Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Gündem Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyorum

Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyorum

 

OSMANLI ERMENİLERİNİ SAYGIYLA YAD EDİYORUM

TRHABERTÜRK: Cumhurbaşkanı Recep  Tayip Erdoğan: Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a mesaj gönderdi. “Türkler ile Ermenilerin yüzyıllarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına izin veremeyiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığının Sosyal medya hesabından, Türkiye’de yaşayan Ermenilere bir mesaj yayımlattı.

Başkan Erdoğan’ın Mesajı,

“Türkiye Ermenileri Patriğe Sayın Sahar Maşalyan, Ermeni Toplumunun Kıymetli üyeleri, Değerli Vatandaşlarım,

Sizleri en kalbi duygularımla. muhabbetle selamlıyorum. Birinci Dünya Savaşının zor şartlarında hayatlarını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyor, torunlarına taziyelerimi sunuyorum.

Etnik kökeni,dini,dili ,rengi fark etmeksizin hepimiz insanlık ailesinin fertleriyiz.Bu topraklarda asırlardır barış içinde hep birlikte yaşıyor, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde huzuru buluyoruz. Bizi bir arada tutan ne çıkardır, ne de hesaptır. bizi bir arada tutan aynı Ülkeye aynı değerlere aynı yüksek ideallere olan samimi bağlılığımızdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit ,özgür ve onurlu vatandaşları olmak ,hepimiz için gurur kaynağıdır.

Ortak kültürümüz, Ermeni toplumunun mimarı, musiki ve sanattaki katkılarının  yanı sıra yetiştirdiği nice hekim, mühendis, hukukçu ,iş insanı ve meslek erbabının bilgi ve alın teriyle zenginleşmiş gelişmiştir.

Türkler ile Ermenilerin yüzyıllarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına izin veremeyiz.

Tarihçilerin yapması gereken tartışmaların üçüncü taraflarca siyasallaştırılarak, ülkemize yönelik müdahale aracı haline getirilmesinin kimseye bir faydası olmamıştır.

Kimliğimizi sadece ruhumuzda geçmişin bıraktığı sancılar üzerine inşa etmenin yeni nesillere de büyük bir haksızlık olduğuna inanıyorum. Türkler ve Ermeniler olarak bütün engelleri birlikte aşacak olgunluğa eriştiğimizi artık ortaya koymamız gerekiyor.

Sizlerin de bildiği üzere, bu hususta daima samimiyetle hareket  ettik. Karabağ krizinin çözümünden sonra bu çağırımızı yüksek sesle bir kez daha yeniledik. Aynı çağrıyı tekrarlıyorum.

Sevinçleri paylaşmak, acılara ortak olmak ,tarihten doğru dersleri çıkararak geleceği inşa etmek bizlerin elindedir.

Türkiye bu hususta üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edecektir. Milletimizin ayrılmaz bir parçası olan Ermeni vatandaşlarımıza ülkemizin yürüttüğü bu mücadeleye verdikleri samimi destek için teşekkür ediyorum.

Bu düşüncelerle Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, yakınlarının acılarını paylaşıyor, hepinize en kalbi selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.””

Most Popular

Muratpaşa Mahallesinde Genç adam intihar etti

ERZURUM MURAT PAŞA  MAHALLESİ İNTİHAR OLAYI İLE SARSILDI TRHABERTÜRK: 29.07.2021 saat 09.00 sıralarında MuratPaşa Mahallesi cephane Sokak da bulunan metruk bina’da, Erzurum 1988 doğumlu Gökhan...

Manavgat Yangını kontrol altına alındı ama…..Korkunç görüntüler var

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER VAR 4 farklı noktada çıkan Manavgat yangını kontrol altına alındı! Korkunç görüntüler var. TRHABERTÜRK: 28 Temmuz öğle saatlerinde Türkiye’mizin Turizm cenneti Antalya Manavgat ilçesinde 4...

SBK toplantısı sonrası açıklama yapıldı.Erzurum’da yükselişe geçti

ERZURUM’DA VAKA SAYILARINDA ARTIŞ KORKUTUYOR TRHABERTÜRK: Normalleşme sürecinin ardından Erzurum’da da pozitif vakalarda, günlük artışta vaka sayısı 99’a yükseldi. Corana Virüs ile mücadele kapsamında alınan...

Bingöl’de 4.30  büyüklüğünde deprem meydana geldi

BİNGÖL’DE 4,30 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ TRHABERTÜRK: AFAD'dan  yapılan deprem açıklamasında, 28.07.2021 tarihinde saat: 15.27’de ,4.30 Büyüklüğünde merkez üssü  Bingöl'de deprem meydana geldiği bildirildi.