MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, 82.YIL DÖNÜMÜNDE HAVUZBAŞINDA ANILDI

199
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 82. yıldönümünde Erzurum’da anıldı
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 82. yıldönümünde Erzurum’da düzenlenen törenle anıldı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinlikleri Havuzbaşı’ndaki Atatürk anıtında başladı. Erzurum Valiliği, 9. Kolordu Komutanlığı ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından çelenk sunumu yapıldı. Ardından saat 09.05’de sirenler eşliğinde bayraklar yarıya indirilerek 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Vali Okay Memiş, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve protokol üyeleri, burada yapılan törenin ardından Atatürk Evi’ne geçerek, “Anılarla Atatürk Resimleri Sergisi”ni gezdi.
Atatürk Evi’nde gazetecilere sergi hakkında kısa bir açıklamada bulunan Vali Memiş, Cumhurbaşkanlığı himayesinde 15 ilde ‘Atatürk Fotoğraf Sergisi’ açıldığını bildirdi.
Memiş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü anısına 15 ilde açılan sergide Atatürk’ün yaşamından kesitler yer alıyor.” dedi.
Sergiyi Koronavirüs tedbirlerine uygun olarak açtıklarına dikkat çeken Memiş, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:
“10 Kasım dolayısıyla Atatürk evinde Atatürk müzesinde bu sergiyi tüm vatandaşlarımıza pandemiye uygun bir şekilde açtık. Erzurum çok önemli bir il. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Erzurum kongresinde 57 gün ev sahipliği yapmış bir il. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir kent diyoruz biz Erzurum’a. Onun için çok önemli, çok değerli. Bu ilde görev yaptığımız içinde kendimizi onurlu ve gururlu hissediyoruz. Dadaşlarla da değerli hemşerilerimizle de ayrıca gurur duyuyoruz. Bu odanın ayrıca çok özel bir anlamı var. Bu oda kurtuluş savaşının nirengi noktalarından bir tanesi. Büyük bir mücadele veriliyor o dönemde. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bütün kurtuluş savaşı kahramanlarına ve terörle mücadelede hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”
Anma programları kapsamında Vali Memiş ve protokol üyeleri daha sonra Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda düzenlenen törene geçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz