Cumartesi, Mayıs 15, 2021
Ana Sayfa Erzurum Pasinler ovasının siyah ÇİNÇİÇEĞİ ekonomiye büyük katkı sağlayacak

Pasinler ovasının siyah ÇİNÇİÇEĞİ ekonomiye büyük katkı sağlayacak

BU YIL PASİNLER OVASININ HER YERİNE  EKİLEN SİYAH AY ÇİÇEĞİ EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

TRHABERTÜRK: Çin’den ithal edilen siyah çerezlik ay çekirdeğinin üretiminde Erzurumlu çiftçiler verim alınca geçen yıl %50 oranında ekimi yapılan çin çiceği’nin bu yıl % 100  olarak ekimi gerçekleşti.

Ay çiçek üretiminin en çok yapıldığı Erzurum Pasinler ilçesindeki çiftçiler, geçen yıl ekimini gerçekleştirerek ürettikleri siyah ayçiçeğin (Çin çiçeği) den iyi verim almaları üzerine bu yıl tüm ayçiçeği tarlalarına ekim kararı alındı.

Bayilerde 1 Kilosunun  200,00 TL satıldığı Siyah ayçiçeği (Çinçiçeği) nin tohumları bu yıl çiftçiler tarafından talep gördü.

“Son yıllarda piyasada tüketici tarafından büyük rağbet gören özellikle market alışverişlerinde en çok tercih edilen siyah ayçiçeği, Üreticinin elinde bulunacağından siyah Çin çiçeği tohumlarının Çin’den ithali sona erdirilerek Pasinler ovasında yetiştirilmesi bölge çiftçisine iyi bir gelir ,ülke ekonomisinde  dövizin çıkışını  azaltacak.

SİYAH AYÇEKİRDEĞİ

Ayçiçeği çekirdeği, ay çekirdeği veya ay çiçeği olarak bilinen bu besleyici atıştırmalığın faydaları saymakla bitmiyor.

Ay çekirdeği içerisinde yoğun miktarda vitamin, mineral ve yağ asidi vardır. Mükemmel ve doyurucu bir atıştırmalık çerez olmasının yanı sıra sağlık üzerine faydaları oldukça fazla.

Bir avuç siyah ay çekirdeğinde günlük alınması gereken %60 E vitaminini karşılayarak Kalp ve damar sağlığını güçlendiriyor.

Ayçiçeği, yüksek oranda fitosterol içerdiğinden vücudumuzun Kolesterol Dengesini Koruyor.

Yine bir avuç siyah ayçiçeğinden bulunan %25 oranında Magnezyum Kalp Sağlığını koruduğu gibi Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

Depresyona karşı Ayçekirdeği içinde bulunan magnezyum depresyon tedavilerinde homeopatik terapilerde kullanılmaktadır.

Ve ayrıca siyah ayçiçeğinin yine içinde bulunan Selenyum minerali,Kaslarda zayıflık veya ağrıyı,Saç veya ciltte renk solma’renk kaybını ve Tırnak yataklarında beyazlaşmayı önlüyor.

- Advertisment -

Most Popular

Tufanç Köyündeki kavgada 10 ağır yaralı var

TUFANÇ GÜZELOVA KÖYÜNDEKİ KAVGADA 1O KİŞİ AĞIR YARALANDI TRHABERTÜRK: Erzurum Yakutiye ilçesine bağlı eski ismi Tufanç.Yeni ismi Güzelova Mahallesinde Husumetli oldukları öğrenilen iki Aile arasında...

İnce’nin parti ismi ve logosu belli oldu

Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı TRHABERTÜRK :  Memleket Hareketi'ni başlatan eski CHP Milletvekili Muharrem İnce'nin yeni partisinin logosu ve ismi belli oldu. Logonun...

Otomobilin çarptığı 12 yaşındaki çocuk yoğun bakıma alındı

OTOMOBİLİ İLE BİSİKLET SÜREN ÇOCUĞA ÇARPTI TRHABERTÜRK:  Erzurum Yakutiye İlçesinde bulunan Kurtuluş mahallesi Aşık Sümmani caddesinde bugün saat:14.00 sıralarında meydan gelen Trafik kazasında,25 DF plakalı...

Başkan Sekmen Erzurumspor için şartlarını sundu

BBERZURUM SPOR’UN ONURSAL BAŞKANI SEKMEN HERKESİN MERAKLA BEKLEDİĞİ AÇIKAMAYI YAPTI. Başkan Sekmen bütün gerçekleri açık açık  anlattı. TRHABERTÜRK: İnternet üzerinden Erzurum”da yayınlanan Yağız Tv'’nin Erzurum’un yerel...