Pazar, Ekim 24, 2021
Ana Sayfa Gündem Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyorum

Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyorum

 

OSMANLI ERMENİLERİNİ SAYGIYLA YAD EDİYORUM

TRHABERTÜRK: Cumhurbaşkanı Recep  Tayip Erdoğan: Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a mesaj gönderdi. “Türkler ile Ermenilerin yüzyıllarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına izin veremeyiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığının Sosyal medya hesabından, Türkiye’de yaşayan Ermenilere bir mesaj yayımlattı.

Başkan Erdoğan’ın Mesajı,

“Türkiye Ermenileri Patriğe Sayın Sahar Maşalyan, Ermeni Toplumunun Kıymetli üyeleri, Değerli Vatandaşlarım,

Sizleri en kalbi duygularımla. muhabbetle selamlıyorum. Birinci Dünya Savaşının zor şartlarında hayatlarını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyor, torunlarına taziyelerimi sunuyorum.

Etnik kökeni,dini,dili ,rengi fark etmeksizin hepimiz insanlık ailesinin fertleriyiz.Bu topraklarda asırlardır barış içinde hep birlikte yaşıyor, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde huzuru buluyoruz. Bizi bir arada tutan ne çıkardır, ne de hesaptır. bizi bir arada tutan aynı Ülkeye aynı değerlere aynı yüksek ideallere olan samimi bağlılığımızdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit ,özgür ve onurlu vatandaşları olmak ,hepimiz için gurur kaynağıdır.

Ortak kültürümüz, Ermeni toplumunun mimarı, musiki ve sanattaki katkılarının  yanı sıra yetiştirdiği nice hekim, mühendis, hukukçu ,iş insanı ve meslek erbabının bilgi ve alın teriyle zenginleşmiş gelişmiştir.

Türkler ile Ermenilerin yüzyıllarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına izin veremeyiz.

Tarihçilerin yapması gereken tartışmaların üçüncü taraflarca siyasallaştırılarak, ülkemize yönelik müdahale aracı haline getirilmesinin kimseye bir faydası olmamıştır.

Kimliğimizi sadece ruhumuzda geçmişin bıraktığı sancılar üzerine inşa etmenin yeni nesillere de büyük bir haksızlık olduğuna inanıyorum. Türkler ve Ermeniler olarak bütün engelleri birlikte aşacak olgunluğa eriştiğimizi artık ortaya koymamız gerekiyor.

Sizlerin de bildiği üzere, bu hususta daima samimiyetle hareket  ettik. Karabağ krizinin çözümünden sonra bu çağırımızı yüksek sesle bir kez daha yeniledik. Aynı çağrıyı tekrarlıyorum.

Sevinçleri paylaşmak, acılara ortak olmak ,tarihten doğru dersleri çıkararak geleceği inşa etmek bizlerin elindedir.

Türkiye bu hususta üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edecektir. Milletimizin ayrılmaz bir parçası olan Ermeni vatandaşlarımıza ülkemizin yürüttüğü bu mücadeleye verdikleri samimi destek için teşekkür ediyorum.

Bu düşüncelerle Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, yakınlarının acılarını paylaşıyor, hepinize en kalbi selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.””

Most Popular

Erzurumlu Şehidin olay yaratan son anları

ERZURUMLU ŞEHİDİN OLAY YARADAN SON ANLARI  TRHABERTÜRK:Tunceli Ovacık’ta operasyon sırasında yaralanarak daha sonra hastanede şehit olan Erzurum Karagöbek’li Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu’nun askeri helikopter...

Bakan Soylu Erzurum’da

BAKAN SOYLU ERZURUM’DA TRHABERTÜRK: Tunceli'de PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Komando Uzman Çavuş Burak Tortumlu için düzenlenen törene katılmak üzere kente gelen İçişleri...

Erzurum yörex’in gözdesi oldu

ERZURUM, COĞRAFİ TESCİLLİ ÜRÜNLERİYLE YÖREX’İN GÖZDESİ OLDU TRHABERTÜRK: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle, Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yöresel...

Dünya Şampiyonları Erzurum’dan

DÜNYA ŞAMPİYONLARI ERZURUM’DAN TRHABERTÜRK: İtalya'da yapılan Büyükler Kickboks Dünya Şampiyonası'nda Erzurumlu iki sporcu Türkiye’nin gururu oldu.  26 yaşındaki Erzurumlu milli kick boksçu Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri...