İSPİRLİ KADINLAR BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTILAR

378

Türkiye’deki Türk mutfak kültürünün en güzel örneklerinin olduğu özel İspir Mutfağındaki yemekler, artık İspir li kadınların hergün özenle hazırladıkları S.S.İspir Hanımeli Kadın girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifinde .


Kooperatif başkanı İpek Merve Çoşkun ile birlikte 6 kişilik Kadın aşçıların bulunduğu bu kooperatifde, hergün özenle hazırlanan İspir yöresine ait Tereyağı ile hazırlanan, etli kuru Fasulye,Kaymak ,Gaygana, Guymah ve Mıhlama , sebze yemekleri kabak, sırgan, evelik Darı sütlüsü, lor peyniri ile yapılan Kalacoş,Kavut haşlaması, Kavut ufalaması, Kavut poşiriği, kavut çorbası,


hamur tatlıları olarak . Lokma tatlısı (hurma tatlısı = lalanga), baklava, Bakır veya ahşap hamur teknelerinde yoğrularak hazırlanan özel ispir ekmeği bunlardan bazıları.


Erzurum’un kuru fasulyesiyle ünlü ilçesi İspirli kadınların bir araya gelerek 1 yıl önce kurdukları, Erzurum’un ilk kadın kooperatifi olan Hanımeli Kadın Girişimi Üretimi Ve İşletme Kooperatif başkanı İpek Merve Çoşkun’un İlçe kadınlarına yönelik organize ettiği toplantılarda, İspirli Kadınların yemek yapma konusundaki özel yeteneklerini fark ederek ,evde oturmak istemediklerini çalışmak istediklerini öğrenince, çalışan kadınlar hareketi başlatarak , Kadın girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifini kurdu.


İspirli Kadınlar ile birlikte kurdukları bu kooperatif ile , yeni geçtiğimiz 2020 Aralık ayında İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesi’nde “Yılın Kadın Girişim Projesi” kategorisinde Altın Marka ödülünü aldı .


İpek Merve Çoşkun, hem ilçenin yemek kültürünün tanıtımını yapıp, hem de ispirli kadınların çalışarak evlerine ekonomik olarak katkı sağlamaya çalışmalarının önünü açarak büyük bir başarıya imza attı.
Başkan Çoşkun, TRhabertürk Haber sitemize konu hakkında yapmış olduğu açıklamada” Anadolu’nun en bakir topraklarından biri olan İspir ‘de çalışkan kadınları üretimdeki gücünü göstererek hem İspir, hem Erzurum, hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz