BAŞKAN BİNGÖL : KADINLARA ŞİDDET KONUSUNDA TOPLUMSAL BİR SEFERBERLİK BAŞLATMALIYIZ

467

DEVA Partisi Erzurum İl Başkanı A.Vahit Bingöl, Toplumsal huzurumuzun yolu kadınlarımıza göstereceğimiz saygı ve sevgiden geçiyor dedi.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” vesilesiyle Basın açıklaması yapan Başkan Bingöl,

Günümüz dünyası, şiddet sarmalı altında. Hayatımızın her alanında ne yazık ki şiddetle karşı karşıya kalıyoruz. Şiddetin en büyük mağduru ise şüphesiz kadın ve çocuklardır. Dünyada her 3 kadından biri, hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor.

Bugün, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadına şiddet maalesef bir türlü önlenemiyor.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 2016’da 304, 2017’de 353, 2018’de 279, 2019’da 336 kadın şiddete kurban gitti. 20 Kasım itibarıyla da 234 kadın, aile içi ve kadına yönelik şiddet kapsamındaki cinayetlerde hayatını kaybetti.

Kadınlara, çocuklara yönelik her türlü şiddet girişimi adalet ve merhametten yoksun bir cahiliye toplumunun göstergesidir. Kur’an-ı Kerim’de Mâide süresinde “Kim bir cana kıymamış veya yeryüzünde fesat çıkarmamış birisini öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibidir.” buyruluyor.

İslamiyet, ilişkilerimizi şefkat, merhamet, adalet ve hakkaniyet gibi evrensel değerler üzerine bina etmemizi istemiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de Veda Haccı’nda “Ey insanlar, kadınların haklarına riayet ediniz, onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz. Onlar hakkında Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.” demiştir.

Toplumsal huzurumuzun yolu kadınlarımıza göstereceğimiz saygı ve sevgiden geçiyor. Onlar ki çocuklarımızın ilk öğretmenleridir. Bu sebeple kadınlarımıza saygı ve sevgi, geleceğimizin de teminatı olacaktır.

Kadınlara şiddet konusunda toplumsal bir seferberlik başlatmalıyız, dayanışma içinde olmalıyız. Her türlü tedbiri devlet ve toplum olarak almalıyız. Tüm dünyada, çocukların ve kadınların her türlü şiddet, ihmal ve istismardan uzak, huzurlu günlere kavuşması için çalışmalıyız.

Şiddete maruz kalan tüm kadınlarımızın yanında olduğumuzu ve olmaya da devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” vesilesiyle şiddete uğrayıp hayatını kaybeden kadınlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz