Çarşamba, Ocak 19, 2022
Ana Sayfa Gündem MEB’ DUYURU Erzurum’da bazı okullar Corona alarmı vermeye başladı

MEB’ DUYURU Erzurum’da bazı okullar Corona alarmı vermeye başladı

ERZURUM’DA Kİ OKULLARDA TENEFÜS ZİLİ YERİNE CORONA ZİLİ ÇALMAYA BAŞLADI

TRHABERTÜRK:Erzurum Şehir merkezinde lise eğitim veren okullarda corona salgını başlayınca sınıflar  kapatılmaya başlandı.

Vali Okay Memiş ’de 1 gün önce Gazeteciler günü sabah kahvaltısı programında sayı vermeden Erzurum’da Corona salgınında vaka sayılarının 10 kat artışa geçtiğini söyledi.

Bugün Edinilen bilgilerde Şehir merkezinde Lise eğitim verenözel okul BTK meslek Anadolu Lisesinde Corona salgını hastalığıın yayıldığı ve 4 sınıfın MEB 05 09.2021 tarihinde okullarda covıd-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalarına  göre kapatıldığı öğrenildi.

Bahsi geçen okullda 4 öğretmen ve çok sayıdaki öğrencinin Corona Salgını sebebi ile karantinada bekletildikleri diğer öğrenilen bilgiler arasında.

Sağlık bakanlığının  25.31 Aralık 2021 tarihler arasındaki Corona Tablo verilerinde 2.549.404 Test yapıldığı 216.034 vaka sayısının olduğu 8.256 Hasta sayısından 1.103 kişinin vefat ettiği, Ortalama Ağır hasta sayısının 1.143 olduğu ve toplamda,9.482.550 kişinin vakalı olduğu ve yine toplamda 82 bin 361 kişinin öldüğü şeklinde bilgiler paylaşılmasına rağmen Okullarda gerekli tedbirlerin alınmaması öğrencilerle birlikte Velilerinde korkulu endişeye duymalarına sebep oldu.

Milli Eğitim Bakanlığının EYLÜL 2021 tarihinde hazırlamış olduğu okullarda covıd-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar rehberine  göre,

Bir sınıfta öğrencilerden herhangi birine Covid-19 pozitif tanısı konulması durumunda öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecekler. Aynı durumda, öğretmenler de izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecekler. Aynı sınıfta 10 gün içinde 2. kez vaka çıktığında sınıf öğrencilerinin tamamı, yakın temaslı olarak kabul edilecek. Bu öğrenciler, eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

Ayrıca bu durumda okulda tüm öğretmenler, temaslı kabul edilecek ve maske takmak koşuluyla okula devam edecekler. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen, sağlık kuruluşuna yönlendirilecek; sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması olması durumunda ise diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilecek, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saat arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilen kişiler, sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler, okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Belediye Başkanı Aktoprak Başkan Özmen’e iadeyi ziyarette bulundu

BELEDİYE BAŞKANI AKTOPRAK BAŞKAN ÖZMEN’E İADEYİ ZİYARETTE BULUNDU TRHABERTÜRK: Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, Erzurum Şehir merkezinde faaliyet gösteren Kanaat Önderleri Derneğine iade-i ziyarette bulunarak,...

AÜ Diş Fakültesi değil sanki……market

SENİN TEDAVİNİ BEN YAPTIM AMA ARTIK YAPMAM TRHABERTÜRK: Erzurum Atatürk Üniversitesi Diş Fakültesinde 2013 yılında başlayan Diş hastası Nilüfer Ç.nin 8 yıllık diş tedavisi hüsranla...

500 kayakçı Palandöken’de yarışıyor

500 KAYAKÇI PALANDÖKEN’DE YARIŞIYOR TRHABERTÜRK: Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen kayak koşu eleme yarışmalarında 500 kayakçı en iyi olmak için yarışıyor. Erzurum Palandöken Kandilli Kayak Tesislerinde...

Erzurum’da imanlı ve Kuranlı nesil yetişiyor

ERZURUM’DA İMANLI VE KURANLI NESİL YETİŞİYOR TRHABERTÜRK: Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan müfredat doğrultusunda, Erzurum İl Müftülünce  hazırlanan materyaller eşliğinde İl merkezinde  500 öğrenci Kuran kurslarında...