Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Gündem Aşı’da Atatürk Üniversitesinin farkı işte bu

Aşı’da Atatürk Üniversitesinin farkı işte bu

AŞI’DA ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNİN FARKI İŞTE BU

TRHABERTÜRK: Büyük küçük  herkesin  aşı ile önlenebilir hastalıklardan korunma ihtiyacının ve hakkının olduğu konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla Dünya Aşı Haftası 24-30 Nisan arası çeşitli etkinliklerle yapılmakta ve kutlanmaktadır.

Ülkemizde de her yıl “Aşı Haftası” etkinlikleri hız kesmeden Ülkemizde başladı. Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi farkını konuşturarak, Araştırma hastanesi Poliklinik girişine kurdukları reyonla halkı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor.

Eczacılık Fakültesi öğrencileri Aşı haftası nedeni ilk olarak Corona salgınından korunmak için en önemli tedbir olan Maske ile birlikte Aşının neden gerekli olduğu, Çocuklara ve kendimize neden aşı yaptırmamız gerektiği, Aşıların etkisinin neler olduğu, Çeşitli aşı’ların çocuklara neden yaptırmamız gerektiği yönünde bilgilendirici broşürler ile birlikte,

KORONA VİRÜS AŞI İLE TANIŞ HAYATIN İLE BARIŞ

Covit-19 aşının çeşitlerinin neler olduğu, Aşının kayıt ve bildirimi hakkında, Yan etkileri ile karşılaşıldığında nelerin yapılması gerektiği önemli  bilgiler olduğu küçük bilgilendirme broşürleri dağıtılıyor.

24-30 Nisan 2020 tarihleri arasında, yaşamın korunmasında ve hastalıkların önlenmesinde aşılamanın önemi ve farkındalığını arttırmak için kutlanması amaçlanarak Hastane koridorlarında aşının önemi  Eczacılık fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından halk bilinçlendiriliyor.

Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Bu program kapsamında; boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, çocuk felci, hepatit B, Haemophilus influenzae tip b, konjuge pnömokok, hepatit A ve suçiçeği aşısı tüm bebeklerimize ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır.

Aşılar, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için öncelik verilmesi, ertelenmemesi gereken temel bir sağlık hizmetidir. Bu nedenle COVİD-19 salgınından bir an önce kurtulmak için AŞI ŞART.

Aşılama hizmetlerinden yararlanacak kişilerin, COVİD-19 pandemisine ilişkin olarak alınması gereken önlemleri alarak sağlık kuruluşuna gitmeleri büyük önem taşımaktadır.

Ebeveynler çocuklarının aşılanma durumunu takip etmeli, aşı zamanı geldiğinde aile hekimleriyle iletişime geçerek aşı uygulama zamanı ve konusunda bilgi almalıdırlar.

Kayıtlı oldukları aile hekimine herhangi bir nedenle ulaşma güçlüğü olması durumunda aşılama için en yakın aile hekimine başvurabilirler.

Most Popular

Muratpaşa Mahallesinde Genç adam intihar etti

ERZURUM MURAT PAŞA  MAHALLESİ İNTİHAR OLAYI İLE SARSILDI TRHABERTÜRK: 29.07.2021 saat 09.00 sıralarında MuratPaşa Mahallesi cephane Sokak da bulunan metruk bina’da, Erzurum 1988 doğumlu Gökhan...

Manavgat Yangını kontrol altına alındı ama…..Korkunç görüntüler var

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER VAR 4 farklı noktada çıkan Manavgat yangını kontrol altına alındı! Korkunç görüntüler var. TRHABERTÜRK: 28 Temmuz öğle saatlerinde Türkiye’mizin Turizm cenneti Antalya Manavgat ilçesinde 4...

SBK toplantısı sonrası açıklama yapıldı.Erzurum’da yükselişe geçti

ERZURUM’DA VAKA SAYILARINDA ARTIŞ KORKUTUYOR TRHABERTÜRK: Normalleşme sürecinin ardından Erzurum’da da pozitif vakalarda, günlük artışta vaka sayısı 99’a yükseldi. Corana Virüs ile mücadele kapsamında alınan...

Bingöl’de 4.30  büyüklüğünde deprem meydana geldi

BİNGÖL’DE 4,30 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ TRHABERTÜRK: AFAD'dan  yapılan deprem açıklamasında, 28.07.2021 tarihinde saat: 15.27’de ,4.30 Büyüklüğünde merkez üssü  Bingöl'de deprem meydana geldiği bildirildi.