KÜÇÜK ÇERMİK SMALL SUPERCERMIC OLDU

497

Pasinler ilçesinin tarihi şifalı kaplıcalarından küçük çermik adıyla bilinen Erzurum İl Merkezine uzaklığı 40 km olan  1565 yılında Dulkadiroğulları’ndan Şah Bey tarafından yaptırılan.

1749 yılında onarılarak şehir halkının hizmetine sunulan Küçük çermik (kaplıca),

Pasinler İlçe Belediye Başkanı Ahmet Dölekli’nin ilçeye daha iyi hizmet verebilmesi için talepte bulunduğu Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından 2020 yılında başlatılan Küçük çermik tadilat işlemi sonrasında 2021 yılı olarak  mükemmel dekorasyonu ile halkın hizmetine açıldı.

içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılan Kaplıca suyu, İçilerek kullanıldığında safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak üzerinde etkili olmaktadır. Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme tedavisi için ise banyo kürleri yapılmaktadır.

Bikarbonatlı, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli ve kısmen de radyoaktif bileşimli olan kaplıca suyunun sıcaklığı 39 – 45 °C arasında değişmektedir. Kaynağı, 205 metreden doğal çıkışlı olan kaplıca, 15 It/sn. akım değerine sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz