PALANDÖKEN PROJELERİNİ MİLLETVEKİLİ AYDEMİR, BÜTÇE KOMİSYONUNA SUNDU

199

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, 02.11.2020 Tarihinde gerçekleşen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2021 Merkezi Yönetim Bütçesi Kültür ve Turizm Bakanlığı görüşmelerinde , Erzurum’da Kış Turizminde gerçekleştirilen Palandöken Kayak Merkezi Güney Lifti Montaj, Palandöken Kayak Merkezi Yeni Suni Karlama Hattı, Palandöken Kayak Merkezi Kar Motorları, Palandöken Kayak Merkezi Sultanseki’si Lift, Sultanseki’si Mahal Kısmının Genişletilmesi Suni Kar, Palandöken Kayak Merkezi’nin Sultanseki’si Enerji Getirme ve Sondaj projelerini 93 Harp Müzesi, Kiremitlik Tabya Sosyal Tesisleri, Kale Sarayı Projelerine destek taleplerinin komisyona sundu.


PALANDÖKEN’DE KIŞ SPORU PROJELERİ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alan Milletvekili Aydemir;
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından hazırlanan ,Palandöken Kış Turizmi Merkezi için öngörülen Palandöken Kayak Merkezi güney lifti montaj projesi, Palandöken Kayak Merkezi yeni suni karlama hattı. Palandöken Kayak Merkezi kar motorları projesi , Palandöken Kayak Merkezi kuru kayak pistleri projesi ,Palandöken Kayak Merkezi’nin Sultanseki’si lift projesi, Sultanseki’si mahal kısmının genişletilmesi suni kar projesi. Palandöken Kayak Merkezi’nin Sultanseki’si enerji getirme ve sondaj projeleri, hakkında bilgiler vererek Bakanlıktan destek istedi.


Komisyon Sunumunda ‘Erzurum’a özel bir kültür merkezi kazandırdığına dikkat çeken Aydemir,Devletimizin Milli Mücadele Kurtuluş savaşı yıllarında Aziziye Mecidiye Tabyaları tarihimizde çok önemli konulara sahip çok şey ediyor,93 Harbi müzesi talebimiz var. Buna dönük müzahir olmanızı, Kiremitlik Tabyamızda özellikle sosyal tesisler inşa edilmesini talep ediyoruz. ‘ dedi.


KAMİL AYDIN’A DESTEK
MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın’ın da Meclis gündeminde dile getirdiği Erzurum’da Soykırım Müzesi kurulması önerisini Erzurum Ak PArti olarak desteklediklerini belirten Milletvekili Aydemir, Kale Sarayı Projesini paylaştı. Milletvekili Aydemir, ‘Erzurum’da Ermeni mezaliminin en şiddetli yaşandığı, Bugün Gence’de, bugün Azerbaycan’da yaptıklarını 1900’lü yılların başında Taşnak -Hınçak çeteleri -bu kitapsızlar- Erzurum’da yapmışlar, Türkiye coğrafyasında yapmışlar. Şimdi aynen devam ediyorlar. Dolayısıyla soykırım müzesi tarihimizde çok önemli bir yere sahipdir dedi.


AYDEMİR’DEN ERZURUM KIŞ TURİZMİ İÇİN ÖZEL TALEBLER
Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçesi görüşmelerindeki sunumunda Palandöken Kış Turizm Merkezinin daha yoğun işlev kazanması ve fonksiyonel hale gelmesi için konaklama tesisi sayısının artırılmasını, burada iç turizme yönelik hizmet sunumu için fiyatların da düşürülmesi gerektiğini belirten Milletvekili Aydemir, Kültür ve Turizm Bakanlığının Kış Turizmine yönelik olarak özel bir çalışma yürütmesi gerektiğini vurgulayarak, ‘Turizme dönük çok özel çalışmalarınız var, kitapçıklarınız var ama kış turizmine dönük böyle bir çalışmanız yok, bunu hususen talep ediyoruz. ‘ ifadesine yer verdi.


AYDEMİR TEŞEKKÜR ETTİ
Türkiye’nin covid19 salgınına rağmen turizm alanında dünyanın gözdesi olduğuna işaret eden Milletvekili Aydemir, Mart 2020’de düzenlenen Turizm Toplantısına değinerek, ‘Orada bir not düşmüştünüz “Allah’ın izniyle 2019’dan daha iyi olacağız.” demiştiniz 2020 için, ama salgın süreci gelmemişti. Bugün geldiğimiz noktada, bakıyorum, 51 binlerde olan turist sayısı maalesef düştü ama Türkiye ile dünyayı kıyasladığınızda, mukayese ettiğinizde dünyadaki düşüş yüzde 77’lerdeyken bizde yüzde 67’lerde. Bunu da sizin yönetiminiz, güzel idareniz temin ediyor. Bundan dolayı da ayrıca not düşüyor, teşekkür ediyorum. Bütçemiz hayırlı uğurlu bereketli olur inşallah. ‘dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz