İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’nde, İzmir depremiyle ilgili bir toplantı gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de  yerini aldı.

Toplantının hemen öncesinde Rıza Bey Apartmanı’nın enkazından 4 yaşındaki Ayda Gezgin’in 91 saat sonra sağ olarak kurtulduğu haberi buyük sevinçe sebep oldu konuyla ilgili Bakan Kurum. “Biraz önce tüm Türkiye’yi sevince boğan haber geldi.Şükürler olsun, Hamd olsun arama kurtarma ekiplerimiz 91 saat sonra 4 yaşındaki yavrumuzu Rıza Bey Apartmanı’ndan sağ salim kurtardılar. Allah’a binlerce kez hamd olsun. Doktorlarımız hemen müdahale ettiler. Sağlık durumu çok iyi. Kontrol amaçlı Hastaneye götürüldü. Ayda Gezgin 83 milyonun kızı olarak hayatına devam edecek.Devlet  ve Millite olarak bütün Depremzedelerin yanında olacaz.Allah hiçbir aileye bu acıyı yaşatmasın. İnşallah Yeni müjdeli haberler alırız Depremde görev alana tüm ekiplerimiz canla başla çalışıyor. Umudumuz da dualarımız da müjdeli haberlerdedir” dedi.

Depremde 114 kişi hayatını kaybetti, 1035 kişi yaralandı, yaralılardan 898’i taburcu edildi, 137 kişinin ise tedavisi devam ediyor.

SON RAKAMLAR

İzmir depremine ilişkin verileri açıklayan Bakan Kurum, “Vefat sayımız ise 114 oldu. 1035 vatandaşımız yaralandı.898’i  taburcu oldu. 137 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. 3’ü ağır 10 vatandaşımız şu an yoğun bakımda. Arama kurtarma faaliyetlerini toplamda 8 bin personel, 25 arama kurtarma köpeği ve bin 73 araçla sürdürüyoruz dedi.

Bu depremin ardından Bayraklı ilçesinde 2 gün içerisinde hasar tespit çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz. İzmir’imizde İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini bu süreçte başlatmış oluyoruz. Elazığ’da Malatya’da ne yaptıysak aynı süreci İzmir’de sürdüreceğiz. Vatandaşların rızası çerçevesinde proje çalışmalarını başlattık” dedi.

BAKAN SELÇUK, “ÇOCUKLARIMIZIN PSİKOLOJİK TRAVMAYI DAHA KOLAY ATLATMALARI İÇİN HİZMET VERİYORUZ’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da toplantıdaki konuşmasında, “Bugün 91’inci saati yaşıyoruz. Elif kızımızdan sonra 4 yaşındaki Ayda yavrumuzun kurtuluşlarının güzel haberlerini aldık. Arama kurtarma ekiplerine daha büyük bir moral oldu. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları hakkında başvuru yapmaları için çadır alanlarında irtibat noktalarımız var. Bir kısım yardımlar ödenmeye başladı. Rabbim bir daha bize böyle acılar yaşatmasın. İnşallah bu süreci hep beraber atlatacağız. Yardımları gönderen tüm firma, belediye, valiliklerimize çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu süreci Türkiye’nin dört bir yanından gelen dualarla atlatacağız” dedi.

BAKAN DÖNMEZ: “ŞEHİRDE DAĞITIMI YAPILAN ENERJİ İLE İLGİLİ BİR SORUN YOK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’de Toplantıda söz alarak, Enerji bakanlığı olara, elektrik ve enerji kaynakları konusunda sıkıntı yaşanmaması için görevlilerimiz dikkatli bir şekilde büyük bir titizlikle çalıştılar. Depremin olduğu ilk dakikalarda AFAD’ın yönlendirmesiyle elektrik ve doğal gaz akımı kesildi.Yapılan bu çalışmalar sonunda Şehirde dün itibariyle herhangi bir enerji arızası kalmadı.. Ben de söylüyorum depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve milletimize başsağlığı diliyorum. Rabbim bir daha bu acıları yaşatmasın” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz