BU ÇALIŞMA SONRASI ERZURUM SÜT MARKASINDA TÜRKİYE’DE İLK SIRADA YER ALACAK

165

Erzurum Vali’si  Okay Memiş Başkanlığında Soğuk Zincir Süt Kurulum Değerlendirme toplantısı yapıldı.

Tarıma ve özellikle hayvancılığa dayanan Erzurum İli ekonomisi. 745 bin büyükbaş hayvan varlığı içerisinde yaklaşık 335 bin sağmal inek ile Türkiye’de Konya İl’inden sonra ikinci sırada yer almakta ve toplam süt üretimi bakımından yaklaşık 726 bin ton/yıl ile Türkiye genelinde üst sıralarda yer almaktadır.

Erzurum İl’inde, çiğ sütün hijyen ölçüleri ve sanitasyon değerleri açısından istenen koşullarda toplanamaması, muhafaza edilememesi ve taşınamaması nedeniyle süt sektöründen beklenen ekonomik katma değer istenen düzeyde gerçekleşemediği tespitlerinin yapıldığı,Bu nedenle Soğuk Zincir Kurulum Projesi hayata geçirilmesi planlanmıştı.Planlanan bu projede,İl’de üretilen çiğ sütün hijyen ölçüleri ve sanitasyon değerleri açısından ulusal standartlara kavuşması, Ulusal standartlara uygun olarak toplanan, saklanan ve taşınan sütün, işleyici piyasada Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen asgari bedeller üzerinden alıcı bulması sağlanması ve bu  yolla, yetiştiriciler tarafından üretilen süt hak ettiği piyasa değerini bulması sonucundu

Süt toplama ve isleme sektörlerinde piyasa bozucu faaliyetlerin önüne geçilecek ve alım-satım piyasalarındaki belirsizlikler ortadan kaldırılacağı projelendirilmişti.

Erzurum İlin’deki çiğ sütün ulusal standartlarda ve sürdürülebilir olarak temin edilmesi ile birlikte, markalaşma konusunda yeterli altyapı oluşacak ve İl’in yüksek rakım odaklı marka değerinin ulusal ve uluslararası alım piyasalarında rekabet edebilme gücü artırılacaktı.

Erzurum Valisi  Okay Memiş başkanlığında yapılan Soğuk Zincir Süt Kurulum Değerlendirme toplantısı, İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, Ticaret Borsası Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme A.Ş. Koordinatörü Ahmet Topaloğlu, Ticaret Borsası Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme A.Ş. Personeli Muhammet Çakır, Ticaret Borsası Gıda Mühendisi Kübra Güler’i makamında kabul etti.

Valilik Makamında söz alan yetkililer Vali Okay Memiş’e  Proje hakkında son gelinen konular hakkında bilgi sundular.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz