Başkan Erdoğan: Japonya’daki 800 üniversitenin yüzde 10’u kadın üniversitesi, Türkiye de benzer bir adım atmalı açıklaması sonrası 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ,Resmi gazetede yayımlanan programda,Kadın Üniversitesi Projesi gündeme bomba gibi oturdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 2019 yılında, G20 Zirvesi için gittiği Japonya’da kendisine fahrı doktora unvanının verildiği Mokugawa Kadın Üniversitesinde yaptığı konuşma sonrasında, Japonya Büyükelçisi Japonyada bulunan 800 Üniversitenin 80’inde Kadın Üniversitesinin olması konusunun Japonya Büyükelçisi  tarafından  incelenerek gerekli bilgilerin Başkan Erdoğan’a sunulmasıyla Türkiye’de kurulması kararı alınmıştı.

İzmir, İstanbul ve Ankara’dan sonra Anadolu’da ilk kurulan Üniversitelerden biri olan Atatürk Üniversitesinde Türkiye’de 2021 yılında ilk kurulacak olan Kadın Üniversitesi için Üniversite kenti olan Erzurum,en ideal şehirlerden birisi.

Erzurum Valisi Okay Memiş,İncelemelerde bulunmak için gitmiş olduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafın yaptırılan 1035 yatak kapasiteli Yeni Kız Öğrenci Yurdu’nda incelemelerde bulunduktan sonra yapmış olduğu açıklamada,

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatları ile kurulması planlanan Kadın Üniversitesi’ne Erzurum olarak talipli olduklarını söyledi. Vali Memiş, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve YÖK onay verirse en az 20 bin kapasiteli Kadın Üniversitesi için biz hazırız,Doğunun Üniversite kenti olan Erzurum’a  kurulması halinde her türlü alt yapımız hazır olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz