Pazartesi, Temmuz 26, 2021
Ana Sayfa Gündem Başkan Bingöl: Savaşın da şiddetin de siyasetin de mağduru kadınlar

Başkan Bingöl: Savaşın da şiddetin de siyasetin de mağduru kadınlar

Deva Partisi Erzurum İl Başkanı A.Vahit Bingöl 8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Bingöl Mesajında: “”8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, maalesef yine şiddetin gölgesinde kutluyoruz. Samsun’un Canik ilçesinde İbrahim Zarap adlı zanlı, eski eşini 5 yaşındaki çocuğunun önünde darp etti.

Oysa 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına kabul edilmişti. O tarihten bugüne dünyanın dört bir yanında kadınlar şiddete maruz kalıyor, can veriyor. Savaşın da siyasetin de şiddetin de mağduru her zaman kadınlar oldu. Kadınlarla birlikte çocukları da şiddet mağduru.

Türkiye’de kadına şiddetin önüne bir türlü geçilemiyor. 2008-2019 yılları arasında toplam 3 bin 185 kadın öldürüldü. 2020 yılında ise erkekler tarafından 300 kadın öldürüldü, 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Kadınların çoğu evinde ateşli silahla öldürülüyor.

Kadına şiddetin en yoğun olduğu ülkelerden birisi olan Türkiye’de, İstanbul Sözleşmesi’nin devletin en tepesinde tartışma konusu haline getirilmesi kabul edilemez. Kadınları koruma adına yaptırımları daha da artırmak gerekirken aksi girişimler cinayetlerin önünü açıyor. 

TÜİK verilerine göre 2020 yılında yaşadıkları çevrede gece yalnız yürürken kendilerini güvensiz hissedenlerin oranı toplamda yüzde 19,1 iken bu oran kadınlarda yüzde 27,3, erkeklerde yüzde 10,7 oldu. Evde yalnız otururken kendilerini güvensiz hissedenlerin oranı 2020 yılında toplamda yüzde 4,8, kadınlarda yüzde 6,2, erkeklerde yüzde 3,4 oldu.

Kadınların sosyal ve ekonomik konumlarını iyileştirmek için sorumluluğu bulunan tüm taraflarca çalışmalar yapılması ve olumsuz göstergelerin işaret ettiği alanlarda iyileştirilmelerin yapılması gerekiyor.

Doğumdan ölüme kadar varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan kadınlarımız. Kadın; kız çocuk, kız kardeş, eş, anne; hayatın her anında olmazsa olmazımız. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramanlarımız. Acıyla yoğrulan, sabırla bilenen kadınlarımız. Savaşlarda, ekonomik krizlerde toplumun yükünü çeken yine kadınlarımız.

Osmanlı-Rus savaşında “Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar.” diyerek bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Nene Hatun’un bu cesareti ve fedakarlığı, Türk kadınının kahramanlığını gözler önüne seriyor. Onların haklarını hiçbir zaman ödeyemeyiz. Gerek sosyal gerek siyasal hayatta gerek aile yaşamında kadınlara hak ettikleri değeri verdiğimizi söyleyemeyiz.

Kadınlarımız ayrımcılığın en büyük zulmünü yaşıyor. Ülkemiz başta olmak üzere dünyada kadınların şiddet mağduru olması, cinayetlere kurban gitmesi bunun en baş göstergelerinden biridir.

Kadının değiştirici ve dönüştürücü gücünden yeterince faydalanamıyoruz ve bunun eksikliğini sosyal hayatın her alanında hissediyoruz. Oysa kadınların olmadığı bir siyasi ve sosyal yaşamda, toplumsal ilerlemeden bahsedilemez. Yeni bir bakışla kadınlarımızın yaşadığı problemlere daha köklü çözümler üretmemiz gerekiyor. Kadınların mutlu, huzurlu ve umutlu olmadığı toplumların bir geleceği olamaz.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü canı gönülden kutluyorum. Şiddet kurbanı olan, vazife başında öldürülen kadınlarımız başta olmak üzere ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için can veren tüm kadınlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun””.

Most Popular

Olimpiyatlarda Türkiye’nin gururu Erzurum ve Ankara’dan

TOKYO OLİMPİYATLARINDA ERZURUM’UN ANKARA’NIN ONURU TÜRKİYENİN GURURU OLDULAR TRHABERTÜRK: Tokyo2020 Olimpiyat Oyunlarında; Tekvando Dalında Kadınlarda, 57 Kiloda Hatice Kübra İlgün ile, 68 Kiloda, Hakan Reçber...

Karayazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne karşı Yardım çağrısı

ÖĞRENCİ YURTLARI NEDEN FİLİM EKİBİNE KİRALANDI TRHABERTÜRK: Sosyal Medya Yardım Topluluğundan, Karayazıda Milli Eğitime bağlı öğrenci yurtları için acil yardım çağrısı yapıldı. Karayazıda Personel ve bütün...

Küçük Çocuk serinlemek için girdiği Göl’de boğuldu

KÜÇÜK TALHA TORTUM GÖLÜNDE BOĞULDU TRHABERTÜRK: Tortum Şelalesi yakınında bulunan Gölbaşı mevkinde ailesi ile birlikte piknik yapan Muhammed Taha Altay ( 12 ) serinlemek için...

Feci Kazada Yaşlı adam vefat etti

ET BALIK KURUMU ÖNÜNDEKİ KAZADA VEFAT ETTİ TRHABERTÜRK: Erzurum Aziziye Ilıca yolu üzerinde  meydan gelen kazada, yaşlı adam vefat etti. Bugün saat 15.00 sıralarında E.K. sürücülüğünü...