DADAŞLARIN AYRANINI KABARTMA, EDEPSİZ

225

1.Dünya savaşında Mustafa Kemal İzmir’e gidemedi,antakya da bilmem nerden başlamadı Kürdistana geldi,sivas kongresini,Erzurum Kongresini yaptı kiminle yaptı kürt beyleriyle yaptı. Sözlerine meclis sıralarından milletvekilleri tepki göstermiş, Ak Parti Grup Başkan Vekili Özlem Güneş ve Mhp Milletvekili Levent Bülbül HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş skandal sözlerine tepki göstermişlerdi.

1921 Anayasası ile kürtlere özerklik verildiğini iddia eden,Kürdistan olan Erzurum ,Sivas Kongrelerini kürt beyleriyle yaptığını,daha da ileri giderek AK partinin bölücülük yaptığını söyleyen hdp li özgüneş’e tepki gösteren milletvekilleri içinde,

MHP milletvekili Levent Bülbül Erzurum öz be öz Türk yurdudur. AK Parti grup başkan vekili,milletvekili Özlem Güneş,

sizin bu sözlerinizi dinleyen kürt vatandaşlarımız sizi eminimki kınıyorlardır.dedi.hdp’li özgüneş’in sözlerine büyük bir tepkide, 2021 yılı için Bakanlıkların bütçe görüşmelerinin yapıldığı Meclis Plan bütce komisyonunda görevli AK parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’den geldi.

İbrahim Aydemir, ‘Seni kınıyorum, seni lanetliyorum, Erzurumlular adına lanetliyorum’ dedi. ‘Erzurum’da kürt kardeşlerimizle asla ayrımız, gayrımız yok. Erzurum tarihte hep Türk kentiydi, ilanihaye öyle olacak. Senin zihnin lekelenmiş, senin zihnin bölücülükle dizayn edilmiş. Seni kınıyorum, seni lanetliyorum, Erzurumlular adına lanetliyorum. Sen bölücüsün, sen bölücüsün.’ İfadesini kullandı.

Erzurum’un 1071’den önce de Türk Yurdu olduğu,  1048 Pasinler Zaferiyle Türk Mührünün ebediyen vurulduğunun altını çizen Milletvekili Aydemir, ‘18 Eylül 1048 tarihi, Türk milleti için çok zirve tarihlerden birisidir, 18 Eylül 1048 tarihi. Pasinler Zaferi’nin gerçekleştiği tarih. Bizans’a karşı ilk galibiyetimizi aldığımız, Anadolu’da Bizans’ı alt ettiğimiz ilk zafer. Biz orada İbrahim Yenal komutasında daha önce bu topraklarda var olduğumuzu gösterdik ve Malazgirt’ten yirmi üç sene önce biz bu zaferi elde etmişiz. Milletçe bu topraklarda 1071’den çok önce vardık biz elhamdülillah, onun belgesidir 1048. ‘ vurgusunu yaptı.

Milletvekili Aydemir, ‘Bir nadan, bir millet cahili, bir tarih bilmez, dün Meclis Genel Kurulunda dadaşların ayranını kabartacak bir edepsizlik yapıyor.  Ve Erzurum için Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum Kongresiyle ilgili sözüm ona kayıt düşüyor. Nadanın önde gideni, dünya cahili diyor ki: “Efendim, Mustafa Kemal, Erzurum’da ve Sivas’ta.” diyor “Kürdistan… “Kürdistan vilayetlerinde Erzurum ve Sivas’ta kongre yapmıştır.” diyor.  Ve bu adam Tarih öğretmeni. Yazık ya yazık! Bu kadar mı nadanlık? Bak, Erzurum tarihte hep Türk kentiydi, ilanihaye öyle olacak. Orada Kürt kardeşlerimizle asla ayrımız gayrımız yok. Senin zihnin lekelenmiş, senin zihnin bölücülükle dizayn edilmiş. Seni kınıyorum, seni lanetliyorum, Erzurumlular adına lanetliyorum. Sen bölücüsün‘ diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz