TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE

195

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 3 hayvancılık Projesine Hibe Desteği verileceği açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre;

Arıcılık projelerine %50,
Kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine %75,
İpekböcekçiliği projelerine %100 hibe desteği verilecektir.
Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları 05.12.2020 sayılı 2020/36 nolu tebliğ kapsamında Resmi Gazete’ de yayımlandı. Bu Tebliğ, üretim potansiyeline göre 2020-2022 yılları için Bakanlıkça belirlenecek illerde; arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliğine yönelik yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.

Bu tebliğde Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği yatırımlarının desteklenmesine ilişkin hibe desteklerinin verilmesine ilişkin bilgiler yer almaktadır.3 Hayvancılık Projesine Hibe Desteği verilecek

Yayımlanan Tebliğ kapsamında arıcılık projelerine %50, kaz ve hindi yetiştiriciliği projelerine %75, ipekböcekçiliği projelerine %100 hibe desteği verilecektir. Yatırımcılar için sağlanacak hibe desteklerinin verilebilmesi için gerekli usul ve esaslar ise aşağıdaki başlıklar halinde incelenerek içeriğimizde yer verilmiştir.

2020 KAZ HİBESİ ve HİNDİ HİBESİ DESTEKLEMELERİ (05/12/2020)
Tebliğ kapsamında, Damızlık ve Ticari Kaz ile Ticari Hindi Yetiştiriciliği Desteklemeleri olarak; 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz ve 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmesi yatırımlarına %75 hibe desteği verilecek. Kaz ve Hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için hibe desteği ödemesi yapılacaktır.

KAZ VE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE % 75 Hibe Desteği Verilecek
Damızlık ve ticari kaz ile ticari hindi yetiştiriciliği projelerine verilecek hibe desteklerinin verilmesi için gerekli usul ve esaslar tebliğ kapsamında şu şekilde yer verilmiştir;

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen illerde, 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz veya 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmeleri desteklenir.
Destekleme konuları ise; Yatırımcılara, damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı için destekleme ödemesi yapılır.
Başvurular ise; Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlükleri aracılığıyla yapılacak.

HABER:Emre Karaca

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz