TUZ DÖKTÜK KALDIRIMA GEL ARTIK DÜKKANIMA

321

Üzerine dökülen Tuzun buzun erime sıcaklığının yükselmesine sebep olduğu için erimeyen buz kütlesinin üzerine Tuz dökülme işlemi özellikle Erzurum yöresinde yapılır.


Erzurum İlinde halkın sürekli alışveriş yapmak için gittikleri Gıda satışı yapan Market,Fırın, Pastane,Kasap VS.ve giyim ürünlerinin bulunduğu yerlerinin giriş kısmında buzla kaplanan bölümlerine Tuz dökerek Buz’un kısa süre içinde çözülerek erimesi sağlanmaktadır.


Önceki yıllarda özellikle Kış mevsiminin ocak ve şubat aylarında Trafiğin yoğun olduğu Şehirlerarası ve Şehir içi karayolu güzergahlarına tuz dökülerek araçların buzda kaymaları önlenerek kaza yapmamalarını sağlanırdı.


Son yıllarda DSİ Bölge Müdürlüğünün ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının yaptığı Baraj ve Göletlerin etkisi ile hava sıcaklığının artarak nem oranının yükselmesi sonucu Erzurum ilinde eski soğuk kış günlerinin yaşanmadığı ve yollarda buzlanma gibi durumların olmaması nedeniyle Belediyelere bağlı Fen işleri ekipleri ve Karayolları 12.Bölge Müdürlüğüne bağlı görevliler Yollara Tuz dökme çalışmalarına fazla gereksinim duymuyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz