüm kamu, üniversite ve özel hastaneler de sisteme dahil edilmiş,Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca imzasıyla yayınlanan yeni genelgeyle acil durumlar hariç hastanın mevcut tetkikleri sorgulanmadan yeni tetkik istenmeyecek denilmişti.

Sorgulama yapılmadan istenen tetkikler için geri ödeme yapılmayacak. Böylece vatandaşların daha az radyasyona maruz kalması, zaman kaybının ve gereksiz maliyetin önüne geçilmesi hedeflenmişti.

Peki mağdur hasta vatandaşlar ve hasta refakatçileri soruyor ?

Karaciğer rahatsızlık şüphesi ile muayene edilen çekilen filmlerle rahatsızlığına tanı konulmayıp son bir kez daha detaylı tomografi çekilmesi gerekiyor kararı verilen bir kadın hastanın ,Radyoloji müracaat kısmından kendisine 1 ay sonra verilen randevu gün ve saatine hastanın ailevi sağlık sorunlarının  olması çocuğunun acil hastalanması sebebiyle tomografi randevu süne gidemeyip tekrar yeniden tomografi talebinde bulunmak için Poliklinik doktoruna gidip mazeretini belirtip yeniden tomografi çektirmek için Poliklinik doktoru tarafından acil karar verildiği halde,

Radyoloji randevu müracaat kısmı randevu veremiyoruz denildi.

Cevabı haksız bir uygulama değil mi ?

SAĞLIK BAKANLIĞI TASARRUF TEDBİRLERİ KARARI BİR ÇOK HASTAYI MAĞDUR BIRAKTI

Randevu talebi geri çevrilen hasta yakını Üniversite hastanesinde sırasıyla Başhekimlik,Radyoloji Bilim Dalı başkanlığına konuyla ilgili yaşadıkları mağduriyeti anlatmasına rağmen kendisine verilen cevap da: “”evet mağduriyetinizi anlıyoruz fakat Sağlık bakanlığının 26 Temmuz’da Hastanemize gönderdiği, 5510 Sayılı genelgesine istinaden sistem otomatik men yeni bir randevu talebini ret ediyor.

Hasta yakını soruyor;”” iyi ama hastam tomografi çekilme diki hastalık tanısı konulamadı, randevu tarihinde gidemedi Radyoloji bölümüne ?

Aldığı cevapta “”sistem tomografi çekilecek işlemi yaptığı için filim çekilmiş kararı vererek ret ediyor,Yapabilecek bir şey yok 90 gün geçmesi gerekiyor denildi.

ASIL AMAÇ PARA

Hasta ve Hasta yakını boynu bükük bir şekilde hastaneden ayrılıp 90 gün geçtikten sonra Hastaneye gitmeye karar veriyorlar,eğer tabii şiddetli mide ve karaciğer ağrısı çeken hasta daha da kötü olmadan ve hatta ölmeden gidebilirlerse.

Sağlık Bakanlığının Pandemi döneminde Böylece vatandaşların daha az radyasyona maruz kalmasını önlemek bahanesi ile alınan bir karar olduğu vurgulanıyor ama asıl amacın hasta bu uygulamadan dolayı hastalığı dahada ilerlemesi ve hatta ölmesi pek önemli değil, çünkü Sağlık Bakanlığının ekonomik bütçesi tasarruf tedbirleri daha önemli.