Pazar, Ekim 24, 2021
Ana Sayfa Gündem Eski Anavatan Partili Başkan Bingöl: "Benim iki gömleğim var; biri bayramlık, diğeri...

Eski Anavatan Partili Başkan Bingöl: “Benim iki gömleğim var; biri bayramlık, diğeri idamlık”.

ESKİ ANAVATAN PARTİLİ BAŞKAN BİNGÖL: “BENİM İKİ GÖMLEĞİM VAR; BİRİ BAYRAMLIK, DİĞERİ İDAMLIK”.

TRHABERTÜRK:

Değerli siyasetçi ve devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefat yıldönümünde bir açıklama yapan DEVA Partisi Erzurum İl Başkanı Vahit Bingöl, Türkiye’nin bir dönemine damga vurmuş olan Özal’ın, aradan geçen yıllara rağmen yerinin doldurulamadığını söyledi.

VAHİT BİNGÖL: “Turgut Özal; büyük bir devlet adamı ve siyasetçiydi.”

Vefat yıldönümünde Turgut Özal hakkında bir açıklama yapan Bingöl; “Anavatan partisinin kurucusu ve doğal lideri Turgut Özal’ın, aradan geçen yıllara rağmen yerinin halâ doldurulamadığını” söyledi. Ülkemizin dünyayla birlikte koronavirüs gibi bir bulaşıcı hastalıkla topluca mücadele ettiği bu günlerde, sayın Özal gibi ileriyi gören, birikimli, devlet tecrübesine sahip, cesaretli, demokrasiyi önceleyen, insan haklarına ve inanç hürriyetine önem veren, ayrımcılıktan uzak yapısı olan liderlere her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu kaydeden Bingöl, sözlerine şöyle devam etti:

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana devam eden bazı iç ve dış meselelere Özal zamanında parmak basıldı, el atıldı, çözüm için ciddi anlamda arayışlara girişildi. Zira rahmetli Özal risk almasını, karşısına çıkacağını tahmin ettiği olaylara çekinmeden göğüs germesini, çözüm üretmesini bilen bir liderdi. Bürokrasideki başarı çizgisini siyasette de devam ettirirken benimsediği şu ilke, onun liderlik vasıflarını öne çıkaran en önemli vasfı idi: “Benim iki gömleğim var; biri bayramlık, diğeri idamlık“. Milletine karşı böylesine bir adanmışlık ruhuna sahipti ve bu düşünce tarzıyla aynı zamanda girişimci, büyük reformcu tavrını da ortaya koymuştu.

Sevgiye yürekten inanan biri olarak, toplumun değişik kesimleriyle, özellikle çocuklarla, gençlerle, sanatçılarla, sporcularla kolayca ilişki kurmasını becerebilen ender kişilerdendi. Milletimiz de, kendisine bu kadar yakın ve içten davranan, ülkesinin gelişmesi için hayatını ortaya koyan bu büyük lidere ilgisiz kalmamış, ona gerektiği değeri vererek, en yüksek makama, Cumhurbaşkanlığına kadar yükseltmiştir. Ufku, meselelere olan vukûfiyeti, öngörüsü, toplumcu bakış açısı, adalete olan yaklaşımı ve daha birçok açıdan, Türk toplumunun yetiştirdiği uluslararası siyasetçi ve liderlerden biri olarak tarihe geçti.”

Özal için; “Halka yakın, açıkça halktan yana bir liderdi.” diyen DEVA Partisi Erzurum İl Başkanı Vahit Bingöl, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Onun kafasındaki devlet, sadece bir hizmet aracı idi. Halkının moral değerlerini yakından bilen, modernlikle dindarlığı bağdaştırmış, demokrat ve her zaman demokrasiden yana bir liderdi. İnançlı kimliğiyle evrensel değerleri uzlaştırdı; Türk milletine, “iman, özgürlük ve bilimin ışığında kendi kapasitesini keşfetme imkânını” verdi. Toplumun üzerine serpilmiş ölü toprağını ortadan kaldırarak, insanımızın kendisine güvenmesini ve dünyaya açılmasını sağladı.

Ekonomide, yönetimde ve siyasette yaptığı, devrim diyebileceğimiz zihniyet ve uygulama değişiklikleriyle; yıllardan beri durağanlığın esiri olmuş, adeta kendi içine kapanmış, açıklıktan ve şeffaflıktan korkar hale gelmiş, kompleksleri altında ezilen Türk insanını kendine getirmiş, önünde yeni ufuklar açmıştır rahmetli Özal.

