Çarşamba, Ekim 21, 2020
Ana Sayfa Blog

DADAŞLAR YARIN AZERBAYCAN İÇİN CADDE’DE KOŞACAKLAR

0

Erzurum Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile Palandöken Master grubu  tarafından Azerbaycan’a destek amacıyla 21 Ekim 2020 günü saat:10.00’da Lalapaşa Kent Meydanı ile Havuzbaşı Kent Meydanı arasında koşu düzenlenecek.

İKİ OKULDA CORONA ÇIKTI, TÜRKİYE 21.SIRADA

0

Samsun’da ve Bursa’da eğitim öğrenciler, okullarında corona salgını çıkması sebebiyle o  karantinaya alındılar.

Bursa Osmangazi ilçesindez bulunan Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir1 öğrencinin corona testi pozitif çıkınca sınıfında ki 25 öğrenci karantinaya alındı.  Samsun İlkadım İlçesinde Baruthane  ortaokulunda 4 öğrenci ve 2 öğretmende coronavirüs vakası tespit edildiği, okulda okuyan 240 öğrenci acilen karantinaya alındı.

Türkiye genelinde görülen hasta sayısı 1958’den 2026’ya yükseldi

Dünyada ilk beşte 1.sırada bulunan ABD,2.Hindistan,3.Brezilya,4.Rusya,5.Arjantin’den sonra 20.sırada yer alan Filipinlerden sonra, 21.sırada Türkiye var.

Dünya’da toplam vaka sayısı 40.612.044 ya ölü sayısının 1.121.365 yükseldiği kaydedildi.

HAYALLERİNDEKİ EVLERE SEKMEN İLE KAVUŞTULAR

0

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak Mahallesi’nde yaptırılan Kavak Konutları ve işyerlerinin anahtarları düzenlenen törenle hak sahiplerine verildi. Kavak Mahallesi’nde yapılan anahtar teslim töreninde 264 konut ve 15 dükkânın anahtarları hak sahiplerine teslim edildi. Açılışta konuştan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, kentin her bir yerinde kurulan şantiyelerle Erzurum’un adeta büyük bir yatırım şehrine dönüştüğünü ifade etti. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ da, projenin teknik bilgilerini ifade ederek, “Dağ Mahallesi riskli alanında anlaşma-uzlaşma görüşmeleri sonrasında 395 parselde mevcut 439 adet yapı ve 696 adet bağımsız bölümün tahliye ve yıkım işlemleri sonrası 155 hak sahibi ailemize 36 ay süreyle 2 milyon 213 bin liralık kira yardımında bulunduk. Birinci kısımda 15 bin metrekarelik proje alanında 6 bloktan oluşan 264 adet konut ve 15 adet işyerimiz hamd olsun mesai arkadaşlarımızın özverili çalışmasıyla tamamlandı. Projemizde emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Erzurum Vali Vekili Hamdullah Suphi Özgödek

ve AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz de,

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin kentle ilgili proje ve yatırımlarını hayranlıkla takip ettiklerini ifade etti. Vali Vekili Özgödek ve Başkan Öz, Başkan Sekmen’i çalışmalarından ötürü tebrik etti.

“ERZURUM’A HİZMET ETMEK; AYRICALIKLARIN EN BÜYÜĞÜ DEMEKTİR”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, “Kurucu Genel Başkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yepyeni bir Türkiye destanı yazan AK Partimiz, yerel yönetimlere öyle bir vizyon ve öyle bir hareket kabiliyeti kazandırdı ki; bugün bizler Erzurum’da ve Türkiye’nin dört bir yanında ilklere imza atıyor, olmazları olduruyor ve halkımıza hizmet için gecemizi gündüzümüze katmaya devam ediyoruz” dedi. Başkan Sekmen, Kavak Konutları Projesi ile ilgili şunları kaydetti: “Kentsel Dönüşümde Erzurum Modeli vizyonu kapsamında yerinde dönüşüm sloganıyla çalışmalara başladık ve 78 bin metrekarelik yüzölçümüne sahip sekizinci etapta arazi ölçme-değerleme, planlama, fizibilite ve proje çalışmaları yaparak 980 hak sahibi ile anlaşma/uzlaşma görüşmelerini tamamladık. Bu yıl içerisinde noter huzurunda kura çekimi yapılarak bağımsız bölümlerin hak sahiplerini belirledik ve konutlarımızın yapımını hamdolsun tamamladık ve bitirdik. Allah, hayırlı-uğurlu etsin. Büyükşehir Belediyesi olarak; Erzurum’da kentsel dönüşüm adına hakikaten büyük atılımlar gerçekleştirdik, rüya projeleri hayata geçirdik. ‘Çekirdek Erzurum’ diye tabir ettiğimiz şehir merkezi, sizler de bilirsiniz çarpık ve metruk yapılardan geçilmez bir haldeydi…

Kadim şehrimizin tarihini yansıtan eserler, gecekondular arasında sıkışıp kalmış, boğulup gitmişti. Nakış işler gibi, şehir merkezimizi sil baştan imar ettik; kamulaştırdık, Erzurum’un tarihinde görülmemiş bir kentsel dönüşüm başarısına imza attık. Gerek Büyükşehir Belediyemizin kendi imkânlarıyla ve gerekse de Toplu Konut İdaresi ortaklığıyla çok sayıda konut projesini hayata geçirdik. Karskapı bölgesinde, Abdurrahmangazi’de, eski adıyla Gavurboğan dediğimiz Palandöken Caddesi’nde, Şehitler Mahallesi’nde ismini saymakla sıralayamadığımız yüzlerce noktada kentsel dönüşümde eşsiz hamleler gerçekleştirdik. Gayemiz belli, muradımız belli. Biz Erzurum’u modern, yaşanabilir ve günümüzün bir medeniyet merkezi haline getirmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz.”

“ERZURUM BÜYÜYOR, ERZURUM GELİŞİYOR”

Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’un hayata geçen yatırımlarla büyüyüp, geliştiğini kaydetti. Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Ulaşımdan tarım ve hayvancılığa, eğitimden kültür, sanat ve spora varıncaya kadar sosyal ve ekonomik yaşamın her alanına dokunuyor, her alanda başka bir atılım gerçekleştiriyoruz. Yeni ulaşım ağları oluşturuyor, kadim memleketimizde asırlık yollar inşa ediyoruz. Kongre, kültür, fuar ve bilim merkezleri kuruyor, tesis üstüne tesis, fabrika üstüne fabrika açıyoruz. Bu saydıklarım AK Parti’mizin yerel yöneticilik vizyonu sayesinde mümkün oluyor. Bu hizmetler aşkla yapılıyor, şevkle yapılıyor, gayretle yapılıyor. Çünkü bizim temel felsefemizi halkımıza hizmet etme arzusu oluşturuyor…

Dolayısıyla biz buralara ve bu makamlara halkımıza ve milletimize efendilik etmek için değil, hizmetkâr olmak için geldik. Bize göre Erzurum’a hizmet etmek övünç demektir, kıvanç demektir. Erzurum halkına hizmet etmek; ayrıcalıkların hem de en büyüğü demektir…

Hizmet kervanımız durmayacak. Bizi millete hizmetten alıkoymak isteyenlerle mücadelemiz de devam edecek, halkımıza hizmet etme gayretimiz de devam edecek. Çünkü biz AK Partiyiz, AK Partiliyiz. Çünkü biz biriz, beraberiz ve birlikte bütünüz, birlikte Erzurum, birlikte Türkiye’yiz.” Konuşmaların ardından hak sahiplerine anahtarlar teslim edildi.

KEMALOĞLU VEFAT ETTİ

0

Karayazı AK Parti İlçe yönetim kurulu Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Deniz Kemaloğlu,

tedavi gördüğü Araştırma Hastanesinde vefat ettiği öğrenildi.

ŞEFFAF MASKE’YE ÇOK FAZLA TALEP VAR

0

Şeffaf maskeye rekor talep

iletişim kurmakta zorlanan işitme engelli bireyler için üretmeye başlanılan şeffaf maskelere talep yağıyor. Şu ana kadar 10 bin şeffaf maske adet üreterek dağıtımını yapan Büyükşehir, 11 bin maske daha üretmeyi hedefliyor.

Koronavirüsle mücadelede maske kullanımının zorunlu hale getirilmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engelli bireylerin iletişimini kolaylaştırmak için üretmeye başladığı şeffaf maskelere yoğun talep geliyor. Maske nedeniyle karşıdakinin dudaklarını okumakta zorlanan engelli bireyler için Büyükşehir’e bağlı Meslek Fabrikası’nda şu ana kadar 10 bin şeffaf maske üretilerek dağıtıldı.

Türkiye’nin her tarafından talep var
İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mahmut Akkın, şeffaf maskelerin ilk aşamada işitme engelli bireylere ve onlara hizmet üreten personele yönelik tasarlandığını söyledi. Türkiye’nin her yerinden başta engelli dernekleri, özel eğitim okulları, engellilerle çalışan kurumlar ve okul öncesi eğitim kurumları olmak üzere pek çok kurumun, hem iletişimi kolaylaştıran hem de farkındalığı artıran bu şeffaf maskeler için talepte bulunduğunu belirterek, “Okullar tamamen açıldığında bu talep daha da artacak. Üretilen maskeler, ülkenin dört bir yanına gönderiliyor” dedi.

Mahmut Akkın 11 bin maske daha üretmek için hazırlandıklarını ancak bunun talebi karşılamaya yetmeyeceğini dile getirdi. Diğer belediyelere de çağrıda bulunan Akkın, “Eğer her belediye şeffaf maske üretirse, daha sağlıklı sonuç alırız” diye konuştu.

Şeffaf maske temin etmek isteyenlerin İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Engelli Hizmet Birimi, Karşıyaka Sağırlar Derneği, Bornova Sessizler Spor Kulübü Derneği ve Torbalı İşitme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile iletişime geçebileceği belirtildi.

KAVAK KONUTLARI VE İŞ YERLERİNİN ANAHTAR TESLİM TÖRENİ BUGÜN

0

Kavak Konutları ve işyerlerinin teslim töreni 20 Ekim 2020 bugün Kavak Mahallesinde açılış töreni yapılacak.
Vali Okay Memiş,Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen,Yakutiye İlçe Kaymakamı,Murat Öztürk,ve diğer merkez İlçe Belediye Başkanlarının katılımı ile bugün saat:14:00 de Kavak Mahallesinde açılış töreni yapılacak.

ERZURUMSPOR KULÜP BAŞKANIN CORONA TESTİ POZİTİF ÇIKTI

0

Erzurumspor Kulübü Başkanı Hüseyin Üneş’in Covid 19 test sonucunun pozitif çıktığı açıklandı. Kulüpten yapılan açıklamada, ‘BB Erzurumspor başkanımız Hüseyin Üneş’in Covid 19 test sonucu pozitif çıkmıştır. Başkanımızın karantina ve tedavi süreci başarıyla ilerlemekte ve kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Kendisine acil şifalar diliyor, en kısa sürede sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.’ denildi.

AZERBAYCAN DOSTLUK PARLEMENTO HEYETİ GRUBUNU ALİYEV SEVİNÇLE KARŞILADI

0

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Resmi temaslarda bulunmak üzere aralarında AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’in de yer aldığı parlamento heyeti ile birlikte Azerbaycan’a giden Mustafa Şentop görüşmede,

Azerbaycan ve Türkiye’nin dostluğunun derin tarihi temelleri olan ve inşallah ilelebet devam edecek “Türkiye Azerbaycan’ın haklı davasında yanında. Azerbaycan ne zaman destek isterse yanında olmaya ve yardımda bulunmaya hazırdır” dedi.

MİLLETVEKİLİ AYDEMİR:”YİĞİTÇE MERTÇE CEPHEDE SAVAŞMIYORLAR

Meclis  Parlamento heyeti içinde Azerbaycan Ziyaretine katılan, Azerbaycan Dostluk grubu üyesi Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir yaptığı konuşmasında,Kalleşlik ermenilerin genlerine sirayet etmiş,Bakın bugün çok net bir şekilde sivillere dönük katliamı yaşanıyor dedi.

AK Parti Erzurum Milletvekili ve TBMM Azerbaycan Dostluk Grubu Üyesi İbrahim Aydemir, “Yiğitçe mertce cephede savaşmıyorlar,korkça eskiden olduğu gibi kalleşlik bunları genlerine sirayet etmiş.Ben tabiki bütün bir milleti icap etmiyorum.ama hınçak, taşnak çetelerinin uzantılarına özellikle vurgu yapıyorum.o çeteler her an yaşar haldeler,O çetelerin bir uzantısıda PKK dır.Daha önce asala olmuşdu şimdi pkk”dır ermeni çetesidir.Nasıl bunlar kalleşse pkk da o kadar kalleştir.Bunlar ikizkardeş gibidirler.”

ALLAHIN İZNİ İLE BİTECEK

Azerbaycan Dostluk grubu Erzurum Milletvekili Aydemir,”Aynen böyle birbirlerini besleyen yapıdadırlar.Ama şuna ALLAHIN izni ile inanıyoruz,Azerbaycanın o genç yiğit askerleri bu işi bertaraf edecektir. Ermenilerin sivillere yönelik bu saldırılarına çok sert bir şekilde eleştiren AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir,

“Zaten cepheden aldığımız görüntüler Bütün Bir Türkiye satında siyasi görüşü ne olursa olsun vatan sevdasında müşterekliği varsa vatan severlik konusunda bir itirazı yoksa hepsi yüreği ile imanı ile bu işin arkasında duruyor.Mütiş bir sevinç ve sürür duyuyor.Ve şuna inanıyoruz ki ALLAHIN izni ile bu ermeni işgali çok yakın bir zamanda bitecek ve Karabağ gerçek sahiplerinin olacak.dedi.

Azerbaycan Başbakanı Hayder Aliyev’de, Türk milletine ‘teşekkür’ etti.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TBMM Başkanı Mustafa Şentop, parlamento heyeti ve Türk milletine verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Aliyev, “Ermeni saldırıları başladığı andan itibaren Aziz kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM Başkanı olarak sizin, Türkiye Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlarının açıklamaları, bütün dünyaya net bir mesaj oldu. Sizin aracılığınızla Aziz kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milletine selamlarımı iletiyorum” ifadesini kullandı.

 

 

ERZURUM KÜLTÜRÜNÜN VAZGEÇİLMEZ İLKESİ HİJYENDİR

0

İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ekim Pazartesi’den itibaren 7 gün boyunca her gün , ülke genelinde Covid-19’a yönelik denetim yapılacağı yönünde yayımladığı genelgenin ardından Erzurum Valisi. Okay Memiş  Sağlık Tedbirleri kapsamında denetim yaptı.

Vali Memiş, Şehir Merkezinde halkın yoğun bir şekilde bulunduğu Cumhuriyet Caddesi,Mumcu Caddesi,Gez Caddesi,Kongre,Tebrizkapı, Gürcükapı Caddelerinde bulunan  Kafe ve restoranları tek tek denetleyerek, işletme sahiplerine kurallara uymaları konusunda uyarılarda bulundu.

Özellikle Erzurum un Dadaş Kültüründe Kadınların evlerinden dışarı cadde ve Sokaklara çıktıklarında örtünme şekli olan yüzlerini kapatarak gezme hallerini , Denetimleri esnasında karşılaştığı bu giyim tarzlarında Cadde de gördüğü kadınları Tebrik etmesi hijyen konusunda en duyarlı memleket olma ünvan’ına sahip memlekette görev yapmanın gururunu taşıdığını her yerde söyleyen  Vali Okay,

Maskesiz olarak gezmenin ne kadar zararlı olduğunu  her  zaman hijyen, sosyal mesafe ve maske konusunda daha duyarlı davranılmasını karşılaştığı her vatandaşa söyleyerek, kurallara riayet edenlere teşekkür etti.

 

BÖLGENİN EN MODERN TELEKOM POSTA HİZMET BİNASI YAKINDA ERZURUMUN HİZMETİNDE

0

Erzurum Türk Telekom Bölge Müdürlüğü hizmet binası 2.5 ay dır süren tadilat da sona gelindi.

Bölgenin en modern Posta hizmet binası olması için gece gündüz tadilat işlemi yapılan eski adı havuzbaşı postanesi şimdiki adı ile Türk Telekom hizmet binasındaki tadilat işleminde sona gelindiği binanın önüne gelen 20 metre uzunluğundaki Tır’ın üzerindeki eşyalardan anlaşıldı.