Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana Sayfa Erzurum Ekmek satan Fırınlar Denetleniyor Erzurum'da Peki ya Maske satan Yerler?

Ekmek satan Fırınlar Denetleniyor Erzurum’da Peki ya Maske satan Yerler?

UCUZ MASKE Mİ SAĞLIKLI YOKSA DİĞER MASKELERMİ

TRHABERTÜRK: Covid-19 Virüsü Corona hastalığından kurtulmak için ilk olarak kullanılması önerilen maskeler her yerde satılıyor peki denetleniyor mu ? .

Sağlık koşullarına uyup uymadıkları, gerçekten koruyucu özelliğe  sahip olup olmadıkları denetleniyor mu .

Halkın bu salgın hastalıktan korunmak için en çok rağbet ettiği Maskeler Bütün işletmelerde satılıyor gibi. Vatandaşların geçim sıkıntısı çektiği bu günlerde ucuz ürünlere karşı talep göstermelerini fırsat bilen bazı kişiler maske üretimini sağlıksız koşularda ve koruyucu özelliği olmayan maske üretip vatandaşlara satmayı başarıyorlar.

Geçen yıl Başta Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere diğer merkez ilçelerde bulunan Belediye Başkanlıkları kendi imkanları ile maske üretip bedava dağıtıyorlardı. fakat bu yıl bedava dağıtılan maske üretimini ya durdurdular ya da artık bedava dağıtmıyor satıyorlar peki kimler sağlıklı maske satıyor?.

Özellikle Belediye Başkanlıkları Ramazan ayında fırınlara ve bazı marketlere yaptıkları denetimlerde satılan maskelerin koruyucu özelliği olup olmadıklarını, gerçekten maske üretimine kullanılan kumaşların hangi maddelerden üretildiğini ,Sağlık İl müdürlüğü personelleri ile birlikte denetlemeleri gerekmiyormu?.

SAĞLIKLI MASKELER NASIL OLUR

İşte gerçek ve koruyucu özelliğe sahip olması gereken maskeler hakkında uzmanların açıklamaları:

Hangi maske daha etkili?

Diğer yandan merak edilen soruların arasında hangi maskenin ne kadar etkili olduğu konusu da geliyor. Birçok yerde tıbbi maskeler, N95 maskeleri ve bez maskeler arasında karşılaştırmalar görmek mümkün.

TIBBİ MASKELER

Tek kullanımlık tıbbi maskeler, en sık görülen maskeler arasında yer alıyor. Bu maskelerin amacı, burnu ve ağzı havada asılı duran damlacıklarından korumak.

Bu maskeler ayrıca hasta olan bir kişinin virüsü başkalarına bulaştırmasını da engellemede etkili.

Tıbbi maskeler, Covid-19’un yayılmasına karşı önemli bir koruma sağlasa da elbette hastalıktan yüzde 100 korunma imkanı sunmuyor. Bu durum, yaygın olarak kullanılan tüm maskeler için geçerli.

N95 MASKELER

Sık kullanılan bir diğer maske türü ise N95 maskeleri. Havadaki küçük partiküllerin yüzde 95’ini filtreleyebildiği için bu ismi alan maskeler, eğer ağız ve buruna olması gerektiği şekilde kapatılırsa daha etkili bir koruma sağlayabiliyor.

Ancak N95 maskelerinin bazılarında tek yönlü valf bulunuyor. Valfli maskede nefes alırken filtreleme olsa da, nefes verirken valf açılıyor ve hava filtrelenmeden dışarı çıkıyor. Bu ise salgının yayılmasını engellemede işe yaramıyor. Zira maskeler, hasta olduğunu bilmeyen bir kişinin virüsü başkalarına bulaştırmasını engellemek için de önemli.

BEZ/KUMAŞ MASKELER

Tartışmalara en fazla konu olan maskeler ise bez veya kumaş ile yapılan maskeler. Uzmanlara göre bu tür maskeler birkaç katmandan oluştuğu ve doğru takıldığı sürece tıbbi maskelere ve N95’lere iyi bir alternatif olabilir.En kötü maske, maskesiz olmaktan daha iyi olsa bile, birkaç katmandan oluşmayan ve uygun şekilde giyilmemiş maskelerin hastalığa yakalanma veya hastalığı bulaştırma riskini çok azaltmadığını da unutmamak gerekiyor.

Most Popular

Kırmızı ışıkta bekleyen araçlara çarptı kamera kayıtdaydı

 OTOMOBİL KIRMIZI IŞIKTA BEKLEYEN 2 OTOMOBİLE ÇARPTI TRHABERTÜRK:  Erzurum Yakutiye ilçesi ile Palandöken ilçesini birbirine bağlayan  Aliravi Caddesi bitiminde bulunan Karayollarî kavşağında kırmızı ışıkta bekleyen...

Yerel Gazetelerin İlanları Kesilmeyecek

YEREL GAZETELER BİZİM  CAN SİMİDİMİZDİR TRHABERTÜRK: AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin kabul edilmesiyle...

EBB toplu taşıma ihalesi yapacak

EBB TOPLU TAŞIMA İHALESİ YAPACAK TRHABERTÜRK: Erzurum Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma hatlarını İHALEYE açıyor. Erzurum’da ulaşım ihalesi 10 yıl süreyle kiraya veriliyor. 21 Ekim 2021 tarihinde...

Türkiye’nin en lezzetli domatesi Aziziye’de üretilecek

AZİZİYE BELEDİYESİ’NDEN TARIMDA MODEL OLACAK YATIRIM İÇİN İBRAHİM AYDEMİR'E TEŞEKKÜR TRHABERTÜRK: Aziziye Belediyesi’nin “Termal Destekli Domates Seraları” göz kırpmaya başladı. Tarımsal üretime yepyeni bir boyut...