Tarihimizin büyüklüğünü gösterdi ve bu büyük tarihten alacağımız güçle 21. yüzyılda büyük işler başarabileceğimizi, kendi yaptıklarıyla ortaya koyarken, gelecek nesillere de bunu işaret etti. Aslında bugün, “bilgisayar nesli” olarak niteleyebileceğimiz gençlerimizi en iyi anlayan ve anlayacak olan bir liderdi. Şöyle ki, ülkemizde bilgisayar henüz emekleme devrinde iken, geleceği bu gençlerin ve bu teknolojinin kurgulayacağını keşfetmişti ve bunun temellerini atmaya başlamıştı. Zaten kendisi de bu teknolojinin en iyi kullanıcılarından biriydi. Bu anlamda çağın nereye doğru döndüğünü çok iyi kavramıştı. Onun için de gelecek nesillerin kendisini daha iyi değerlendireceğine, hakkını teslim edeceğine inanıyor ve “Beni daha sonra anlayacaklar” diyordu.

Turgut Özal “tarihe ve Allah’a hesap vereceğini” bilerek yaşadı. Yaşadığı süre içinde oluşturduğu felsefeden yeni bir insan, lider bir ülke ve dünyada kendine yakışan yeri almayı başarmış bir Türkiye çıkarmaya çalıştı. Bütün gayretleri bu sonuca varmak içindi.

Her vefat yıldönümünde yapılan konuşmalar, yazılan yazılar, yaptıklarına sahip çıkmalar, sağlığında işaret ettiklerinin gerçekleşmeye başladığının bir göstergesidir. Anlaşılmaya ve bıraktığı mirasın bilincine varılmaya yeni yeni başlandığı söylenebilir.

O, en çok ihtiyacımız olduğu zamanda geldi, yapacaklarını hızla yaptı ve gitti. Bazıları kabul etmeseler dahi, bu ülkede yaşayan herkes, onun yaptıklarından bir pay aldı ve ona şükran borçları var. Pratik zekasının ve sezgilerinin gösterdiği yolda, kararlılıkla yürüdü ve cumhuriyet dönemi Türk siyasetinin geleneksel tarzını ve rotasını ciddi ölçüde sarsmış bir lider olarak ayrıldı bu dünyadan… Bu geniş görüşün devam etmesi, bu ufuk çizgisinde yürünmesi bugün de en büyük dileğimizdir.

DEVA Partisi Erzurum İl Başkanı Vahit Bingöl, Turgut Özal’ın vefat yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajın sonunda şunları dile getirdi:

“Rahmetli Özal’ın kurucusu olduğu Anavatan Partisinin bir dönem il başkanlığını yaptım.  Şimdi ise Genel Başkanlığını sayın Ali Babacan’ın yaptığı DEVA Partisinin İl Başkanlığını yürütmekteyim. Aslında kendimi yıllar sonra yeniden siyasetin içinde bulmamın sebeplerinden biri de her iki lider arasındaki benzerliklerdir. Tıpkı rahmetli Özal gibi, sayın Ali Babacan’ın da dünyadaki gelişim ve değişimleri iyi okuması, bilgece tavrı, ekonomik meselelere olan yaklaşımı ve başarısı, ülkemizdeki bütün kimliklerin özgürlüğünü savunması, dış politika ve diğer alanlarda yaptıklarıyla kendini ispatlamış bir devlet ve siyaset adamı oluşu beni çok etkilemiştir.

Bu cümleden olarak Türkiye’de kısa zamanda büyük bir dönüşüm gerçekleştiren, önemli hizmetleri ile her zaman anılacak olan, değerli siyasetçi ve devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı vefat yıldönümünde bir kere daha rahmet ve saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun.”

Most Popular

Erzurumlu Şehidin olay yaratan son anları

ERZURUMLU ŞEHİDİN OLAY YARADAN SON ANLARI  TRHABERTÜRK:Tunceli Ovacık’ta operasyon sırasında yaralanarak daha sonra hastanede şehit olan Erzurum Karagöbek’li Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu’nun askeri helikopter...

Bakan Soylu Erzurum’da

BAKAN SOYLU ERZURUM’DA TRHABERTÜRK: Tunceli'de PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Komando Uzman Çavuş Burak Tortumlu için düzenlenen törene katılmak üzere kente gelen İçişleri...

Erzurum yörex’in gözdesi oldu

ERZURUM, COĞRAFİ TESCİLLİ ÜRÜNLERİYLE YÖREX’İN GÖZDESİ OLDU TRHABERTÜRK: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle, Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yöresel...

Dünya Şampiyonları Erzurum’dan

DÜNYA ŞAMPİYONLARI ERZURUM’DAN TRHABERTÜRK: İtalya'da yapılan Büyükler Kickboks Dünya Şampiyonası'nda Erzurumlu iki sporcu Türkiye’nin gururu oldu.  26 yaşındaki Erzurumlu milli kick boksçu Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri...