Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Gündem kripto para yasaklanmadı kripto varlık kavramı  tanımlandı

kripto para yasaklanmadı kripto varlık kavramı  tanımlandı

KRİPTO PARA YASAKLANMADI KRİPTO VARLIK KAVRAMI  TANIMLANDI

TRHABERTÜRK: Merkez bankası’nın aldığı kararla ‘kriptopara’ olarak bilinen Bitcoin  gibi elektronik paralar Türkiye’de ödeme aracı olarak kullanılamayacak. Kripto paraların alım – satımı ve kripto  para borsaları yasak kapsamında değil.

16 Nisan 2021 tarihinde, 31456 sayıyla yayınlanan Resmi gazete ye göre, Merkez Bankasının aldığı kararla kripto  paralar Türkiye’de ödeme aracı olarak kullanılamayacak. Kripto paraların alım – satımına ise yasak getirilmedi.

Merkez bankası’nın 30 Nisan’da yürürlüğe girecek olan bu düzenlemede ,Kripto  paralar Türkiye’de ödeme aracı olarak kullanılamayacak. Kripto paraların alım – satımına ise yasak getirilmedi.

Kripto varlık; “dağıtım defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para , kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar” dır.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, kripto varlıkların bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları dolayısıyla yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz kullanılabilmesi, işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle risk barındırdığı vurgulandı.

22 ELEKTRONİK ÖDEME KURULUŞUNA, ELEKTRONİK PARA ALIM – SATIMI VE BULUNDURMA YASAĞI

Açıklamanın devamında, “Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir” denildi.

Kripto parayla yasal olarak faaliyet gösteren ödeme ve elekronik para kuruluşlarının, bu varlıkların bulundurulması ve alım – satım faaliyetlerine aracılık yapması, 30 Nisan itibarıyla yasaklanıyor.

Bu Düzenlemeyle , 30 Nisan’dan sonra, aralarında “BPN”, “Hızlı öde, Hızlı para, Papara, “Turkcell Elektronik Para”, Vodafone Elektronik Para” gibi şirketlerin bulunduğu 22 elektronik ödeme kuruluşuna, elektronik para alım – satımı ve bulundurma yasağı geliyor.

İPTAL DAVASI AÇILACAK

Resmi gazeteyle yayınlanan İlgili yönetmeliğin Borçlar Kanunu md.26 ‘Sözleşme Özgürlüğü İlkesi’ne aykırı olduğu. Yönetmelik hükümleri ‘Kanunlara’ aykırı düzenlenemez gerekçesi ile Bazı şirket yetkilileri tarafından Sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili İPTAL DAVASI açılacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr.Ali Taha Koç, sosyal Medya hesabından 30 Nisan 2021 itibari ile Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmasına dair yönetmelik ile ne değişti?

“Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelik çarpıtılmadan, iyi yorumlanmalı. kripto para  yasaklanmadı,  Kripto Varlık kavramı tanımlandı ve kullanım esasları belirlendi.”diyerek

33 ödeme kuruluşu, 22 Elektronik Para Kuruluşu ,Bankalar ve PTT Kripto varlıklarla ödeme, İŞ modeli Geliştirme ve Fon aktarımı yapılmayacak şeklinde bilgi paylaşımında bulundu.

Most Popular

Muratpaşa Mahallesinde Genç adam intihar etti

ERZURUM MURAT PAŞA  MAHALLESİ İNTİHAR OLAYI İLE SARSILDI TRHABERTÜRK: 29.07.2021 saat 09.00 sıralarında MuratPaşa Mahallesi cephane Sokak da bulunan metruk bina’da, Erzurum 1988 doğumlu Gökhan...

Manavgat Yangını kontrol altına alındı ama…..Korkunç görüntüler var

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER VAR 4 farklı noktada çıkan Manavgat yangını kontrol altına alındı! Korkunç görüntüler var. TRHABERTÜRK: 28 Temmuz öğle saatlerinde Türkiye’mizin Turizm cenneti Antalya Manavgat ilçesinde 4...

SBK toplantısı sonrası açıklama yapıldı.Erzurum’da yükselişe geçti

ERZURUM’DA VAKA SAYILARINDA ARTIŞ KORKUTUYOR TRHABERTÜRK: Normalleşme sürecinin ardından Erzurum’da da pozitif vakalarda, günlük artışta vaka sayısı 99’a yükseldi. Corana Virüs ile mücadele kapsamında alınan...

Bingöl’de 4.30  büyüklüğünde deprem meydana geldi

BİNGÖL’DE 4,30 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ TRHABERTÜRK: AFAD'dan  yapılan deprem açıklamasında, 28.07.2021 tarihinde saat: 15.27’de ,4.30 Büyüklüğünde merkez üssü  Bingöl'de deprem meydana geldiği bildirildi.