Pazar, Ekim 24, 2021
Ana Sayfa Erzurum Pasinler ovasının siyah ÇİNÇİÇEĞİ ekonomiye büyük katkı sağlayacak

Pasinler ovasının siyah ÇİNÇİÇEĞİ ekonomiye büyük katkı sağlayacak

BU YIL PASİNLER OVASININ HER YERİNE  EKİLEN SİYAH AY ÇİÇEĞİ EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

TRHABERTÜRK: Çin’den ithal edilen siyah çerezlik ay çekirdeğinin üretiminde Erzurumlu çiftçiler verim alınca geçen yıl %50 oranında ekimi yapılan çin çiceği’nin bu yıl % 100  olarak ekimi gerçekleşti.

Ay çiçek üretiminin en çok yapıldığı Erzurum Pasinler ilçesindeki çiftçiler, geçen yıl ekimini gerçekleştirerek ürettikleri siyah ayçiçeğin (Çin çiçeği) den iyi verim almaları üzerine bu yıl tüm ayçiçeği tarlalarına ekim kararı alındı.

Bayilerde 1 Kilosunun  200,00 TL satıldığı Siyah ayçiçeği (Çinçiçeği) nin tohumları bu yıl çiftçiler tarafından talep gördü.

“Son yıllarda piyasada tüketici tarafından büyük rağbet gören özellikle market alışverişlerinde en çok tercih edilen siyah ayçiçeği, Üreticinin elinde bulunacağından siyah Çin çiçeği tohumlarının Çin’den ithali sona erdirilerek Pasinler ovasında yetiştirilmesi bölge çiftçisine iyi bir gelir ,ülke ekonomisinde  dövizin çıkışını  azaltacak.

SİYAH AYÇEKİRDEĞİ

Ayçiçeği çekirdeği, ay çekirdeği veya ay çiçeği olarak bilinen bu besleyici atıştırmalığın faydaları saymakla bitmiyor.

Ay çekirdeği içerisinde yoğun miktarda vitamin, mineral ve yağ asidi vardır. Mükemmel ve doyurucu bir atıştırmalık çerez olmasının yanı sıra sağlık üzerine faydaları oldukça fazla.

Bir avuç siyah ay çekirdeğinde günlük alınması gereken %60 E vitaminini karşılayarak Kalp ve damar sağlığını güçlendiriyor.

Ayçiçeği, yüksek oranda fitosterol içerdiğinden vücudumuzun Kolesterol Dengesini Koruyor.

Yine bir avuç siyah ayçiçeğinden bulunan %25 oranında Magnezyum Kalp Sağlığını koruduğu gibi Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

Depresyona karşı Ayçekirdeği içinde bulunan magnezyum depresyon tedavilerinde homeopatik terapilerde kullanılmaktadır.

Ve ayrıca siyah ayçiçeğinin yine içinde bulunan Selenyum minerali,Kaslarda zayıflık veya ağrıyı,Saç veya ciltte renk solma’renk kaybını ve Tırnak yataklarında beyazlaşmayı önlüyor.

Most Popular

Erzurumlu Şehidin olay yaratan son anları

ERZURUMLU ŞEHİDİN OLAY YARADAN SON ANLARI  TRHABERTÜRK:Tunceli Ovacık’ta operasyon sırasında yaralanarak daha sonra hastanede şehit olan Erzurum Karagöbek’li Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu’nun askeri helikopter...

Bakan Soylu Erzurum’da

BAKAN SOYLU ERZURUM’DA TRHABERTÜRK: Tunceli'de PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Komando Uzman Çavuş Burak Tortumlu için düzenlenen törene katılmak üzere kente gelen İçişleri...

Erzurum yörex’in gözdesi oldu

ERZURUM, COĞRAFİ TESCİLLİ ÜRÜNLERİYLE YÖREX’İN GÖZDESİ OLDU TRHABERTÜRK: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle, Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yöresel...

Dünya Şampiyonları Erzurum’dan

DÜNYA ŞAMPİYONLARI ERZURUM’DAN TRHABERTÜRK: İtalya'da yapılan Büyükler Kickboks Dünya Şampiyonası'nda Erzurumlu iki sporcu Türkiye’nin gururu oldu.  26 yaşındaki Erzurumlu milli kick boksçu Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri...