Türk evi Cumba, bina zemininin üstündeki katlardan oda veya sofanın bina esas bedeninden sokağa dışarı doru taşmış, üstü ve etrafı örtülü biçimine denir. Küçüklerine “şahnişin” veya “şahniş” de denilen cumbaların üç tarafı pencereli olup burada oturularak sokak seyredilir .

İzmir Depreminden sonra,Deprem inceleme ve Araştırma Enstitüsü son haftalarda yapmış oldukları incelemelerde çok dikkatli olunması yönünde ki açıklamalarından ve bütün Marmarayı etkisi altına alabilecek 7 ve üzeri şiddetinde bir depremin Kuzey Anadolu fay hattının kırılması durumunda meydana gelecek olan depremin tsunami etkisi yaratacağını belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Jeoloji Yüksek Mühendisi Engin Er’in açıklamalarından sonra gündemden hiç düşmeyen deprem konusu,

Geçen hafta Bingöl Karlıova merkezli 4,00 şiddetinde olan depremden sonra Erzurum’da olabilecek deprem akıllara depreme dayanaklı evler kaç tane sorusu akıldan hiç çıkmıyor.

Erzurum’da Tarihçi ve Yazar Muzzaffer Taşyürek’in sosyol medya hesabından yayınladığı eski Osmanlı mimarisi olan depreme dayanaklı demir  destekli cumba evlerinde görülen destek malzemesi depreme dayanaksız  olan evler için güzel bir öneri oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz