ERZURUM’DA CUMA GÜNLERİ İÇİN, CAMİLERDE KIŞ HAZIRLIĞI VAR MI

187

 Erzurum’da havaların soğuması ile birlikte sosyal mesafe kuralları ile alakalı camilerde düzenleme yapılacak mı bazı camiler de caminin küçük olması sebebiyle cemaatin çokluğu nedeni ile hem içeride hem dışarıda kılınıyor.

Dünya Sağlık örgütü tarafından küresel bir  salgın olarak ilan edilen koronavirüs yayılmasını engellemek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren salgının kontrol altına alınıncaya kadar bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit namazlarının ve Cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti.

Erzurum Valiliği,İçişleri Bakanlığından gelen yazılı talimat gereği, 24.06.2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde beş vakit olarak cemaatle ibadet edilmesine karar verilerek,camilerde dış mekanlarda kılınabileceğine izin verilerek,Cuma namazlarının ise hava durumuna göre yağışlı olması  durumunda temizlik kurallarına uyum şartı ile cami içerisinde kılınmasına karar verilmiş ,Her Cuma günü kolluk kuvvetlerinin bu konuyla ilgili vatandaşları uyarmak için cami önlerinde görevlendirilmişlerdi.

Peki Türkiye’de Kış mevsiminin en erken başladığı ve en soğuk eksi derecelerde hava sıcaklığının yaşandığı ERZURUM’da, yeniden bir güvenlik tedbiri adıyla yeni bir düzenleme yapılacak mı. Camilerde ibadetleri gereği Namaz kılan,Kuran okuyan kalabalık bir cemaati için yeni bir düzenleme yapılacak mı.

Her hafta Cuma günleri kolluk kuvvetleri tarafından görevleri icabı Sosyal Mesafe kurallarına uymayan cemaati  Hijyen kurallarına hassasiyetle davranılması yönünde uyarıların yapılması her Cuma çıkışı dedikodu konusu oluyordu.

Bu nedenlerle Havaların soğuması ile birlikte yeni bir düzenleme nasıl olacak bunun Sağlık Bilim Kurulu,Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüş birliğine vararak alınan yeni kararın Erzurum İl Müftülüğüne bildirim yapılması özellikle  kış Mevsiminin en  soğuk yaşandığı illerin başında gelen Erzurum’da bir düzenleme yapılmasını Erzurum halkı  merak ve sabırsızlıkla bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz