Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa YAZAR İşte Ermeni gerçeği (2.Bölüm)

İşte Ermeni gerçeği (2.Bölüm)

 ERMENİ HAREKETİ  (2.BÖLÜM)

TRHABERTÜRK:1878 Berlin Antlaşması’nın imzalanmasından sonra Antlaşmada imzası olan devletlerin Avrupa ve Rusya’da yaşayan Ermenileri kışkırtmalarıyla siyasi partiler ve topluluklar kurmaya başladılar.. Bu parti ve topluluklar, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermenilerin her bakımdan daha iyi şartlara sahip olması amacıyla kurulduğu haberini yayarak olayların çıkmasına sebep oldular.

1895”DE HAMİDİYE:Erzurum’da yaşayan Ermenilerin 1895’de katledilmeye başlandığı yalanı ile başlattılar.

 Doğu Anadolu’da yaşayan Arap, Kürt, Türkmen ve Karakalpak aşiretlerinden oluşturularak 1895’de Doğu Anadolu’da merkezî otoritenin sağlanması, devletin etkin olacağı yeni bir sosyopolitik dengenin kurulması, aşiretlerin askerî gücünden faydalanılması, bölgede Ermeniler’in sürdürdüğü faaliyetlerin engellenmesi ve muhtemel bir Rus saldırısına karşı bölge savunmasının güçlendirilmesi için kurulan Hamidiye alayında görevli askerler  bölgede çıkan ayaklanmaları bastırmakla görevlendirildiler.

Ekim 1895’te Büyük Güçler, Berlin Antlaşması’na benzer şekilde, Hamidiye Alayları’nın yetkilerini kısıtlamak için tasarladıkları yeni bir ıslahat paketini imzalatmak için Abdülhamid’i baskı uyguladılar Başarıya ulaşamamalarından sonra Bitlis,Diyarbakır,Erzurum,Harput,Sivas,Trabzon ve Van illerinde yaşayan 88 bin  Ermenin  katledikleri yalanı ile ayaklanma çıkarmaya çalıştılar.

Avrupa devletlerinin sessizliğine öfkelenen Ermeni devrimci federasyonu, Avrupa sermayeli  Osmanlı bankası ‘nı 26 Ağustos 1896’da bastı. Bu baskında 9 banka görevlisi öldürüldü.Bu baskından sonra intikam almak için istanbul’da 6 bin sivil ermeninin öldürüldüğü dedikodusu ile Avrupa kamuoyunda Ermenilere yönelik sempati uyandırarak övgü toplandı. Avrupa ve ABD’de çıkan çeşitli gazetelerde Abdülhamid eleştirilerek “büyük katil” ve “kızıl sultan” şekilde adlandırıldı. Avrupa devletleri Ermenilere, yeni ıslahatları yürürlüğe koyma sözü verse de çatışan siyasi ve ekonomik çıkarlar nedeniyle bu söz hiçbir zaman yerine getirmediler.

BALKANLAR VE RUSYA’DAKİ ÇATIŞMALAR: 1912’de patlak veren  Birinci Dünya savaşı, Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisiyle ve Avrupa topraklarının %85’inin kaybıyla sonuçlandı. Balkanlardaki çatışmalar yüzünden 19. yüzyılın ortalarından itibaren yüz binlerce Türk, kendilerine karşı gerçekleştirilen katliamlar yüzünden Kafkaslardan ve Rumeli’den Anadolu’ya kaçtı ve diğer bir çoğu sınır dışı edildi.

1.DÜNYA SAVAŞI:Osmanlı İmparatorluğu, 2 Kasım 1914’te itilaf devletlerine karşı ittifak devletleri’nin yanında I. Dünya Savaşı’na dahil olarak savaşın Orta Doğu cephesini de açmış oldu.kafkasyacephesi,  iran cephesi ve  Çanakkale cephesi’nde meydana gelen çatışmalar Ermeni nüfuslu bazı şehirleri de etkiledi. Savaşa girmeden önce İttihat ve Terakki hükûmeti,  Erzurum Kongresi ‘ne özel bir heyet göndererek Ermenilere çeşitli taleplerini iletti. Bu kongrede, Kafkasya cephesi açıldığında Rusya Ermenilerinin Rus ordusuna karşı ayaklanarak  Güney kafkasya’ nın Osmanlı tarafından ele geçirilmesini kolaylaştırmaları istendi.

600 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ: 24 Aralık 1914’te Harbiye Nazırı Enver Paşa, 1877-1878 Osmanlı- Rus savaşı’nda imparatorluğun kaybettiği bölgelere yeniden sahip olmak için Rusya’nın Kafkas Ordusu’nu Sarıkamış’ta kuşatıp yok etmeyi amaçlayan planını uygulamaya koydu. Ancak Ermenlierin de desteğiyle Ruslar Osmanlı kuvvetleri muharebede bozguna uğrattılar.Ağustos ayında  Rusya’da birliklerin askerî eylemleri başlar. Rusya tarafından istila esnasında karışıklık çıkartmak için teşvik edilen ve denizden desteklenen Rum ve Ermeni unsurlardan oluşan bir takım çeteler hırsızlık ve öldürme gibi faaliyetlerde bulunurlar.

 Ermeni ve Rum komitacıları, sonralardan İngiliz subayları ile bazı Amerikan memurlarının suskunluklarından kuvvet alırlar. Ve bu unsurlar siyasi bir kimlik kazanırlar. Ermeni gönüllülerinin bir kısmı milis (veya çete) gücü olarak dağlara çıkar, bir kısmı da gönüllü olarak Rus Ordusu’na  Ermeni gönülü tugayları ‘na katılır. Ermeni milis ve gönüllüleri Erzurum, Bitlis ve Van illerinde katliam yapmaya başlarlar.Tarih bilgilerinde 3 ilde yapılan katliamlarda toplamda 600 bin Müslüman Türk ve kürt halkından oluşan insanların öldürüldüğü bildirilir.

VAN, NİSAN 1915:Van civarında görevli olan Alman subay Friedrich-schulenburg ve büyükelçi Hans von waangenheim   komitenin bölgedeki eylemlere destek verince Ermenilerin  19 Nisanda van isyanını başlatırlar.Mayıs ayı içinde Rus birlikleri kenti ele geçirince  Van çevresinde 250 bin kadar Ermeni toplanarak isyan çıkarmaları sonrasında Rus ve Ermeni kuvvetleri şehri teslim alarak Bitlis isyanın başlatırlar.

Most Popular

Muratpaşa Mahallesinde Genç adam intihar etti

ERZURUM MURAT PAŞA  MAHALLESİ İNTİHAR OLAYI İLE SARSILDI TRHABERTÜRK: 29.07.2021 saat 09.00 sıralarında MuratPaşa Mahallesi cephane Sokak da bulunan metruk bina’da, Erzurum 1988 doğumlu Gökhan...

Manavgat Yangını kontrol altına alındı ama…..Korkunç görüntüler var

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER VAR 4 farklı noktada çıkan Manavgat yangını kontrol altına alındı! Korkunç görüntüler var. TRHABERTÜRK: 28 Temmuz öğle saatlerinde Türkiye’mizin Turizm cenneti Antalya Manavgat ilçesinde 4...

SBK toplantısı sonrası açıklama yapıldı.Erzurum’da yükselişe geçti

ERZURUM’DA VAKA SAYILARINDA ARTIŞ KORKUTUYOR TRHABERTÜRK: Normalleşme sürecinin ardından Erzurum’da da pozitif vakalarda, günlük artışta vaka sayısı 99’a yükseldi. Corana Virüs ile mücadele kapsamında alınan...

Bingöl’de 4.30  büyüklüğünde deprem meydana geldi

BİNGÖL’DE 4,30 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ TRHABERTÜRK: AFAD'dan  yapılan deprem açıklamasında, 28.07.2021 tarihinde saat: 15.27’de ,4.30 Büyüklüğünde merkez üssü  Bingöl'de deprem meydana geldiği bildirildi.