Cumartesi, Eylül 25, 2021
Ana Sayfa Gündem Süt Üreticisi bu proje ile güçlendi

Süt Üreticisi bu proje ile güçlendi

SÜT ÜRETİCİSİ BU PROJE İLE GÜÇLENDİ

TRHABERTÜRK: Erzurum’da “Süte değer projesi”yle çiftçiler daha çok gelir elde edecek Erzurum’da, valiliğin koordinesinde, üreticilerin sütünün araçlarla toplanıp değerinde piyasaya sürülmesi amacıyla yürütülen “Süte değer projesi” tanıtıldı.

Erzurum Havuzsayı Kent meydanında Süt Sektörü Soğuk Zincir Kurulumu Projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA ) Genel Sekreteri Oktay Güven, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar katıldı.

Törende konuşan Vali Okay Memiş, Erzurum’un önemli bir hayvancılık merkezi olduğunu anımsatarak, “Bu proje hayvancılıkta Türkiye’nin en önemli kenti olan Erzurum’daki çiftçilerimizin ürettiği sütün para etmesi demektir.” dedi.

2018 yılında ilk etabı gerçekleştirilen ve KUDAKA tarafından desteklenen ikinci etap “Süte Değer Projesi” ile Aşkale, Tortum, Çat, Horasan, Köprüköy ve Pasinler’de dağıtılmak üzere 450 adet süt soğutma tankı alındı.

Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, KUDAKA, Erzurum Ticaret Borsası ve İl Tarım Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen proje ile 2019’da 90 kuruş olan çiğ süt fiyatını aynı yıl 1.70 TL’ye çıkarıldı. 2020 yılında 2.00 TL’ye alınan süt fiyatı ise 2021 yılında 2,70 TL’ye kadar yükseldi.

3 İlçede 299 tank ile başlanan proje bugün 7 ilçede Aziziye, Palandöken, Yakutiye, Tortum, Aşkale ve Pasinler ile birlikte 552 tank ile daha güçlü ve daha verimli duruma geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Dadaşların süper oyunundan dakika dakika

DADAŞLARIN SÜPER OYUNUNDAN DAKİKA DAKİKA TRHABERTÜRK:

Dadaşlar coştu

BBERZURUMSPOR 3- 1 ADANA SPOR TRHABERTÜRK: BBErzurumspor kendi evinde Kazım Karabekir Stadyumunda  oynadığı maçta Adanaspor’u 3-1 yenerek 5’inci galibiyetini alarak puanını 15’e çıkardı. Bu galibiyetle gelecek...

 Aziziye’nin Ehram projesi, kadınların yeni iş kapısı olacak

 AZİZİYE’NİN PROJESİ, GENEL MERKEZ KADIN KOLLARI’NDAN TAM PUAN ALDI TRHABERTÜRK: Aziziye Belediyesi, Erzurum’da kadın istihdamını sağlamaya yönelik örnek bir protokole imza attı. Aziziye, daha önce...