BAŞKAN BİNGÖL, FASULYESİ İLE MEŞHUR KINS(HINIS) DA

420

Deva Partisi Erzurum İl Başkanı A.Vahit Bingöl,Erzurum en eski yerleşim bölgelerinden olan, Hınıs İlçesinde eski ismi ile KINS  halkı ile birlikteydi.

Başkan Bingöl, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen Meşhur Hınıs Ulu Cami, Hınıs kalesi,Hınıs kilisesi,Kolhisar Cami ve Medresesi,Hazal Hatun Türbesi,Gülliçimen Peyik kaya Kilisesi,ile ünlü Erzurum geçmiş tarihinde önemli bir yere sahip Hınıs da esnaf ile bir araya gelerek ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı.

İlçe Halkı başkan bingöl’e kendi sorunları hakkına bilgi verirken,Hınıs Çiftçisi ve esnafının banka borçlarından, faizlerinin yüksek oluşundan dolayı borç içinde yüzdüklerini her şeyin çok pahalı olduğunu söylediler, vallahi de açız billahi de açız dediler.

Başkan Bingöl,Ali Babacan’ın Maliyeden ekonomiden sorumlu olduğu bakanlık döneminde nasıldı sorusuna,Hınıslılar hep bir ağızdan vallahi çok iydi dediler.Desteğimiz size diyerek söz birliği ettiler.

Başkan Bingöl,Deva Partisi olarak Yöremizde en önemli bir yere sahip olan hınıs’ın tadıyla damaklarda lezzet bırakan Tarım arazileri ile bölgenin özellikle beslenme ihtiyacının karşılandığı Hınıs Şeker Fasulyesinin yöremizde üretilmesi ve daha da önemli olan Doğal su kaynaklarının bulunduğu bu yöremiz ile ilgili ekonomisini geliştirecek önemli projeler hazırlamak için sizlerin yanına geldik emin olun ilçemizin Yerli yabancı turizme hizmet edebilecek bir konuma sahip olduğunu,bunun bilinci ile çalışmalar yapmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya söz veriyoruz dedi.

Başkan Bingöl,İlçenin yeryüzü yapısı ile çevresinin yüksek dağlarla kaplı olması Yerleşim yerlerinin, engebeli ve çevresi dağlarla kaplı bir ova üzerine kurulmuş olması,Erzurum şehir Merkezine 148 Km ,güneyinde  bulunan Muş iline 110 Km olması münasebetiyle,

Erzurum ilinin imkanlarından yoksun bırakılmış ama biz bu konularla ilgili ilçe halkının Madden daha iyi bir konuma getirmek için çalışmalar yapmak zorundayız dedi.

 

.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz