AYDEMİR :ERZURUM VE İLÇELERİNİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN TREN HATTI KURULSUN

259

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir yolları tarafından1951 yılında açılmış yeniden tadilatına başlanarak Kars-Erzurum arası tren hattı 2011 yılında tamamlanarak hizmete girmişti.Bu hizmetin ardından,Pasinler-Erzurum hattı tamamlanarak Kars-Köprüköy-Pasinler-Erzurum tren hattı bitirilerek ,Kars ,Erzurum arası trenle yolculuk 5 saate indirilmişti.


TBMM Plan Bütçe Komisyonu toplantısında Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde söz alan Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ,Bakan, Adil Karaismailoğlu’ ndan Erzurum’u ilçelere bağlayan tren hattı yapımını talep etti.


1924 Yılı Pasinler depreminden sonra, Demir Yolları  tarafından yeniden yapılan,2011,2014 yıllarında Kars-Köprüköy-Pasinler-Erzurum-Aşkale  arası Tren raylarının yenilenmesi ile iki şehir arası yolculuk mesafesi kısaltılarak   5 saate düşürülmüştü.


Aynı hizmetin Erzurum şehir merkezi ile ilçelerini birbirine bağlanan Tren hattının da projelendirilmesini isteyerek Şehrin İlçelerini, Köylerini mahallerini birbirine bağlayarak çok önemli bir yatırıma imza atılacağını belirtti.


Bakan Karaismailoğlu, Milletvekili Aydemir’in bu önerisini dikkate alacaklarını söyledi.


Milletvekili Aydemir, Plan bütçe komisyonunda, Ulaştırma Bakanlığı görüşmelerinde bakana bizzat ilettiği konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Erzurum’un merkezi ile ilçelerinin demiryolu ile birbirine bağlanması talebimizi, Ulaştırma Bakanlığı bütçemizde dile getirdik. Altını çizdiğimiz husus; bölge ekonomisine ,besiciliğe, hayvancılığa ve tabi, istihdama katkı sağlayacağına olan inancımızda. Bakanımızın ilgisine minnettarız, dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz