KULAK ÇÖPÜ YÜZÜNDEN HASTANEYE KALDIRILDI

202

Yanlış kullanılan ve gereksizce kullanılan kulak çöpleri, işitmeyi  etkileyebiliyor hatta enfeksiyona bile yol açabiliyor.

Erzurum  Palandöken ilçesinde ikamet etmekte olan bir ailenin 8 yaşındaki kız çocuklarına banyo sonrasında kulak çöpü ile kulağının temizlenmesi sonrasında annesine; ” anne söylediklerini duymuyorum”” demesi üzerine hemen Atatürk Üniversite Araştırma hastanesine götürülen Esila isimli kız çocuğunun kulak için görüntülerinde büyük oranda zar önüne toplanan yağ ve ter bezlerinden oluşan salgı görülünce, hemen Kulak Burun hastalıkları operatörleri tarafından müdahale edildi.

Halk arasında Kulak kiri olarak bilinen salgı, Kulak içinde, yağ ve ter bezlerinin oluşturduğu her insanda bulunan doğal bir salgıdır. Bu salgı kulak içi enfeksiyonlara karşı koruyucu bir bariyerdir.

Özellikle çocuk yaş grubunda banyo sonrası büyükleri tarafından kullanılan Kulak çöpleri zamanla kulak içinde birikerek kulak zarının ön kısmını kapatarak duyma zorluğuna yol açıyor.

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıklar Uzmanı Doç.Dr.Tarık Şahinoğulları , kulak temizliği sırasında yapılan hatalar ve kulak kanalının kendini temizleme mekanizmalarında bozulmalar, bu salgının kulak kanalı içinde birikmesine ve zamanla büyümesine sebep olabilir. Bu nedenle kulak temizliği sırasında kulak pamuğu, kulak çöpü veya kulağın içine girecek diğer aparatlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kulak çöpü ile temizlendiği zannedilen kirin kulak kanalı içine itilerek kir kulak içinde birikiyor.En sağlıklı Kulak temizliği banyo sonrası Islak olan kulağı temiz bir havlu veya peçete ile kanal içerisine girmeyi zorlamadan nazikçe kurulamak yeterlidir dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz