Cumartesi, Mayıs 15, 2021
Ana Sayfa Gündem Türkmenistan'ın 30.yıl Bağımsızlık yılı kutlamasına İbrahim Aydemir'de katıldı

Türkmenistan’ın 30.yıl Bağımsızlık yılı kutlamasına İbrahim Aydemir’de katıldı

Aydemir:”Uyanınca Türk ün özü Gerçekleşir Tanrı sözü olur

TRHABERTÜRK ERZURUM: Türkmenistan’ın 30. Bağımsızlık Yılı etkinliği kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un Türkçe olarak yayımlanan “Atta Vefa da Var, Sefa Da” ve “Türkmen’in Refah İlkesi” adlı kitaplarının tanıtım konferansı 9 Nisan 2021 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. Yıl Salonunda yapıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde yapılan etkinliğe; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, TBMM Türkiye-Türkmenistan Parlementolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM Türkiye-Türkmenistan Parlementolararası Dostluk Grubu Üyesi İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Belarus Ankara Büyükelçisi Victor Rybak, Moldova Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, üniversitemiz yöneticileri ile birlikte çok sayıda akademisyen ve bürokrat katıldı.

Türkmenistan kültürü sergisinin açılışıyla başlayan etkinlik, Türkmenistan Millî Marşı ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşmaları gerçekleştirildi.

AK Parti Erzurum Milletvekili, TBMM Türkiye-Türkmenistan Parlementolararası Dostluk Grubu Başkanı İbrahim Aydemir Konuşmasının başında ,

Türkmenistan’ın 30’uncu kuruluş yıldönümü coşkusunu paylaşarak, ‘‘Uyanınca Türk ün özü Gerçekleşir Tanrı sözü Olur bir gün şu yeryüzü İnsanlığın hür meydanıolur. Destan Şairi Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun, dizelerini paylaşarak, Dili, Dini, Töresi ve ufku bir olan Türk Dünyasının mümtaz adreslerinden kardeş Türkmenistan’ın 30’uncu kuruluş yıldönümünü yürekten kutluyoruz. ‘ dedi.

Rektör Ünüvar: “Türkmenistan’ın Başarısını Ülkemizin Başarısı Olarak Görüyoruz”

Programın açış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar konuşmasına, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yılını kutlayarak başladı. Rektör Ünüvar, Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandığı günden bugüne çok önemli bir gelişim gösterdiğini belirterek Türkmenistan’ın başarısını ülkemizin başarısı gibi gördüğünü söyledi. Rektör Ünüvar sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durumu birçok kez Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhammedov’un ilişkilerinde, temaslarında, toplantılarında çok yakinen görmemiz mümkün.

Biz de Ankara Üniversitesi olarak bu iki önemli kitabın tanıtımı vesilesiyle olsa da Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. Yıldönümünü kutlama etkinlikleri çerçevesinde böyle bir tören yapmanın gururunu yaşıyoruz.”dedi.

Türkiye-Türkmenistan Dostluk Derneği Kurucu Başkanı Selahattin Baysal ise okuduğu şiirler ile programa renk kattı. Konferansın sonunda; Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, tüm katılımcılara teşekkür ederek Üniversite Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a Türkmenistan’ın geleneksel kıyafetini takdim etti.

Büyükelçi Amanlıyev, ayrıca tüm konuşmacılara, konuk olarak katılan büyükelçi ve rektörlere de kitap armağan etti. Etkinlik, “Türkmen Pilavı” ikramı ile sona erdi.

- Advertisment -

Most Popular

Tufanç Köyündeki kavgada 10 ağır yaralı var

TUFANÇ GÜZELOVA KÖYÜNDEKİ KAVGADA 1O KİŞİ AĞIR YARALANDI TRHABERTÜRK: Erzurum Yakutiye ilçesine bağlı eski ismi Tufanç.Yeni ismi Güzelova Mahallesinde Husumetli oldukları öğrenilen iki Aile arasında...

İnce’nin parti ismi ve logosu belli oldu

Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı TRHABERTÜRK :  Memleket Hareketi'ni başlatan eski CHP Milletvekili Muharrem İnce'nin yeni partisinin logosu ve ismi belli oldu. Logonun...

Otomobilin çarptığı 12 yaşındaki çocuk yoğun bakıma alındı

OTOMOBİLİ İLE BİSİKLET SÜREN ÇOCUĞA ÇARPTI TRHABERTÜRK:  Erzurum Yakutiye İlçesinde bulunan Kurtuluş mahallesi Aşık Sümmani caddesinde bugün saat:14.00 sıralarında meydan gelen Trafik kazasında,25 DF plakalı...

Başkan Sekmen Erzurumspor için şartlarını sundu

BBERZURUM SPOR’UN ONURSAL BAŞKANI SEKMEN HERKESİN MERAKLA BEKLEDİĞİ AÇIKAMAYI YAPTI. Başkan Sekmen bütün gerçekleri açık açık  anlattı. TRHABERTÜRK: İnternet üzerinden Erzurum”da yayınlanan Yağız Tv'’nin Erzurum’un yerel...