Pazartesi, Eylül 27, 2021
Ana Sayfa Erzurum Ferhat İle Şirin’in Hikayesi Yakutiye’de başladı

Ferhat İle Şirin’in Hikayesi Yakutiye’de başladı

KALOR VE KAYA MEZARLIKLARI TÖRENLE AÇILDI

TRHABERTÜRK: Yakutiye Belediye Başkanı Uçar tarafından ,

Turizme kazandırılan Ferhat İle Şirin yaşadığı yer olarak bilinen Kalor Tepe ve Kaya Mezarlıkları Gezinti ve mesire alanı Törenle açıldı.

Törene Ak Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen,Yakutiye Belediye Başkanı Dr.Mahmut Uçar, Ak PArti İl Başkanı Mehmet Emin Öz,Basın Mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Erzurum  Yakutiye İlçesi Umudum Mahallesinde bulunan Kalor Tepe ve Kaya Mezarlıkları, Defineciler tarafından Spiral Taşların kesilmesi sonucu büyük zarar görmüş, Tarihi güzelliği kaybolmuştu.

 

Tarihi kökeni 1300’lü yıllara dayanan Kalor tepesi Kaya Mezarlıkları tüm halkın hizmetine açıldı.

Erzurum’da efsanelere göre Ferhat ile Şirin’in hikayesinin geçtiği yer olarak bilinen ve yıllardır atıl durumda olduğu için defineciler tarafından spiral ile taşları kesilerek zarar verilen Kalor Tepe ve kaya mezarlıkları Yakutiye Belediyesinin çalışmaları sonucu turizme kazandırıldı.
Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Umudum Mahallesi’nde bulunan Kalor Tepesinin yanında bulunan ormanlık alan ise mesire alanına çevrildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Fizyoterapistli Pasinler termal otel şifa dağıtıyor

FİZYOTERAPİSTLİ PASİNLER TERMAL OTEL ŞİFA DAĞITIYOR TRHABERTÜRK: Pasinler Belediyesi Termal Kale Otel’de termal sularla fizyoterapinin şifası bir arada.. Uzman fizyoterapistlerce hususi kabinlerde uygulanan birinci sınıf...

Sözeri istifaya çağrıldı

SÖZERİ İSTİFAYA ÇAĞRILDI TRHABERTÜRK: BB Erzurumspor Teknik Direktörü Erkan Sözeri’nin, “Prim sorunu çözülmezse ben yokum” açıklaması gündeme bomba gibi düştü. BB Erzurumspor taraftarları Sözeri’yi istifaya...

Dadaşların süper oyunundan dakika dakika

DADAŞLARIN SÜPER OYUNUNDAN DAKİKA DAKİKA TRHABERTÜRK:

Dadaşlar coştu

BBERZURUMSPOR 3- 1 ADANA SPOR TRHABERTÜRK: BBErzurumspor kendi evinde Kazım Karabekir Stadyumunda  oynadığı maçta Adanaspor’u 3-1 yenerek 5’inci galibiyetini alarak puanını 15’e çıkardı. Bu galibiyetle gelecek...