Pazartesi, Eylül 27, 2021
Ana Sayfa Erzurum Sanayi Bölgesindeki Binalar Dikiş Tutmuyor

Sanayi Bölgesindeki Binalar Dikiş Tutmuyor

2.ORGANİZE DEKİ BİNALAR YIKILIYOR

Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde zemini kayan fabrikaların güçlendirme çalışmaları da işe yaramadı. Devlet milyonlarca lira zarara uğratılırken, fabrikalar yüklenici firmanın zemini güçlendirmek adına yaptığı sıvı enjeksiyonu nedeniyle tek tek yıkıldı. Sanayi bölgesindeki yollarda bile yarıklar oluşurken 2018 yılında 578 öğrencisi ile eğitim vermeye başlayan Özel Erzurum OSB Bilim Teknik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yerle bir oldu.

Büyük umutlarla istihdama katkı sunmak için başlanan Erzurum 2. Sanayi Bölgesi, açılamadan göçtü. Devlet destekli yapılan ve yatırımcıya adeta altın tepside sunulan tekstil fabrikaları, üretime geçtiğinin ilk yılında yıkıldı.

Temeli kayan, çatlaklar oluşan fabrikalar üretimlerine ara verdi, işçiler süresiz izne çıkarıldı. Yapılan incelemelerde yüklenici firmanın fabrika zemininde yanlış sistem uyguladığı ve zemin dolgusuna başvurduğu ortaya çıktı.

Duvarları çatlayan fabrikaları kurtarmak için, forekazık sistemi ile güçlendirme yapılmasına karar verildi. Aylardır güçlendirme yapan yüklenici firma Olgun Gür İnşaat’ın çalışmaları da işe yaramadı. Milyonlarca lira harcanarak çakılan forekazıklara rağmen zemindeki kayma durdurulamadı. Organize Sanayi Bölgesi’nin yolları çatladı, binalar çöktü.

Sıvı enjekte edip zemini kaydırdılar

İstihdama katkı sağlamak amacıyla milyonlarca lira harcanarak yapılan 2. Organize Sanayi Bölgesi, şiddetli deprem yaşamışçasına yerle bir oldu. Sadece tekstil firmaları değil aynı bölgede yapılan Erbal, Özel Erzurum OSB Bilim Teknik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de yıkıldı.

Zararım çok büyük

2018 yılında eğitime başlandığı dönemde her hangi bir sorun yaşanmadığını hatırlatan okulun ortalarından Samet Kılıç,  “ Okul binasını bizzat kendimiz yaptık, elimizde her türlü rapor ve görsel mevcut. Normalde yeni binalarda zeminin oturmasından dolayı sıva çatlakları meydana gelebilir, buda doğaldır. Ancak bizim burada bu çatlaklardan bile olmadı, ta ki zeminin güçlendirme çalışmalarına başlanana dek. Burada bulunan binaların yıkılmasının tek nedeni var, oda Olgun Gür ve Hira İnşaat şirketinin zemini doldurmak için toprağa sıktıkları enjeksiyon sıvısıdır. Sıvı toprağı gevşetti ve alttan kaymalara neden oldu. Önce aramızdaki yolda çatlamalar meydana geldi, ardından okulun bahçesindeki kaldırım taşları yerinden oynadı. Kısa süre sonra da gördüğünüz gibi yerle bir oldu. Hem milyonlarca lira zarara uğradık hem de eğitim veremez hale geldik. Bu firmaya dava açtım, şu an başka bir adada yeni okul inşa ediyoruz mecburen. Velilerimiz tedirgin ama hiç merak etmesinler en kısa zamanda eğitim kaldığı yerden devam edecek” dedi.

Bir inat uğruna!

2.Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk yatırımı yapan Erbal fabrikasının sahibi Taner Bayır ise işin başından beri yanlış işler yapıldığını ve uyarıların dikkate alınmadığını söyledi. Yıkımların bağıra bağıra geldiğini ifade eden Bayır, “ Olgun Gür’e yaptığı dolgu zemininin yanlış olduğunu söyledik, dinlemediler. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Valimiz Okay Memiş’e söyledik. ‘Zemini sözüm ona güçlendirdiğini söyleyen yüklenici firmanın zemine sıktığı sıvı enjeksiyonu hepimizi vuracak. Bir zemin üstten değil alttan güçlendirilir’ dedik. Ama bizi kimse dinlemedi. Hem devleti hem bizi milyonlarca lira zarara uğrattılar. Bugün çözüm diye sundukları forekazık bile çare olmadı. Ben hakkımı zaten yargıda arıyorum ama devletin çöpe giden o kadar parası emeği ne olacak? Kim bunun bedelini ödeyecek? Burada firma kadar bu binaların geçici kabulünü alan da, Sayın Vali’de, yönetim kurulunda bulunanlar da suçludur. Sadece forakazık yapımı sırasında bile devlet bu firmaya para aktarmıştır. Herkes bu işin cezasını çekmelidir” diye konuştu.

Zemin etütleri firmayı yalanladı

2.Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulma aşaması olan 2003, 2012 ve 2016 yıllarında yapılan Jeoloji Jeoteknik Etüt Raporları ve Maden Teknik Arama yer bilimleri haritasında heyelan bölgesi olmadığı açıkça görülürken, fabrikaların hemen altında yapılan okul zeminin ise son derece güçlü olduğu ortaya çıktı. 2016 yılında yenilenen zemin etüdü önceki raporları destekledi. Raporda aynı görüşler tekrar edilirken, zeminde heyelan ve toprak kaymasının olmadığı bir kez daha vurgulandı. Aynı raporlarda zemin için herhangi bir dolguya ihtiyaç olmadığı da ifade edildi.

Bu raporlara rağmen yüklenici firmanın üç tekstil fabrikasının yapımında dolgu zemin kullandığı, dolgu zeminin tutması için sıvı enjeksiyonuna başvurduğu, bu yöntemin ise zeminin yumuşaması neden olarak diğer fabrikalarının zeminini kaydırdığı iddia edildi.

Yeni bir sondaj yapılacak

Yapılan tüm müdahalelere rağmen afet bölgesini andıran 2. Organize Sanayi Bölgesi için şehir dışından bir firma ile anlaşıldı. Dün sabah bölgede çalışmalara başlayan mühendislik firması, söz konusu alanda sondaj çalışması yapacak.

Sevda Güneş İncesu/Pusula

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Fizyoterapistli Pasinler termal otel şifa dağıtıyor

FİZYOTERAPİSTLİ PASİNLER TERMAL OTEL ŞİFA DAĞITIYOR TRHABERTÜRK: Pasinler Belediyesi Termal Kale Otel’de termal sularla fizyoterapinin şifası bir arada.. Uzman fizyoterapistlerce hususi kabinlerde uygulanan birinci sınıf...

Sözeri istifaya çağrıldı

SÖZERİ İSTİFAYA ÇAĞRILDI TRHABERTÜRK: BB Erzurumspor Teknik Direktörü Erkan Sözeri’nin, “Prim sorunu çözülmezse ben yokum” açıklaması gündeme bomba gibi düştü. BB Erzurumspor taraftarları Sözeri’yi istifaya...

Dadaşların süper oyunundan dakika dakika

DADAŞLARIN SÜPER OYUNUNDAN DAKİKA DAKİKA TRHABERTÜRK:

Dadaşlar coştu

BBERZURUMSPOR 3- 1 ADANA SPOR TRHABERTÜRK: BBErzurumspor kendi evinde Kazım Karabekir Stadyumunda  oynadığı maçta Adanaspor’u 3-1 yenerek 5’inci galibiyetini alarak puanını 15’e çıkardı. Bu galibiyetle gelecek...