Pazar, Ekim 24, 2021
Ana Sayfa Gündem Aşı’da Atatürk Üniversitesinin farkı işte bu

Aşı’da Atatürk Üniversitesinin farkı işte bu

AŞI’DA ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNİN FARKI İŞTE BU

TRHABERTÜRK: Büyük küçük  herkesin  aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunma ihtiyacının ve hakkının olduğu konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla Dünya Aşı Haftası 24-30 Nisan arası çeşitli etkinliklerle yapılmakta ve kutlanmaktadır.

Ülkemizde de her yıl “Aşı Haftası” etkinlikleri hız kesmeden Ülkemizde başladı. Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi farkını konuşturarak, Araştırma hastanesi Poliklinik girişine kurdukları reyonla halkı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor.

Eczacılık Fakültesi öğrencileri Aşı haftası nedeni ilk olarak Corona salgınından korunmak için en önemli tedbir olan Maske ile birlikte Aşının neden gerekli olduğu, Çocuklara ve kendimize neden aşı yaptırmamız gerektiği, Aşıların etkisinin neler olduğu, Çeşitli aşı’ların çocuklara neden yaptırmamız gerektiği yönünde bilgilendirici broşürler ile birlikte,

KORONA VİRÜS AŞI İLE TANIŞ HAYATIN İLE BARIŞ

Covit-19 aşının çeşitlerinin neler olduğu, Aşının kayıt ve bildirimi hakkında, Yan etkileri ile karşılaşıldığında nelerin yapılması gerektiği önemli  bilgiler olduğu küçük bilgilendirme broşürleri dağıtılıyor.

24-30 Nisan 2020 tarihleri arasında, yaşamın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde aşılamanın önemi ve farkındalığını arttırmak için kutlanması amaçlanarak Hastane koridorlarında aşının önemi  Eczacılık fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından halk bilinçlendiriliyor.

Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Bu program kapsamında; boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, çocuk felci, hepatit B, Haemophilus influenzae tip b, konjuge pnömokok, hepatit A ve suçiçeği aşısı tüm bebeklerimize ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır.

Aşılar, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için öncelik verilmesi, ertelenmemesi gereken temel bir sağlık hizmetidir. Bu nedenle COVİD-19 salgınından bir an önce kurtulmak için AŞI ŞART.

Aşılama hizmetlerinden yararlanacak kişilerin, COVİD-19 pandemisine ilişkin olarak alınması gereken önlemleri alarak sağlık kuruluşuna gitmeleri büyük önem taşımaktadır.

Ebeveynler çocuklarının aşılanma durumunu takip etmeli, aşı zamanı geldiğinde aile hekimleriyle iletişime geçerek aşı uygulama zamanı ve konusunda bilgi almalıdırlar.

Kayıtlı oldukları aile hekimine herhangi bir nedenle ulaşma güçlüğü olması durumunda aşılama için en yakın aile hekimine başvurabilirler.

Most Popular

Aydemir: vira bismillah Bir doğar Bin ölürüz

AYDEMİR: VİRA BİSMİLLAH BİR DOĞAR BİN ÖLÜRÜZ TRHABERTÜRK: AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Şehidimize rahmet niyaz ediyor, Ailesine, Dadaşlara, Kahraman ordumuza ve Yüce Milletimize başsağlığı diliyorum. Ve...

Erzurumlu Şehidin olay yaratan son anları

ERZURUMLU ŞEHİDİN OLAY YARADAN SON ANLARI  TRHABERTÜRK:Tunceli Ovacık’ta operasyon sırasında yaralanarak daha sonra hastanede şehit olan Erzurum Karagöbek’li Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu’nun askeri helikopter...

Bakan Soylu Erzurum’da

BAKAN SOYLU ERZURUM’DA TRHABERTÜRK: Tunceli'de PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Komando Uzman Çavuş Burak Tortumlu için düzenlenen törene katılmak üzere kente gelen İçişleri...

Erzurum yörex’in gözdesi oldu

ERZURUM, COĞRAFİ TESCİLLİ ÜRÜNLERİYLE YÖREX’İN GÖZDESİ OLDU TRHABERTÜRK: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle, Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yöresel...