HERKESİN BİLMESİ GEREKEN, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA YAPILAN SON DEĞİŞİKLİKLER 1.

254

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında, Pazartesi saat 05.00’te sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması 21.00 itibari ile başladı

Türkiye’de son 3 ayda çok fazla artış gösteren COVİD-19 salgının tehlikeli bir duruma gelmesi sebebi ile tehlikeli bir şekilde artan vaka sayılarının önüne geçmek için,Bütün yurtta İçişleri Bakanlığının 81 İl valiliğine gönderdiği genelgeye binayen  hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı getirildi.

Erzurum’da tüm yurtta olduğu gibi Corana virüsünün bulaşma riskini en az sayıya   düşürmek için uygulanan Sokağa çıkma kısıtlamasında saatler değiştirildi.

Genelgeye göre, Hafta sonları:Cuma günleri saat: 21.00’de başlayacak.Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamanlanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince,Üretim,İmalat,Tedarik ve lojistik zincirleri aksamaması,Sağlık,Tarım ve Orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla,Hafta sonları Market,bakkal,Manav,Kasap ve kuruyemişçiler sabah saat:10.00 ile 17.00 saatleri arasında açık kalacak.

65 yaş ve 20 yaş altı vatandaşlar hariç alışveriş için ikametgahlarına en yakın işyerlerine gitmek için dışarı çıkabilecekler

Ekmek üretiminin yapıldığı, Fırın veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.Bu tarz işyerleri,araçları ile sokakta satış yapamayacak.

Lokanta ve restoran tarzi işyerleri,Cumartesi-Pazar günleri saat:10.00 -20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunabilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasında getirilen sürelere uymak için istisna getirilen işyerleri hariç diğer işyerleri hafta içi saat: 20.00’de hafta sonları kapalı olacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması etirilen süre ve günlerde hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak olan şehirlerarası seyahatlere izin verilecek olanlar,

-Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen,Doktor Raporu ile sevk olan doktor randevusu kontrolü olan.

-Kendisi veya eşinin vefat eden birinci derecede yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için,veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan en fazla 4 kişi,

-Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen( 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti.Geldiği araç plakası,seyahatini gösteren başkaca belge,bilgi ile ibraz edenler)

-ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri.

– Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen.

-Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

-Ceza infaz kurumlarından salıverilen.

-Vatandaşların yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde Toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik,Kaymakamlara doğrudan başvuru yoluyla seyahat izin kurullarından izin almak kaydıyla ÖZEL ARAÇLARIYLA seyahat edebilecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz