Cumartesi, Mayıs 15, 2021
Ana Sayfa Gündem Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyorum

Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyorum

 

OSMANLI ERMENİLERİNİ SAYGIYLA YAD EDİYORUM

TRHABERTÜRK: Cumhurbaşkanı Recep  Tayip Erdoğan: Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a mesaj gönderdi. “Türkler ile Ermenilerin yüzyıllarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına izin veremeyiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığının Sosyal medya hesabından, Türkiye’de yaşayan Ermenilere bir mesaj yayımlattı.

Başkan Erdoğan’ın Mesajı,

“Türkiye Ermenileri Patriğe Sayın Sahar Maşalyan, Ermeni Toplumunun Kıymetli üyeleri, Değerli Vatandaşlarım,

Sizleri en kalbi duygularımla. muhabbetle selamlıyorum. Birinci Dünya Savaşının zor şartlarında hayatlarını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla yad ediyor, torunlarına taziyelerimi sunuyorum.

Etnik kökeni,dini,dili ,rengi fark etmeksizin hepimiz insanlık ailesinin fertleriyiz.Bu topraklarda asırlardır barış içinde hep birlikte yaşıyor, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde huzuru buluyoruz. Bizi bir arada tutan ne çıkardır, ne de hesaptır. bizi bir arada tutan aynı Ülkeye aynı değerlere aynı yüksek ideallere olan samimi bağlılığımızdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit ,özgür ve onurlu vatandaşları olmak ,hepimiz için gurur kaynağıdır.

Ortak kültürümüz, Ermeni toplumunun mimarı, musiki ve sanattaki katkılarının  yanı sıra yetiştirdiği nice hekim, mühendis, hukukçu ,iş insanı ve meslek erbabının bilgi ve alın teriyle zenginleşmiş gelişmiştir.

Türkler ile Ermenilerin yüzyıllarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına izin veremeyiz.

Tarihçilerin yapması gereken tartışmaların üçüncü taraflarca siyasallaştırılarak, ülkemize yönelik müdahale aracı haline getirilmesinin kimseye bir faydası olmamıştır.

Kimliğimizi sadece ruhumuzda geçmişin bıraktığı sancılar üzerine inşa etmenin yeni nesillere de büyük bir haksızlık olduğuna inanıyorum. Türkler ve Ermeniler olarak bütün engelleri birlikte aşacak olgunluğa eriştiğimizi artık ortaya koymamız gerekiyor.

Sizlerin de bildiği üzere, bu hususta daima samimiyetle hareket  ettik. Karabağ krizinin çözümünden sonra bu çağırımızı yüksek sesle bir kez daha yeniledik. Aynı çağrıyı tekrarlıyorum.

Sevinçleri paylaşmak, acılara ortak olmak ,tarihten doğru dersleri çıkararak geleceği inşa etmek bizlerin elindedir.

Türkiye bu hususta üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edecektir. Milletimizin ayrılmaz bir parçası olan Ermeni vatandaşlarımıza ülkemizin yürüttüğü bu mücadeleye verdikleri samimi destek için teşekkür ediyorum.

Bu düşüncelerle Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, yakınlarının acılarını paylaşıyor, hepinize en kalbi selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.””

- Advertisment -

Most Popular

Tufanç Köyündeki kavgada 10 ağır yaralı var

TUFANÇ GÜZELOVA KÖYÜNDEKİ KAVGADA 1O KİŞİ AĞIR YARALANDI TRHABERTÜRK: Erzurum Yakutiye ilçesine bağlı eski ismi Tufanç.Yeni ismi Güzelova Mahallesinde Husumetli oldukları öğrenilen iki Aile arasında...

İnce’nin parti ismi ve logosu belli oldu

Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı TRHABERTÜRK :  Memleket Hareketi'ni başlatan eski CHP Milletvekili Muharrem İnce'nin yeni partisinin logosu ve ismi belli oldu. Logonun...

Otomobilin çarptığı 12 yaşındaki çocuk yoğun bakıma alındı

OTOMOBİLİ İLE BİSİKLET SÜREN ÇOCUĞA ÇARPTI TRHABERTÜRK:  Erzurum Yakutiye İlçesinde bulunan Kurtuluş mahallesi Aşık Sümmani caddesinde bugün saat:14.00 sıralarında meydan gelen Trafik kazasında,25 DF plakalı...

Başkan Sekmen Erzurumspor için şartlarını sundu

BBERZURUM SPOR’UN ONURSAL BAŞKANI SEKMEN HERKESİN MERAKLA BEKLEDİĞİ AÇIKAMAYI YAPTI. Başkan Sekmen bütün gerçekleri açık açık  anlattı. TRHABERTÜRK: İnternet üzerinden Erzurum”da yayınlanan Yağız Tv'’nin Erzurum’un yerel...