Pazar, Mayıs 16, 2021
Ana Sayfa YAZAR İşte Ermeni gerçeği ( 1.Bölüm)

İşte Ermeni gerçeği ( 1.Bölüm)

OSMANLI’DA ERMENİLER (1.BÖLÜM)

TRHABERTÜRK: Doğu  ve Batı Ermenistan diye tarihte ikiye ayrılan Ermenistan Osmanlı Devleti ile Türk olan Safevi Devleti arasında 1555’de yapılan 25 yıl devam eden ve 1575 yılında sona eren  Amasya antlaşması ile . Bağdat, Basra, Şehrizor, Bitlis, Van, Atabegler ve Erzurum üzerindeki Osmanlı hâkimiyetini Safeviler tanımış ve kabul etmiş. Osmanlı artık Basra Körfezi’ni elinde tutmuştu.

Tarihte Ermenistan’ın Batı ermenistan olarak da bilinen batı kısmı Amasya antlaşması  (1555) ile Osmanlı hakimiyetine girmiş ve Kasr-i şirin antlaşması  (1639) ile Doğu Ermenistan’dan kesin bir şekilde ayrılmıştı. Bu bölünmeden sonra zaman zaman bölgeye Osmanlı veya Türk Ermenistan şeklinde isimler verilmişti. Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki millet sistemi  dahilinde yarı özerk bir cemaatti ve büyük çoğunluğu  Ermeni Apostolik ‘nin ruhani liderlerinden olan kostantinniye  etrafında toplanmıştı.

ERMENİLER EL KOYDULAR

Ermeni cemaati üç farklı mezhepten oluşmaktaydı; büyük çoğunluğun bağlı olduğu Ermeni Apostolik Kilisesi’nin yanı sıra Ermeni Katolik  ve Ermeni protestan mezhepleri de mevcuttu. Millet sistemi sayesinde Ermeni cemaatine kendi yönetim sistemi altında kendisini idare etme izni verilerek  bu sistemle birlikte Osmanlı yönetimi Ermeni cemaatinin işlerine oldukça az müdahale etmekteydi.

10 Ocak 1828 tarihinden itibaren Katolik ve Gregoryan ermeniler  arasında ihtilaf çıkmıştı. Katolik Ermeniler Gregoryen Ermeniler tarafından yapılan sıkıntılı muamelelere maruz kalmış, İstanbul’da ve Ankara’da sahip oldukları gayrimenkul ve değerli eşyalara Gregoryen Ermeniler tarafından el konuldu.

 Aynı yıl çıkan 1828-1929 Osmanlı – Rus savaşı’nda Katolik Ermenilerin Osmanlı yanında yer alarak Ruslara karşı Ahılkelek’te savunmaya katılmaları. 6 Ocak 1830 tarihinde Padişah II. Mahmud tarafından ilan edilen bir fermanla millet olarak tanınan Katolik Ermenilerin kilisesine diğer Katolik azınlıklar da bağlandı.

ERMENİLER BASKI UYGULAMAYA BAŞLADILAR

1839 İlk Anayasanın ilan edildiği 1876’ya kadar görev de kalan Tanzimat döneminde, Osmanlı Hükümeti azınlık haklarını iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi ıslahat yaptı. 19. yüzyılın ortalarında üç büyük Avrupalı güç olan Büyük Britanya, Fransa ve Rusya, Osmanlı’daki Hristiyan azınlıkların durumunu sık sık gündeme getirerek kargaşa çıkarmaya başlayınca

  1. yüzyılın ortalarında üç büyük Avrupalı güç olan Büyük Britanya, Fransa ve Rusya, Osmanlı’daki Hristiyan azınlıkların durumunu sık sık gündeme getirerek azınlıklara Müslümanlarla eşit haklar verilmesi için yönetime baskı yapmaya başladı. 1839’dan anayasanın ilan edildiği 1876’ya kadar. 1870’lerin sonunda Rumlar ve Balkanlardaki Hristiyan topluluk Osmanlı yönetimini istemeyerek isyan çıkarmaya başladılar. Bu kargaşadan istifade etmek isteyen bu devletler Hristiyan topluluğuna destek vermeye başladılar.

Avrupa üniversitelerinde ya da imparatorluktaki Amerikan misyoner okullarında eğitim gören aydınların öncülüğünde  Osmanlıda ikinci sınıf vatandaş oldukların öne süren Ermeniler, Osmanlı yönetimine çeşitli yöntemlerle baskı uygulamaya başladı. Ermeni Cemaati Konseyi, Batı Ermenistan’daki köylülerin imzalarını toplayarak Osmanlı hükûmetine bir dilekçe yazarak kendileri ile  birlikte yaşayan Kürtler tarafından yapılan yağma ve işlenen cinayetler, vergi toplanmasında usulsüzlükleri. Osmanlı yönetimi şikayet ettiler Bu şikayeti dikkate alan yönetim o bölgelerde sıkı tedbirler alarak Ermeni halkına yardımcı oldular.

 ERMENİ SORUNU BÖYLE BAŞLADI

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı, Rusya’nın kesin zaferiyle sona erdi ve Rus ordusu Osmanlı’nın doğu topraklarının büyük bölümünü işgal etti. Doğu bölgesinde yaşayan Patrik Nerses ve elçileri, Ermenilere yerel özerklik verilmesini istedikleri tekliflerini rus işgalcilere sunarak Kendilerine devlet kurmak isteyen Ermenilerin  Ruslardan destek istemelerine sıcak bakan Rus’lar,Osmanlı ile aralarında yaptıkları Ayastefanos antlaşmasında Osmanlıdan savaş tazminatı istemeleri ile birlikte Ermenilerin bu isteklerinin garantörü olma sözü vermeleri sonrasında Avrupa diplomasisinde Ermeni sorununu başlattılar.

 

- Advertisment -

Most Popular

Tufanç Köyündeki kavgada 10 ağır yaralı var

TUFANÇ GÜZELOVA KÖYÜNDEKİ KAVGADA 1O KİŞİ AĞIR YARALANDI TRHABERTÜRK: Erzurum Yakutiye ilçesine bağlı eski ismi Tufanç.Yeni ismi Güzelova Mahallesinde Husumetli oldukları öğrenilen iki Aile arasında...

İnce’nin parti ismi ve logosu belli oldu

Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı TRHABERTÜRK :  Memleket Hareketi'ni başlatan eski CHP Milletvekili Muharrem İnce'nin yeni partisinin logosu ve ismi belli oldu. Logonun...

Otomobilin çarptığı 12 yaşındaki çocuk yoğun bakıma alındı

OTOMOBİLİ İLE BİSİKLET SÜREN ÇOCUĞA ÇARPTI TRHABERTÜRK:  Erzurum Yakutiye İlçesinde bulunan Kurtuluş mahallesi Aşık Sümmani caddesinde bugün saat:14.00 sıralarında meydan gelen Trafik kazasında,25 DF plakalı...

Başkan Sekmen Erzurumspor için şartlarını sundu

BBERZURUM SPOR’UN ONURSAL BAŞKANI SEKMEN HERKESİN MERAKLA BEKLEDİĞİ AÇIKAMAYI YAPTI. Başkan Sekmen bütün gerçekleri açık açık  anlattı. TRHABERTÜRK: İnternet üzerinden Erzurum”da yayınlanan Yağız Tv'’nin Erzurum’un yerel...