Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Gündem Dünyadaki en kıymetli varlığımız çocuklarımızdır

Dünyadaki en kıymetli varlığımız çocuklarımızdır

DÜNYADAKİ EN KIYMETLİ VARLIĞIMIZ ÇOCUKLARIMIZDIR

TRHABERTÜRK: Deva Partisi Erzurum İl Başkanı A.Vahit Bingöl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında.“Kurtuluş Savaşı’nda milletimizin bağımsızlık mücadelesinin merkezi olmuş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.

İstanbul’un işgalinden üç gün sonra Atatürk, 19 Mart 1920’de bir genelge yayınlayarak Ankara’da olağanüstü yetkilerle toplanacak meclise katılmak üzere her sancaktan 5 milletvekilinin seçilerek 15 gün içerisinde Ankara’ya gelmelerini istedi. Ayrıca İstanbul’daki tutuklanmayan eski mebusların da seçime katılmadan Ankara’ya gelmelerini talep etti.

Ankara’nın o günkü şartları içinde Meclis’in toplanabileceği elverişli bir bina dahi yoktu. İkinci Meşrutiyet döneminde, İttihat ve Terakki Cemiyeti kulübü olarak yapılmış tek katlı bir bina uygun görüldü.

Eksik kalmış yapı tamamlandı, okullardan toplanan ve halkın katkısıyla sağlanan eşyalarla donatıldı. Bu çalışma sırasında Meclis Kürsüsü arkasına da “İşlerini istişare ile yürütürler” anlamına gelen Kur’an-ı Kerim’deki Şûra sûresi 38. ayetinin birinci bölümü yer aldı.

Savaş şartlarında her biri kendi şehrinden gelen mebuslar millet egemenliğini yaşattılar. Bu miras, en zor şartlarda yılmadan mücadele etmenin mirasıdır. Orta yerinde ‘Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ şiarı yazmaktadır.

Birinci Meclis‘in mirası, ortak akıldan ve istişareden asla vazgeçmeyen bir kültürün mirasıdır. İşte bu miras, tüm fikirlerin rahatlıkla ifade edilebildiği özgürlükçü Türkiye‘nin ilham kaynağıdır.

Çocuklarımız, dünyadaki en kıymetli varlıklarımızdır. En büyük arzumuz, çocuklarımıza ve gençlerimize çok daha parlak yarınlar hazırlayabilmektir. Çocuklarımızın yüzüne bakabilmek için halk egemenliğini yeniden tesis etmek için çalışıyoruz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hukukun üstünlüğü sağlanmadan bir adım bile ileri gidemeyeceğimizi biliyoruz.

Türk Milletinin cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında her zaman düşmanlar büyük bir hezimet yaşamışlardır. Asil bir milletin şahlanışı, küllerinden yeniden doğuşu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Tarih boyunca birçok badireler atlatan Gazi Meclisimiz, elbette bugün yaşanan zorlukların da üstesinden gelecektir. Çünkü TBMM, milletin evidir, milletin kalbidir. Umutsuzluğa vakit yoktur. Konuşan, hakkını arayan bir Türkiye istiyoruz.

Başta Millî Mücadelemizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu onurlu mücadelenin örgütlendiği Birinci Meclisimize Anadolu’nun dört bir yanından gelerek omuz veren tüm mebuslarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum.”dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Most Popular

Muratpaşa Mahallesinde Genç adam intihar etti

ERZURUM MURAT PAŞA  MAHALLESİ İNTİHAR OLAYI İLE SARSILDI TRHABERTÜRK: 29.07.2021 saat 09.00 sıralarında MuratPaşa Mahallesi cephane Sokak da bulunan metruk bina’da, Erzurum 1988 doğumlu Gökhan...

Manavgat Yangını kontrol altına alındı ama…..Korkunç görüntüler var

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER VAR 4 farklı noktada çıkan Manavgat yangını kontrol altına alındı! Korkunç görüntüler var. TRHABERTÜRK: 28 Temmuz öğle saatlerinde Türkiye’mizin Turizm cenneti Antalya Manavgat ilçesinde 4...

SBK toplantısı sonrası açıklama yapıldı.Erzurum’da yükselişe geçti

ERZURUM’DA VAKA SAYILARINDA ARTIŞ KORKUTUYOR TRHABERTÜRK: Normalleşme sürecinin ardından Erzurum’da da pozitif vakalarda, günlük artışta vaka sayısı 99’a yükseldi. Corana Virüs ile mücadele kapsamında alınan...

Bingöl’de 4.30  büyüklüğünde deprem meydana geldi

BİNGÖL’DE 4,30 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ TRHABERTÜRK: AFAD'dan  yapılan deprem açıklamasında, 28.07.2021 tarihinde saat: 15.27’de ,4.30 Büyüklüğünde merkez üssü  Bingöl'de deprem meydana geldiği bildirildi.