Pazar, Mayıs 16, 2021
Ana Sayfa Gündem Dünyadaki en kıymetli varlığımız çocuklarımızdır

Dünyadaki en kıymetli varlığımız çocuklarımızdır

DÜNYADAKİ EN KIYMETLİ VARLIĞIMIZ ÇOCUKLARIMIZDIR

TRHABERTÜRK: Deva Partisi Erzurum İl Başkanı A.Vahit Bingöl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında.“Kurtuluş Savaşı’nda milletimizin bağımsızlık mücadelesinin merkezi olmuş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

İstanbul’un işgalinden üç gün sonra Atatürk, 19 Mart 1920’de bir genelge yayınlayarak Ankara’da olağanüstü yetkilerle toplanacak meclise katılmak üzere her sancaktan 5 milletvekilinin seçilerek 15 gün içerisinde Ankara’ya gelmelerini istedi. Ayrıca İstanbul’daki tutuklanmayan eski mebusların da seçime katılmadan Ankara’ya gelmelerini talep etti.

Ankara’nın o günkü şartları içinde Meclis’in toplanabileceği elverişli bir bina dahi yoktu. İkinci Meşrutiyet döneminde, İttihat ve Terakki Cemiyeti kulübü olarak yapılmış tek katlı bir bina uygun görüldü.

Eksik kalmış yapı tamamlandı, okullardan toplanan ve halkın katkısıyla sağlanan eşyalarla donatıldı. Bu çalışma sırasında Meclis Kürsüsü arkasına da “İşlerini istişare ile yürütürler” anlamına gelen Kur’an-ı Kerim’deki Şûra sûresi 38. ayetinin birinci bölümü yer aldı.

Savaş şartlarında her biri kendi şehrinden gelen mebuslar millet egemenliğini yaşattılar. Bu miras, en zor şartlarda yılmadan mücadele etmenin mirasıdır. Orta yerinde ‘Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ şiarı yazmaktadır.

Birinci Meclis‘in mirası, ortak akıldan ve istişareden asla vazgeçmeyen bir kültürün mirasıdır. İşte bu miras, tüm fikirlerin rahatlıkla ifade edilebildiği özgürlükçü Türkiye‘nin ilham kaynağıdır.

Çocuklarımız, dünyadaki en kıymetli varlıklarımızdır. En büyük arzumuz, çocuklarımıza ve gençlerimize çok daha parlak yarınlar hazırlayabilmektir. Çocuklarımızın yüzüne bakabilmek için halk egemenliğini yeniden tesis etmek için çalışıyoruz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hukukun üstünlüğü sağlanmadan bir adım bile ileri gidemeyeceğimizi biliyoruz.

Türk Milletinin cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında her zaman düşmanlar büyük bir hezimet yaşamışlardır. Asil bir milletin şahlanışı, küllerinden yeniden doğuşu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Tarih boyunca birçok badireler atlatan Gazi Meclisimiz, elbette bugün yaşanan zorlukların da üstesinden gelecektir. Çünkü TBMM, milletin evidir, milletin kalbidir. Umutsuzluğa vakit yoktur. Konuşan, hakkını arayan bir Türkiye istiyoruz.

Başta Millî Mücadelemizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu onurlu mücadelenin örgütlendiği Birinci Meclisimize Anadolu’nun dört bir yanından gelerek omuz veren tüm mebuslarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum.”dedi.

 

 

 

 

 

 

 

- Advertisment -

Most Popular

Tufanç Köyündeki kavgada 10 ağır yaralı var

TUFANÇ GÜZELOVA KÖYÜNDEKİ KAVGADA 1O KİŞİ AĞIR YARALANDI TRHABERTÜRK: Erzurum Yakutiye ilçesine bağlı eski ismi Tufanç.Yeni ismi Güzelova Mahallesinde Husumetli oldukları öğrenilen iki Aile arasında...

İnce’nin parti ismi ve logosu belli oldu

Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı TRHABERTÜRK :  Memleket Hareketi'ni başlatan eski CHP Milletvekili Muharrem İnce'nin yeni partisinin logosu ve ismi belli oldu. Logonun...

Otomobilin çarptığı 12 yaşındaki çocuk yoğun bakıma alındı

OTOMOBİLİ İLE BİSİKLET SÜREN ÇOCUĞA ÇARPTI TRHABERTÜRK:  Erzurum Yakutiye İlçesinde bulunan Kurtuluş mahallesi Aşık Sümmani caddesinde bugün saat:14.00 sıralarında meydan gelen Trafik kazasında,25 DF plakalı...

Başkan Sekmen Erzurumspor için şartlarını sundu

BBERZURUM SPOR’UN ONURSAL BAŞKANI SEKMEN HERKESİN MERAKLA BEKLEDİĞİ AÇIKAMAYI YAPTI. Başkan Sekmen bütün gerçekleri açık açık  anlattı. TRHABERTÜRK: İnternet üzerinden Erzurum”da yayınlanan Yağız Tv'’nin Erzurum’un yerel...