Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Erzurum Pasinler ovasının siyah ÇİNÇİÇEĞİ ekonomiye büyük katkı sağlayacak

Pasinler ovasının siyah ÇİNÇİÇEĞİ ekonomiye büyük katkı sağlayacak

BU YIL PASİNLER OVASININ HER YERİNE  EKİLEN SİYAH AY ÇİÇEĞİ EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

TRHABERTÜRK: Çin’den ithal edilen siyah çerezlik ay çekirdeğinin üretiminde Erzurumlu çiftçiler verim alınca geçen yıl %50 oranında ekimi yapılan çin çiceği’nin bu yıl % 100  olarak ekimi gerçekleşti.

Ay çiçek üretiminin en çok yapıldığı Erzurum Pasinler ilçesindeki çiftçiler, geçen yıl ekimini gerçekleştirerek ürettikleri siyah ayçiçeğin (Çin çiçeği) den iyi verim almaları üzerine bu yıl tüm ayçiçeği tarlalarına ekim kararı alındı.

Bayilerde 1 Kilosunun  200,00 TL satıldığı Siyah ayçiçeği (Çinçiçeği) nin tohumları bu yıl çiftçiler tarafından talep gördü.

“Son yıllarda piyasada tüketici tarafından büyük rağbet gören özellikle market alışverişlerinde en çok tercih edilen siyah ayçiçeği, Üreticinin elinde bulunacağından siyah Çin çiçeği tohumlarının Çin’den ithali sona erdirilerek Pasinler ovasında yetiştirilmesi bölge çiftçisine iyi bir gelir ,ülke ekonomisinde  dövizin çıkışını  azaltacak.

SİYAH AYÇEKİRDEĞİ

Ayçiçeği çekirdeği, ay çekirdeği veya ay çiçeği olarak bilinen bu besleyici atıştırmalığın faydaları saymakla bitmiyor.

Ay çekirdeği içerisinde yoğun miktarda vitamin, mineral ve yağ asidi vardır. Mükemmel ve doyurucu bir atıştırmalık çerez olmasının yanı sıra sağlık üzerine faydaları oldukça fazla.

Bir avuç siyah ay çekirdeğinde günlük alınması gereken %60 E vitaminini karşılayarak Kalp ve damar sağlığını güçlendiriyor.

Ayçiçeği, yüksek oranda fitosterol içerdiğinden vücudumuzun Kolesterol Dengesini Koruyor.

Yine bir avuç siyah ayçiçeğinden bulunan %25 oranında Magnezyum Kalp Sağlığını koruduğu gibi Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

Depresyona karşı Ayçekirdeği içinde bulunan magnezyum depresyon tedavilerinde homeopatik terapilerde kullanılmaktadır.

Ve ayrıca siyah ayçiçeğinin yine içinde bulunan Selenyum minerali,Kaslarda zayıflık veya ağrıyı,Saç veya ciltte renk solma’renk kaybını ve Tırnak yataklarında beyazlaşmayı önlüyor.

Most Popular

Muratpaşa Mahallesinde Genç adam intihar etti

ERZURUM MURAT PAŞA  MAHALLESİ İNTİHAR OLAYI İLE SARSILDI TRHABERTÜRK: 29.07.2021 saat 09.00 sıralarında MuratPaşa Mahallesi cephane Sokak da bulunan metruk bina’da, Erzurum 1988 doğumlu Gökhan...

Manavgat Yangını kontrol altına alındı ama…..Korkunç görüntüler var

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER VAR 4 farklı noktada çıkan Manavgat yangını kontrol altına alındı! Korkunç görüntüler var. TRHABERTÜRK: 28 Temmuz öğle saatlerinde Türkiye’mizin Turizm cenneti Antalya Manavgat ilçesinde 4...

SBK toplantısı sonrası açıklama yapıldı.Erzurum’da yükselişe geçti

ERZURUM’DA VAKA SAYILARINDA ARTIŞ KORKUTUYOR TRHABERTÜRK: Normalleşme sürecinin ardından Erzurum’da da pozitif vakalarda, günlük artışta vaka sayısı 99’a yükseldi. Corana Virüs ile mücadele kapsamında alınan...

Bingöl’de 4.30  büyüklüğünde deprem meydana geldi

BİNGÖL’DE 4,30 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ TRHABERTÜRK: AFAD'dan  yapılan deprem açıklamasında, 28.07.2021 tarihinde saat: 15.27’de ,4.30 Büyüklüğünde merkez üssü  Bingöl'de deprem meydana geldiği bildirildi.