Gürcistan sınırından gelen BOTAŞ’a ait Doğal gaz hattı 2006’da, Erzurum’a bağlanarak Türkiye doğal gaz dağıtımı yapıldı.
2004 yılında Erzurum şehir genelinde Botaş’dan alınan Doğal gazın dağıtım hizmeti PALEN A.Ş. tarafından yapılmaya başlandı.
2006 yılında abone olan A.Ç. isminde bir vatandaş 2021 yılında başka bir mahallede bulunan ev’e taşındığı için aboneliği iptal ettirmek için Palen Müşteri hizmetleri olarak hizmet vermekte olan 442 235 5515 nolu numarayı aradı. Vatandaş yaptırdığı abonelik sorgulamasında verilen cevapla şok yaşadı. hiç yaşamadığı bir mahallede abone olarak görünüyordu.
Verilen cevapta TC numarasına kayıtlı görünen Mahallede hiç ikamet etmediğini ,2007 yılından beri kendine ait evde Y.E.mahallesinde yaşadığını belirtmesine rağmen kayıtlarda öyle görünmediğini dile getiren müşteri hizmetleri haklı olarak abone A.Ç. bu yanlışlığın düzeltilme işleminin Murat Paşa Mahallesinde bulunan Palen Doğalgaz Müdürlüğüne tarafından yapılması gerektiğini söyledi.
Bunun üzerine Palen Doğalgaz Abonelik işlemlerinin yapıldığı Müdürlük binasına giden A.Ç. bir sok ta orada yaşadı.
Müdürlük Gişe Memurları tarafından Kendisi hakkında yapılan Abonelik işlemleri sorgulamasında, TC numarasına ve adına kayıtlı bir abonelik olmadığı cevabı üzerine neye uğradığını şaşırdı.
Hemen acilen yıllarca kendi adına gelen fatura ödemesi yaptığı Doğalgaz Tesisat ve cihaz seri numarasının bulunduğu Gösterge saatinin resmini çekerek tekrar gittiği Palen Müdürlüğünde yaptıkları hatanın resmini gösterdi.
Gişede yapılan Tesisat ve cihaz sorgulamasında A.Ç. isimli vatandaşın isiminin ve TC numarasının 2006 yılında yanlış yazıldığının anlaşılması üzerine 14 yıllık abone olduğu Palen Doğalgaz aboneliğini iptal ettirerek OF diyip derin bir nefes çekerek rahatladı.
Sizlerde iptal ettirmek istediğiniz Doğalgaz abonelik işlemlerinde böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız şimdiden önleminizi alın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz