ERZURUM ÖZEL BUHARA HASTANESİ , ACİL HASTADAN NEDEN PARA ALIYOR

511

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliniğinde Riskli kansızlık teşhisi ile 5 gün süreli acil B12 takviyeli iğne yapılması gereken bir hastanın, Erzurum Özel Buhara Hastanesin Acil Polikliniğine eczaneden aldığı ilaçları ve iğne şırıngaları ile birlikte  müracaat ettiğinde görevli hemşire, kadın hastadan 10 TL ücret istedi.

 Tuba Ç. isimli kadın hasta, 5 gün üst üste kendisine A.Ü Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliniği tarafından aşırı kansız riskli, değer düşüklüğü tanısı ile  acil enjekte edilmesi gereken iğneleri yaptırmak zorunda kaldığı için evlerine yakın özel buhara hastanesine cumartesi akşam 19.30 sıralarında gittiğini,

Özel Hastane Acil Polikliniğinde görevli hemşirenin hastaya _ Siz nerede muayene oldunuz bizim hastanemiz demi ?-Hastanın –Hayır! araştırma hastanesinde cevabı üzerine,Bizim hastanemizde muayene olmadığınız demek, iğne yapılması için 10 TL ödeme yapmanız gerekiyor,Yoksa kusura bakmayın konuşması üzerine kadın hastanın yanında bulunan kardeşinin ödeme yapmaya mecbur bırakıldığını daha önce bir komşu sununda aynı durumla karşı karşıya kaldığını,Özel Hastanelerin normalde almamaları gerektiğini eğer yanında kardeşi olmasaydı iğne yi yaptıramayacağını söyledi.

Erzurum’un ilk özel Hastanesi unvanına sahip Buhara Hastanesinin Acil Poliklinikte ücret talep etmesi konusu hakkında bir açıklama yapacakmı.

Konuyla ilgili yapılan araştırmada, Özel Hastaneler Hangi Durumlarda Para Alamaz.

Özel hastaneler acil servis ücreti istenmesi, hastanın acil statüsünde bir şikayetinin olması durumunda yasal değildir. Özel hastaneler acil servis ücreti ödemeyecek ve acil statüsüne giren hastalar ise; Sağlık Bakanlığı’nın Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında Yeşil Alan Uygulaması isimli genelgesinde belirtilmektedir. Hastalar acil servislere ilk müracaat ettiklerinde değerlendirilmekte ve acil statüsünde olup olmadıkları belirlenmektedir.

Acil sayılan vakalar ise şu şekildedir:

Boyutu fark etmeksizin travma vakaları

Acil servise girişi yapıldıktan sonra yatışı verilen hastalar

Tıbbi müdahale yapılan vakalar

Müşahede altına alınan hastalar

Başka bir sağlık hizmet sunucuna sevk edilen veya oradan sevkli gelen hastalar

Özel acil servislerinden giriş yapmışsanız ve ücret ödemiş iseniz tedavi sonrasında 184 numarası Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Yeşil Alan Uygulaması kapsamında yapılan müdahalelerden ücret alınmış ise de yine ALO 184 arayarak şikayette bulunabilir Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılması gerektiği yönünde bilgi edinildi.

Kaynak: https://www.ssk.biz.tr/ozel-hastane-acilleri-ucretsiz-mi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz