DEVA, Demokrasi ve Atılım Partisinin 1.Olağan Kongresi 29 Aralık 2020 tarihinde  Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı.

Pandemiden dolayı cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatları gereği, içişleri bakanlığı tarafından 31 aralık 2020 perşembe günü saat 21.00’den 4 ocak 2021 pazartesi günü saat 05.0’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden dolayı kongrenin hafta içinde yapılması kararlaştırıldı.

Pandemi koşulları nedeniyle alınan tedbirlerden dolayı  sadece parti yöneticileri ve delegeler katıldığı kongrede Deva Partisi Genel Başkanlığı Merkez Disiplin Kurul Başkanı Av.Mustafa Nuri Akbulut, Erzurum Ak Parti İl Başkanı A.Vahit Bingöl ve İl Başkanlığı görevinde bulunan üyeler katıldı.

Saat:10.00’da başlayan Kongre ilk olarak ayakta okunan

İstiklal Marşının okunmasından sonra

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan;Kongre seçimi öncesi yaptığı konuşmada:

” Biz hep beraber bu ülkenin umuduyuz. Bu ülkeye çözüm olmak için ele ele yola çıktık. Bugün burada ülkenin tüm sorunlarını çözecek güçlü bir kadroyla beraberiz. Ülkemiz karanlık günlerden geçti, çok acılar çekti. Her dönemde faklı kimliklerin ezildiğine tanıklık ettik. Hiçbir karanlık sonsuza kadar sürmedi. Benim siyasete girdiğim 1990’lı dönemlerde böyle acıların yaşandığı dönemdi, asker vesayeti vardı. Mafyalarının, çetelerin sokakta cirit attığı, herkesin baskı gördüğü günlerdi o günler. 28 Şubatın ağır ikliminde benim kız kardeşim ODTÜ’de okurken başındaki örtü yüzünden 3 defa okuldan uzaklaştırma yazısı aldı. Üstelik düzenledikleri tutanağa “ders araç gereçlerine zarar vermek” yazdılar. Gerçek sebebi bu değildi tabi ki. Ben bunlara tepki olarak siyasete girdim. Bir daha kimse bu yasağı getirmeye cüret edemez.

Biz, borcumuzu ödeyemiyoruz diyen çaresiz esnafın yanındayız, biz yoksulluğa terk edilen fedakar çiftçimizin yanındayız, biz yoksulluğa ve haksızlığa terk edilen emeklinin yanındayız, biz çocuklarının geleceğinden endişe eden anne- babaların yanındayız, biz ayrımcılığa uğrayan tüm vatandaşımızın yanındayız, biz sesini senelerdir duyurmaya çalışan kadınlarımızın yanındayız, biz hakkı iade edilmeyen, zulme uğrayan binlerce KHK’lıların yanındayız, biz yeni nesillere yaşanabilir çevre bırakmak içim mücadele edenlerin yanındayız. Kimlerle ve nerede durduğumuzu merak edenler için bu koordinatlar-dayız. DEVA Partisi bir kadro hareketidir. Bir halkı tutup kaldırmak için buradayız.dedi.

Konuşmasının hemen ardından, Genel Başkan Ali Babacan’ın tek aday olduğu  1. Olağan Büyük Kongre’de partinin 600 delegesi, 50 üyeli Genel Merkez Yönetim Kurulu (GMYK) ve Genel Merkez Disiplin Kurulu üyeleri belirlendi.

Belirlenen listede Eski Ak Parti Erzurum Milletvekili Av.Mustafa Nuri Akbulut Genel Merkez Disiplin kurulu Başkanı olarak Partide önemli bir görev üstlendi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz