Pazar, Mayıs 16, 2021
Ana Sayfa Gündem Aşı’da Atatürk Üniversitesinin farkı işte bu

Aşı’da Atatürk Üniversitesinin farkı işte bu

AŞI’DA ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNİN FARKI İŞTE BU

TRHABERTÜRK: Büyük küçük  herkesin  aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunma ihtiyacının ve hakkının olduğu konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla Dünya Aşı Haftası 24-30 Nisan arası çeşitli etkinliklerle yapılmakta ve kutlanmaktadır.

Ülkemizde de her yıl “Aşı Haftası” etkinlikleri hız kesmeden Ülkemizde başladı. Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi farkını konuşturarak, Araştırma hastanesi Poliklinik girişine kurdukları reyonla halkı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor.

Eczacılık Fakültesi öğrencileri Aşı haftası nedeni ilk olarak Corona salgınından korunmak için en önemli tedbir olan Maske ile birlikte Aşının neden gerekli olduğu, Çocuklara ve kendimize neden aşı yaptırmamız gerektiği, Aşıların etkisinin neler olduğu, Çeşitli aşı’ların çocuklara neden yaptırmamız gerektiği yönünde bilgilendirici broşürler ile birlikte,

KORONA VİRÜS AŞI İLE TANIŞ HAYATIN İLE BARIŞ

Covit-19 aşının çeşitlerinin neler olduğu, Aşının kayıt ve bildirimi hakkında, Yan etkileri ile karşılaşıldığında nelerin yapılması gerektiği önemli  bilgiler olduğu küçük bilgilendirme broşürleri dağıtılıyor.

24-30 Nisan 2020 tarihleri arasında, yaşamın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde aşılamanın önemi ve farkındalığını arttırmak için kutlanması amaçlanarak Hastane koridorlarında aşının önemi  Eczacılık fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından halk bilinçlendiriliyor.

Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Bu program kapsamında; boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, çocuk felci, hepatit B, Haemophilus influenzae tip b, konjuge pnömokok, hepatit A ve suçiçeği aşısı tüm bebeklerimize ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır.

Aşılar, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için öncelik verilmesi, ertelenmemesi gereken temel bir sağlık hizmetidir. Bu nedenle COVİD-19 salgınından bir an önce kurtulmak için AŞI ŞART.

Aşılama hizmetlerinden yararlanacak kişilerin, COVİD-19 pandemisine ilişkin olarak alınması gereken önlemleri alarak sağlık kuruluşuna gitmeleri büyük önem taşımaktadır.

Ebeveynler çocuklarının aşılanma durumunu takip etmeli, aşı zamanı geldiğinde aile hekimleriyle iletişime geçerek aşı uygulama zamanı ve konusunda bilgi almalıdırlar.

Kayıtlı oldukları aile hekimine herhangi bir nedenle ulaşma güçlüğü olması durumunda aşılama için en yakın aile hekimine başvurabilirler.

- Advertisment -

Most Popular

Tufanç Köyündeki kavgada 10 ağır yaralı var

TUFANÇ GÜZELOVA KÖYÜNDEKİ KAVGADA 1O KİŞİ AĞIR YARALANDI TRHABERTÜRK: Erzurum Yakutiye ilçesine bağlı eski ismi Tufanç.Yeni ismi Güzelova Mahallesinde Husumetli oldukları öğrenilen iki Aile arasında...

İnce’nin parti ismi ve logosu belli oldu

Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı TRHABERTÜRK :  Memleket Hareketi'ni başlatan eski CHP Milletvekili Muharrem İnce'nin yeni partisinin logosu ve ismi belli oldu. Logonun...

Otomobilin çarptığı 12 yaşındaki çocuk yoğun bakıma alındı

OTOMOBİLİ İLE BİSİKLET SÜREN ÇOCUĞA ÇARPTI TRHABERTÜRK:  Erzurum Yakutiye İlçesinde bulunan Kurtuluş mahallesi Aşık Sümmani caddesinde bugün saat:14.00 sıralarında meydan gelen Trafik kazasında,25 DF plakalı...

Başkan Sekmen Erzurumspor için şartlarını sundu

BBERZURUM SPOR’UN ONURSAL BAŞKANI SEKMEN HERKESİN MERAKLA BEKLEDİĞİ AÇIKAMAYI YAPTI. Başkan Sekmen bütün gerçekleri açık açık  anlattı. TRHABERTÜRK: İnternet üzerinden Erzurum”da yayınlanan Yağız Tv'’nin Erzurum’un yerel...