SUBAY EVLERİ YIKILIYOR

358

Yoncalık Mahallesi Aliravi Caddesi eski şehiriçi Otobüs terminali karşısında bulunan tarihi subay lojmanları, yıkılmaya başlandı.

Erzurum da  yapım tarihi 1975 yılı olan Askeriyenin en eski lojmanları olan bu subay evleri, Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yıkımına başlandığı öğrenildi.

Yıkımı tamamlandıktan sonra ne olacağı yönünde herhangi bir bilgi elde edilemedi.

Erzurum şehir merkezinin Yakutiye ilçesi olarak haritada yer alan bu mahalle kentsel dönüşüm planlarına dahil edilen evler olarak yerini aldığı için, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Yakutiye Belediye Başkanı Dr.Mahmut Uçar ile birlikte şehrin en eski yerleşim bölgesi olan bu kısımda bir çok evlerin yıkılarak modern şehir statüsüne dönüştürme çalışmaları hızla devam ediyor.

Erzurum halkının bir çok anısının bulunduğu şehir merkezinde yıkımı yapılan fakat eski adları yerine başka isimlerle kayıtlara geçe,

Çırçır Mahallesi,DereMahallesi,Kurtderesi,Tosya,Gavurboğan,Caferiye mahallesi, Esat Paşa mahallesi, Ayazpaşa mahallesi gibi isimleri bulunan Dadaşlar Diyarı Erzurum’un bu mahalleleri Kentsel Dönüşüm planları içine dahil edilerek kayboldular.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz