Pazartesi, Ocak 18, 2021
Ana Sayfa Erzurum PASİNLER PATATESİ ARTIK UZUN SÜRE KALİTESİNİ KORUYACAK

PASİNLER PATATESİ ARTIK UZUN SÜRE KALİTESİNİ KORUYACAK

Erzurum Valisi Okay Memiş, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen sertifikalı patates hasat gününe katılıp, traktör ile patates hasadı yaptı.

Patates üretiminde söz sahibi bölgeler arasında olan Erzurum’un Pasinler İlçesinde, kışlık patates hasadına başlandı. Yıl boyunca verdikleri emeğin karşılığını almanın mutluluğunu yaşayan çiftçiler modern teknolojiyi kullanarak son hasadı tarladan almaya başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Pasinler ilçesine bağlı Kasımpaşa Mahallesi’nde bir program düzenlendi. Programa Erzurum Valisi Sayın Okay Memiş, Kaymakamımız Kadir Perçi, Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, İl Tarım Müdürü Osman Akar, Pasin Ovası Belediyeler Birliği Başkanı Adem Alkanat, kurum amirleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

17 dönümlük tarlada düzenlenen program öncesinde Valimiz Okay Memiş, traktöre binerek patates hasadı yaptı. Tarlayı baştan sona kadar traktörle giden Vali Memiş, Pasinler’e TKDK aracılığıyla inşallah 5 bin tonluk soğutma deposu yaptıracaklarını söyledi.

Pasinler ovasının bereketli topraklarında tarım yapan çiftçilerin alın terine ortak olduklarını ifade eden Vali Memiş, “2 bin rakımdaki DAPHAN Ovası’yla birlikte; Aşkale’den Horasan’a kadar merkez ilçelerin bulunduğu çok verimli bir ovaya sahibiz. Pasinler, Erzurum’da modern tarımı çok iyi yapan bir ilçemiz. Geçtiğimiz yıl da gelmiş, biçerdöverlerle bir hasat yapmıştık, bu yılda patates hasadının sonunda geldik. Yaklaşık 88 bin ton patates üretiyoruz, bunun neredeyse yüzde 90’ı Pasinler Ovası’nda yetişiyor. Üreticilerimiz artık bu işi çok profesyonelce yapmaya başladı. Bunun yanında bir takım eksiklerimizde var. En başta bir soğuk hava deposu. İnşallah bunu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) üzerinden Valiliğimiz, Pasinler Kaymakamlığı, Pasinler Belediyemiz ve Tarım Orman Müdürlüğümüz vasıtasıyla 5 bin tonluk soğuk hava deposu yaptıracağız. Pasinler’de sadece patates için değil, lahana, ayçekirdeği, pancar, arpa, buğday ve yem bitkilerinin de değer bulması ve pazarının oluşması için gerekli hamleler yapılacaktır. 2 Bin rakımda tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerimizin her daim yanında olacağız. Toprağa emek veren herkese teşekkür ediyorum. Allah bereketini arttırsın inşallah” dedi.

Erzurum Valisi Okay Memiş, patates hasadı yaptıktan sonra hazırlanan haşlanmış patatesinde tadına bakarak, 2 bin rakımda yetişen patatesin daha sağlıklı ve tadının da bir o kadar güzel olduğunu söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

PASİNLER iÇİN İNANDIĞIN YOLDA YÜRÜ

AK Parti Pasinler ilçe Başkanı. Gökhan KANAL , Gençlik kolları Başkanı Savaş KURT ve ilçe yönetimi ,Pasinler  ilçesinde  bulunan mahalleri ziyaretlerinde bugün Taşlıgüney ve...

ZÜLFİYE AYDIN VEFAT ETTİ

MHP Genel Başkanı Erzurum Milletvekili Prof.Dr. Kamil Aydın’ın annesi Zülfiye Aydın uzun süredir tedavi gördüğü hastalığa fazla dayanamayarak vefat etti. Trhabertürk haber ekibi olarak, Ahiret...

TIR ÖNÜNDEKİ OTOMOBİLE ÇARPMAMAK İÇİN BAŞKA BİR TIR’A ÇARPTI

Yoğun kar yağışının yaşandığı Sivas-Erzincan-Erzurum karayolu üzerinde sağ şeritte ilerleyen TIR konvoyunu sollamak isteyen başka bir TIR, sollama yaparken önünde ki otomobile çarpmamak hızını azaltmak...

ERZİNCAN-ERZURUM YOLUNDA Kİ FECİ KAZADA AYNI AİLEDEN 5 KİŞİ YARALANDI

Erzincan Erzurum karayolu güzergahında meydana gelen kazada aynı aileden oldukları belirtilen 5 kişi yaralandı. 25 AAU 993 Plakalı kamyonet cinsi araç, Erzincan-Erzurum karayolunda  yoğun...