NİHAT KABANLI ERZURUM’DA TOPRAĞA VERİLDİ

214

ALLAH RAHMET EYLESİN.MEKANINI PEYGAMBERİMİZE KOMŞU EYLESİN

Türk güreş tarihinde önemli izler bırakarak ismini Altın harflerle yazdıran ,Koronavirüs nedeniyle 76 yaşında hayatını kaybeden Avrupa şampiyonu eski milli güreşçi Nihat Kabanlı, toprağı verilmek üzere Ailesi birlikte yaşadığı Bursa İli Yenişehir Havalimanından Uçakla Memleketin Erzurum’a getirildi.

Avrupa şampiyonu Reşit Karabacak’ın ardından Nihat Kabanlı’nın da aynı hastalıktan vefatı güreş camiasını yasa boğdu. Kabanlı bugün düzenlenen törenle toprağa verildi.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın , Aktif sporculuk kariyerinin ardından güreş eğitim merkezlerinde ve milli takımda antrenörlük görevi yürüten Nihat Kabanlı, Türk sporuna çok sayıda güreşçi kazandırdı.

 Nihat Kabanlı’nın sporculuğun da çok teknik güreştiğini duyduğunu söyledi. Aydın, Kabanlı’nın başarılarını onunla aynı dönemde güreşen sporculardan duyduklarını vurguladı.

“Çok teknik bir güreşçi olduğunu duyuyorduk. O dönemde dünyanın en teknik güreşçilerinden olduğu söylenirdi. Kendisiyle 10 yıl Bursa’da antrenörlük yaptık. O dönemde Nihat hocanın yaşı ilerlemiş durumdaydı. Doğup büyüdüğü Erzurum’da defnedilmeyi vasiyet etmişti.kendisinin  çok sevdiği doğup büyüdüğü memleketi Dadaşlar Diyarı Erzurum’da toprağa verilmesini istemişti.

Unutulmazlar arasında yerini alan Milli ve Şampiyon Güreşçi Nihat Kabanlı, Minderde Avrupa ve dünya şampiyonalarında kazandığı başarılarla Türkiye’ye büyük mutluluk yaşatmıştı, 1944’te Erzurum’da dünya gelen. Çocukluk yıllarından itibaren güreşe ilgi duyan Kabanlı, yurt içindeki şampiyonalarda çok sayıda madalya kazanmıştı.

Kabanlı, 1964 yılında Köstence’de düzenlenen şampiyonada serbest stil 63 kiloda Balkan şampiyonu olarak ilk uluslararası madalyasını aldı. 1965’te Bulgaristan’da Balkan ikincisi olan Kabanlı, 1966’da ise Avrupa üçüncülüğü elde etti.

Türkiyeyi başarıyla temsil eden Kabanlı, 1966’da ABD’de düzenlenen Dünya Şampiyonasında üçüncü oldu. 1967’de İstanbul’daki Avrupa Şampiyonasında Kabanlı, kazandığı şampiyonlukla Türk milletinin göğsünü kabarttı.

Kabanlı, 1969 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında ise serbest stil 68 kiloda Avrupa dördüncülüğüne imza attı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz