AYDEMİR BAKANLIKDAN,ERZURUM’UN YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI İLE İLGİLİ YATIRIM TALEBİNDE BULUNDU

667

Meclis Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Enerji Bakanlığına ayrılan bütçe görüşmelerinde , Erzurum güneş enerjisi potansiyeli açısından ülkemizin önde gelen bölgelerinden olması sebebiyle rüzgar ve Güneş enerjisine dönük yatırımlarla ilgili Enerji Bakanlığından talepte bulundu.

 Erzurum İlinin son derece önemli uluslararası enerji nakil hatlarının kesiştiği bir kavşak noktasında ,Bakü-Tiflis-Ceyhan(BTC) petrol boru hattı ve  Trans Anadolu Doğal gaz boru hattı -TANAP projesi nin kesiştiği bölgede olması ve 2019 yılında,

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen , Günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları oluşturabilmek için güneş enerji sistemleriyle (GES) Projesi başlatarak bölge için önemli bir gelir kaynağı yatırımlarına yönelik destek çalışmaları başlatmıştı.

Milletvekili Aydemir: “Plan ve bütçe Komisyon görüşmelerinde,Erzurum’da rüzgar ve güneşin bolluğuna vurgu yaparak, – Yenilenebilir Enerji ak partimizin Enerji Politikalarının olmazsa olmazıdır. Bu bağlamda rüzgar ve Güneş enerjisine dönük yatırımlar hayati önem taşımaktadır diyerek “Enerji Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde Erzurum’daki Allah vergisi rüzgar ve güneşin bolluğuna vurgu ile yatırım önemini hatırlattı.

Yenilebilir enerji kaynaklarından faydalı bir şekilde yararlanmak,yetişmiş uzman nitelikte eleman temin etmek için enerji mühendisliğinin alt dalı olan Meslek Lisesi çatısı altında, Yenilebilir Enerji bölümü, Erzurum’da ücretsiz Bilim Teknik ve İnovasyon Koleji Anadolu Teknik Meslek Lisesinde  eğitim başlatılarak,kent ekonomisi için büyük bir yatırıma imza atıldı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji yatırımları her geçen gün önemini artırmaktadır. Özellikle güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi yatırımlarında Erzurum yatırımcılara önemli fırsatlar sunmaktadır. Metrekarede yıllık 1700 kwh güneş radyasyonu değerlerine ve günlük ortalama 7 saatin üzerinde güneşlenme süresine sahip olan Erzurum ilinde yapılacak olan güneş enerjisi yatırımlarında ortalama geri dönüş süreleri 5-6 yıl dolaylarındadır.

Erzurum güneş enerjisi potansiyeli açısından ülkemizin önde gelen bölgelerinden bir tanesidir.Özellikle güney ilçelerinde güneş enerjisi potansiyeli göreceli artmaktadır.Erzurum’un güneş enerjisi potansiyeli yüksektir. Erzurum’da yılda metrekareye yaklaşık 1700 kwh güneş ışını düşmektedir. Bu potansiyel dünyada güneş enerjisi kullanımında lider olan Almanya ülkesi  potansiyelinin  bir buçuk katıdır.

1 Yorum

  1. Inşallah gerçekten çok güzel bir proje rüzgar ve güneşten istifade edilerek yapıla bilecek en güzel şey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz